خمیر کروسان

زمان آماده سازی
120 دقیقه
سطح آشپزی
سخت
مناسب برای
10 نفر
وعده غذایی
شیرینی
ارسال شده توسط
ارسال شده در
3 فنجان
آرد
1/4 فنجان
آب
3/4 فنجان
شیر
1 عدد متوسط
تخم مرغ
2 1/4 ق چایخوری
پودر خمیر مایه
130 گرم
کره
1 1/4 ق چایخوری
نمک
2 ق چایخوری
شکر سفید
خمیر کروسان

کروسان (یا کراواسان) نوعی نان و شیرینی هلالی شکل است که با آرد، خمیرمایه و کره تهیه می شود و خمیر آن با بکارگیری کره، بصورت خمیر هزار لا آماده می گردد.

خمیر هزارلا نوعی خمیر چند لایه است که با قرار دادن کره در داخل خمیر و تا کردن خمیر تهیه می‌شود. این خمیر بیشتر برای تهیه پای به کار می‌رود. خمیر هزارلا در آشپزی فرانسوی یکی از خمیرهای پرعطر و خوش‌طعم به شمار می‌آید. نوعی خمیر چند لایه است که با قرار دادن کره در داخل خمیر و تا کردن خمیر تهیه می‌شود. این خمیر بیشتر برای تهیه پای به کار می‌رود. خمیر هزارلا در آشپزی فرانسوی یکی از خمیرهای پرعطر و خوش‌طعم به‌شمار می‌آید.

کروسان هرچند بطور اولیه در قرن ۱۳ میلادی در کشور اتریش ابداع و متداول شده، ولی بعنوان نان رسمی صبحانه فرانسوی شناخته می شود و تقریباً در سراسر اروپا یکی از ارکان صبحانه اروپایی است.

آن را در کشورهای مختلف اروپا با نام های متفاوت می‌توان یافت در اتریش که مبدع اصلی آن است بنام Kipfel و در کشورهای آلمانیش بنام Gipfeli عرضه میگردد.

انواع ساده و مغز دار آن تهیه می شود و از پنیر، گوشت، مغز های گیاهی و خامه و کرم در ساخت آن بکار برده میشود. خمیر کروسان می‌توان آنرا هسته اولیه خوراکی های آماده فعلی دانست بخصوص آنکه انواع خام و نپخته آن نیز بصورت یخزده عرضه می شود.

در این رسپی خمیر کروسان آموزش داده شده است.

آموزش تصویری خمیر کروسان

برای تهیه خمیر کروسان ، در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی خمیر کروسان توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

  1. در ظرف بزرگی آب (گرم و نه داغ!)، خمیر مایه، و شکر را با هم مخلوط کنید و هم بزنید تا با هم مخلوط شوند سپس آن را برای مدت 5 دقیقه به همان حال بگذارید تا به عمل آید. (اگر از خمیر مایه فوری استفاده می کنید، لازم به عمل آوری اولیه ندارد؛ پس 2 ق چ را مستقیم با آرد مخلوط کنید.) شیر را کمی گرم کنید.
  2. پس از این که خمیر مایه به عمل آمد، شیر گرم، تخم مرغ (دمای محیط)، 15 گرم از مقدار کره(نرم شده در دمای محیط) ، نمک و آرد را به آن بیفزایید و آن ها را با خمیر زن برقی و یا با دست خوب مخلوط کنید تا خمیر نرم و الاستیک شود. خمیر ایتدا چسبناک است اما با ورز دادن این مشکل حل خواهد شد. (با دستگاه برای مدت 5-6 دقیقه و با دست برای مدت 15-20 دقیقه)
  3. خمیر را بر روی سطحی که آن را آردپاشی کرده اید منتقل کنید و آن را به شکل توپی فرم دهید. ظرفی را چرب کنید سپس خمیر را داخل آن قرار دهید و روی آن را بپوشانید سپس برای مدت 30 دقیقه داخل یخچال قرار دهید.
  4. سطح را کمی آرد پاشی کنید سپس خمیر را بر روی آن با ضخامت 0.5 سانت پهن نمایید. باقیمانده کره نرم شده را در سراسر خمیر پخش کنید و یک سانت از لبه های خمیر را خالی بگذارید. یک سر خمیر را تا مرکز آن تا کنید سپس از سر دیگر خمیر بر روی سر دیگر آن تا کنید تا شما 3 لایه خمیر داشته باشید. با سلیفون آن را کاور کنید و برای مدت 10 دقیقه داخل فریزر قرار دهید.
  5. مجددا خمیر را به آرامی پهن کنید و به همان صورت تا کنید و برای مدت 20 دقیقه داخل فریزر قرار دهید. این فرآیند را بار دیگر تکرار کنید سپس برای مدت 30 دقیقه داخل فریزر قرار دهید.
  6. بعد از سومین بار تا کردن خمیر، شما می توانید نان کروسان خود را تهیه نمایید و یا می توانید آن را داخل سلیفون بپیچید و برای مدت 1-3 روز داخل یخچال قرار دهید.
  7. همچنین می توانید پس از شکل دادن به کروسان ها آن ها را داخل زیپ بگ بگذارید و برای مدت 1 ماه داخل فریزر نگهداری کنید.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.