کیش مارچوبه و پنیر

زمان آماده سازی
15 دقیقه
زمان پخت و پز
50 دقیقه
سطح آشپزی
سخت
مناسب برای
8 نفر
وعده غذایی
شام
ارسال شده توسط
ارسال شده در
250 گرم
آرد
155 گرم
کره
5 عدد متوسط
تخم مرغ
2 ق غذاخوری
آب خنک
6 عدد متوسط
مارچوبه
100 گرم
پنیر خامه ای
300 میلی لیتر
خامه پر چرب
200 میلی لیتر
شیر
2 ق غذاخوری
پنیر پارمزان
2 عدد بزرگ
ورق ژامبون
کیش مارچوبه و پنیر

پای کیش (به فرانسوی: Quiche) نوعی کراست خوش طعم و باز، داخل ظرفی با پر کردن پنیر ، گوشت و سبزیجات تهیه می شود ولی بسته به مواد داخل آن می تواند شور یا ترش هم باشد.

کیش ها می توانند گرم و یا سرد سرو شوند.

پای، یک ظرف غذا پخته شده‌است که معمولاً با لایه خمیر شیرینی پوشش داده می‌شود و یا به طور کامل از مواد شیرینی ساخته می‌شود. در واقع پای، نوعی خوراک پیراشکی مانند است که از دو بخش تشکیل می‌شود: یک بخش آن لایه خمیری است و بخش دیگر موادی است که درون این خمیر قرار می‌گیرد. پای بر اساس لایه خود دسته‌بندی می‌شود.

پای پُر (تک پوسته و یا از پایین پوسته)، لایه خمیر شیرینی همانند ظرف شیرینی‌پزی در زیر و مواد در بالای لایه شیرینی قرار می‌گیرد و روی مواد غذایی، باز گذاشته‌است. این نوع پای‌ها را تارت می‌نامند. که بیشتر در پای‌های شیرین اینگونه‌است. ولی یکی از معروف‌ترین پای‌های شور مزه که فقط قسمت زیرش خمیر دارد، پای کیش می‌باشد.

پای بالا پوسته، که مواد پای در پایین ظرف می‌باشد و روی این مواد را با خمیر پای می‌پوشانند که برای پای کیش روی آن پوشیده نمی شود.

پای دو پوسته، مواد را درون خمیر قرار داده و خمیر را می‌پیچند. یعنی موادغذایی به طور کامل در پوسته‌ای از شیرینی محصور می‌شود.

برای پوسته پای موادمختلفی استفاده می‌شود، از جمله پودر شیرینی پزی بیسکویت و یا سیب زمینی له شده و معمولاً خمیر پای، حاوی کره بوده که فراورده پوک و تردی را ایجاد می‌کند.

برای مواد داخل پای ( پیراشکی) موادی چون انواع گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه، مربا، مارمالاد، انواع پنیر، خامه، شکلات، کاسترد، مغز میوه یا دیگر انواع مواد شور یا شیرین می‌شوند.

در این رسپی کیش مارچوبه و پنیر آموزش داده شده است.

برای تهیه کیش مارچوبه و پنیر در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی کیش مارچوبه و پنیر توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

رسپی کیش مارچوبه و پنیر از  houseandgarden.co.uk

  1. ابتدا خمیر کراست را تهیه کنید. (میتوانید از خمیر کراست حاضری استفاده کنید). آرد را داخل یک کاسه بزرگ الک کنید، 125 گرم کره ایکه در دمای اتاق است را با انگشتان خود به آرد بخورانید، ولی اجازه ندهید تا آب شود، (میتوانید اینکار را داخل مخلوط کن انجام دهید) سپس در ظرفی 1 تخم مرغ را کمی بزنید و اضافه کنید و با دست ورز بدهید تا مخلوط شوند. آب سرد را اضافه کنید و خمیر را روی یک سطح سرد که آرد پاشیدید بزارید و ورز بدهید تا جمع و جور شود. سپس با سلفون بپوشانید و 30 دقیقه در یخچال قرار دهید.
  2. سپس خمیر را روی سطحی که آرد پاشیدید، به ضخامت نیم الی یک سانتیمتر باز کنید. قالب مستطیلی 35 در 12 سانتیمتر ویا یک قالب دایروی با قطر 20 سانتی متر و ارتفاع 3-4 سانتیمتر، کره بمالید و خمیر را ته قالب بگذارید، طوریکه از اطراف قالب هم بالا بیاید.
  3. همه جای خمیر را با چنگال سوراخ کنید تا پف نکند و سپس روی خمیر کاغذ روغنی بگذارید و با برنج یا لوبیا خام پر کنید. قالب را روی سینی فر قرار دهید و 15-20 دقیقه در فر گرم شده 190 درجه بپزید.
  4. از فر درآورید و کاغذ روغنی را با برنج یا لوبیای داخلش بردارید و روی خمیر با فرچه شیر یا زرده تخم مرغ (که کمی با چنگال زده اید) بمالید و دوباره در فر بگذارید و درجه را روی 180 بگذارید و 10 دقیقه دیگر بپزید تا روی خمیر طلایی شود.
  5. برای داخل کیش، باقیمانده کره را داخل تابه آب کنید، ورقه های ژامبون خرد شده را اضافه کنید و تفت دهید تا قهوه ای طلایی شوند و از روی حرارت بردارید.
  6. قسمت ریشه مارچوبه ها که سفت است را ببرید و به درازا با چاقو ببرید و داخل گریل یا تابه که مقداری روغن مایع ریخته اید، بریزید و سرخ کنید تا نیمسوز شوند.
  7. مخلوط ژامبون را با قاشق روی خمیر بریزید، مارچوبه هارا بچینید، پنیر خامه ای (خرده خرده شده) را رویشان بریزید.
  8. در یک ظرفی، شیر، 4 عدد از تخم مرغ ها، خامه، نمک و فلفل سیاه را خوب مخلوط کنید و روی پنیر بریزید، و سپس روی آن هم پنیر پارمسان رنده شده بریزید و در فر گرم شده 180 درجه بمدت 20-30 دقیقه بپزید تا اینکه رویش طلایی شود.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.