نان قیفی

زمان آماده سازی
100 دقیقه
زمان پخت و پز
18 دقیقه
سطح آشپزی
سخت
مناسب برای
8 نفر
وعده غذایی
پیش غذا
ارسال شده توسط
ارسال شده در
500 گرم
آرد
1 1/2 ق غذاخوری
شکر سفید
1 ق چایخوری
نمک
10 گرم
پودر خمیر مایه
1/4 فنجان
آب ولرم
2/3 فنجان
شیر
3 عدد متوسط
تخم مرغ
60 گرم
کره
0 به میزان لازم
کنجد
نان قیفی

نان (Bread) به آن دسته از غذاها اطلاق می شود که با پختن، بخارپز کردن و یا سرخ کردن خمیری که متشکل از آرد و آب است، تهیه می شود. در بیشتر خمیرها نمک هم لازم است و معمولاً از یک ماده برای ور آمدن خمیر نان استفاده می کنند. در تهیه نان به غیر از نمک، مخمر، روغن و آب، و گاهی برخی ادویه جات، از انواع غلات استفاده می کنند و انواع بسیار متفاوتی نان را عرضه می نمایند. نان در سراسر دنیا، یک غذای اصلی محسوب می شود. معمولاً از آرد گندم خمیری تهیه می کنند که به کمک خمیر مایه، ور می آید و حجمش زیاد می شود و در نهایت درون تنور یا فر آنرا می پزند.

معمولاً از آرد گندم در تهیه نان استفاده می کنند، چون میزان گلوتن آن بسیار زیاد است (که سبب حالت اسفنجی و تردی نان می شود). اما گاهی آرد گندم سیاه، جو، ذرت و جو دوسر هم یا به تنهایی یا مخلوط با آرد گندم در تهیه نان به کار می روند.

برای ور آمدن بیشتر خمیرها، از خمیر ترش استفاده می شود. خمیر ترش، هیدرات کربن موجود در آرد و یا شکر را تخمیر می کند و گاز دی اکسید کربن تولید می نماید.

برای تهیه نان در خانه یا کارخانجات، معمولاً از خمیر ترش استفاده می شود. این گاز سبب ترد شدن نان شده و عطر و طعم خوبی به آن می دهد. خمیر ترش، طعم ترشی به خمیر می دهد و طی فرایند تخمیر، بخشی از هیدرات های کربن موجود در خمیر را تجزیه می کند. همین امر، باعث می شود که نان راحت تر هضم گردد. از دیگر خواص خمیر ترش این است که نان را برای مدت زمان طولانی تری تازه نگه می دارد.

در تهیه خمیر، خمیر ترش را با دیگر مواد تشکیل دهنده خمیر مخلوط نموده و خوب ورز می دهند. سپس خمیر را به کناری می گذارند ( تا خمیر، به اصطلاح استراحت کند). به تدریج حجم خمیر زیاد می شود و پس از پایان یافتن این فرایند، خمیر را می پزند.

در این رسپی نان قیفی آموزش داده شده است.

آموزش ویدیویی نان قیفی

 

در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی نان قیفی توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

 1. در ظرفی بزرگ آرد، شکر و نمک را با هم ترکیب کنید. خمیر مایه را با آب ولرم (گرم) مخلوط کنید و به آرد اضافه کنید. (در این رسپی از خمیر مایه تازه استفاده شده است. در صورتی که از خمیر مایه فوری (instant yeast) استفاده کردید، آن را مستقیم با مواد مخلوط کنید.)
 2. 2 عدد از تخم مرغ ها و شیر را که گرم کرده اید به آرد اضافه کنید سپس کره ذوب شده را اضافه کرده و هم بزنید تا خمیر نرمی به دست آید.
 3. روی خمیر را بپوشانید و برای مدت 1 ساعت در جای گرم قرار دهید تا حجم خمیر زیاد شود.
 4. در همین حین قیف ها را آماده کنید.
 5. دو ورق A4 را روی هم قرار دهید سپس یک قیف با آن درست کنید. قیف کاغذی را با ورق آلومینیوم بپوشانید. 8 قیف با این روش درست کنید.
 6. خمیر را روی سطح آردپاشی قرار دهید و آن را به 8 قسمت مساوی تقسیم کنید سپس 5 دقیقه به آن ها استراحت دهید.
 7. هر تکه خمیر را به شکل طناب با طول 80 سانت پهن کنید. طتاب ها را دور قیف آلومینیومی بپیچید و قیف ها را روی کاغذ روغنی قرار دهید و برای مدت 20 دقیقه به آن ها استراحت دهید. در همین حین فر را با دمای 200 درجه سانتیگراد روشن کنید.
 8. روی نان ها را با قلمو، تخم مرغ زده شده (یک عدد باقیمانده) بمالید و دانه کنجد بپاشید.
 9. قیف ها را برای مدت 16-18 دقیقه در فر قرار دهید تا طلایی شود.
 10. اجازه دهید تا نان ها خنک شوند سپس از داخل آن ها قیف آلومینیومی را خارج کنید.
 11. قیف را با مواد دلخواه پر نمایید و سرو کنید.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.