خامه فرم گرفته با شیر

زمان آماده سازی
35 دقیقه
زمان پخت و پز
2 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
وعده غذایی
مربا-ترشی-سس و کرم
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1/4 فنجان
آب خنک
10 گرم
پودر ژلاتین
1 فنجان
شیر پرچرب
1/2 ق غذاخوری
وانیل
1/4 فنجان
پودر شکر
خامه فرم گرفته با شیر

خامه فرم گرفته یا خامه زده شده (Whipped cream) خامه‌ای است که توسط همزدن با همزن، همزن دستی یا چنگال هوا به آن داخل شده و به صورت سبک و پَر مانند در آمده‌است. اغلب طعم آن شیرین است و گاهی اوقات با وانیل به آن مزه داده می‌شود. خامه زده شده به دو صورت تهیه می‌شود:

در صورتیکه خامه با شکر زده شود کرم شانتیلی به فرانسوی Crème chantilly نام دارد و در صورتیکه خامه به تنهایی و بدون داشتن شکر زده شود، به فرانسوی Crème fouettèe نامیده می‌شود. وزن شکر بر حسب میل بین ۱۰–۵ درصد وزن خامه در نظر گرفته می‌شود.

خامه یکی از فرآورده‌های لبنی است که از چربی شیر که در لایه‌های بالای شیر پیش از هموژنیزه کردن گرفته می‌شود. در شیر هموژنیزه نشده نیز لایه سبک چربی به مرور زمان در بالای شیر تشکیل می‌شود.

در گذشته تهیه این فراورده نیازمند ساکن نگهداشتن شیر بود تا ذرات چربی بر روی سطح شیر تجمع یابند و جمع کردن آن‌ها روش ساخت سرشیر بود ولی امروزه با استفاده از روش سانتریفوژ و به وسیلهٔ دستگاه سپراتور چربی از سایر اجزاء شیر تفکیک می‌شود.

** نکته ای باید برای تهیه خامه فرم گرفته در نظر داشت این است که زیاد بهم زدن خامه باعث می‌شود که لبه‌های خامه‌ای که از قیف بیرون می‌آید ترک دار شود و شکل‌های ایجاد شده با قیف زیبایی خود را از دست بدهد. بیش از حد بهم زدن خامه باعث تبدیل خامه به کره و تغییر رنگ آن بطرف زرد شده که در اینصورت این خامه دیگر قابل استفاده نیست.

از خامه فرم گرفته برای لابه‌لای کیک‌ها و شیرینی‌ها و تزئین کرم‌ها و ژله‌ها استفاده می‌کنند. فرم گرفتن حالتی است که بعد از زدن خامه ایجاد می‌شود. برای تشخیص اینکه خامه چه موقع فرم گرفته است، خامه را آن قدر می‌زنیم تا وقتی با چنگال یا قاشق روی آن خطوطی ایجاد کنیم، آن خطوط محو نشود.

در این رسپی خامه فرم گرفته با شیر آموزش داده شده است. نکته ای که باید برای تهیه خامه فرم گرفته با شیر به آن توجه کرد این است که شیر باید پرچرب باشد.

 آموزش ویدیویی خامه فرم گرفته با شیر

برای مشاهده رسپی خامه فرم گرفته به دو روش کلیک نمایید.

برای تهیه خامه فرم گرفته با شیر ، در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی خامه فرم گرفته با شیر توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

  1. ابتدا آب خنک را داخل ظرفی بریزید سپس پودر ژلاتین را روی آن بپاشید و اجازه دهید برای مدت 5 دقیقه به همان حالت بماند. بعد از گذشت زمان، آن را به روش بن ماری (حرارت غیر مستقیم) کاملا حل کنید و اجازه دهید تا در دمای محیط خنک شود اما نبندد.
  2. در ظرفی دیگر (مقاوم به سرما) شیر (حتما پرچرب) را بریزید و ژلاتین حل شده را به آن اضافه کنید و برای مدت 20-30 ثانیه آن را هم بزنید. وانیل و پودر شکر را نیز اضافه کرده و خوب مخلوط کنید.
  3. ظرف را برای مدت 20-25 دقیقه داخل فریزر قرار دهید سپس با همزن برقی آن را آنقدر هم بزنید تا غلیظ شود و فرم گیرد.
  4. نکته: شیر باید حتما پرچرب باشد.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.