مرغ سوخاری

زمان آماده سازی
20 دقیقه
زمان پخت و پز
40 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
مناسب برای
6 نفر
وعده غذایی
شام
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1300 گرم
مرغ
2 ق چایخوری
نمک
1 1/2 پیمانه
آرد
1 ق چایخوری
فلفل سیاه
1/2 ق چایخوری
فلفل قرمز
1 پیمانه
باترمیلک
0 به میزان لازم
روغن مایع
مرغ سوخاری

مرغ سوخاری (Fried chicken) نوعی خوراک است که با تکه‌های مرغ به ویژه جوجه‌های گوشتی تهیه می‌شود. برای پخت این خوراک اغلب مرغ را در آرد قرار می‌دهند و سپس آن را در روغن سرخ می‌کنند.

پودر سوخاری یا آرد سوخاری معمولاً از نان‌های حجیم تهیه می‌شود و عمده مصرف آن برای تهیه مرغ سوخاری و ماهی می باشد. این نان‌ها به شکلی در برابر گرما قرار می‌گیرند که نم آنها از بین برود و به صورت خشک برون آیند. آرد سوخاری و نان سوخاری دو فرآورده از یک خانواده هستند. این نان در اثر حرارت مجدد، رطوبت خود را از دست می‌دهد و خشک، قهوه‌ای و برشته می‌شود. اگر این نان خشک شده را به صورت آرد درآوریم، آرد سوخاری به دست می‌آید.

در واقع، نان‌های تست چنانچه به فروش نروند، به دلیل بیات شدن دیگر به شکل نان قابلیت مصرف نبوده و اگر دچار فساد نشده باشند دوباره به کارخانه باز می‌گردند و مجددا در فر قرار می‌گیرند تا به صورت خشک شده درآیند. این فرایند درباره نان‌هایی که قالب آنها دچار اشکال شده نیز رخ می‌دهد. پس از این مرحله، آنها را آسیاب و به شکل آرد سوخاری بسته‌بندی و روانه بازار می‌کنند.

در این رسپی مرغ سوخاری آموزش داده شده است. در رسپی مرغ سوخاری از باتر میلک استفاده شده است. باترمیلک به آب‌دوغ یا پس‌آب کره گویند که پس از گرفتن کره از شیر یا خامه بدست می‌آید. به دلیل نبودن باترمیلک در ایران میتوانید از این دستور استفاده کنید:

***یک لیوان باترمیلک = سه چهارم لیوان ماست + یک چهارم لیوان شیر ***

و  یا

*** داخل یک لیوان شیر، یک قاشق غذاخوری آبلیمو بریزید و هم بزنید.سپس اجازه دهید لیوان ۵-۱۰ دقیقه در دمای محیط و بدون تکان خوردن بماند، حال باترمیلک شما آماده است.**

برای تهیه مرغ سوخاری ، در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

  1. آرد، فلفل سیاه، فلفل هندی (می توان فلفل قرمز را جایگزین فلفل هندی کرد) و نمک را در یک کاسه مخلوط میکنیم و تکه های مرغ را که از قبل آماده و خشک کردیم، در مخلوط آرد میغلتانیم و تکان می دهیم تا آرد اضافی آن بریزد سپس مرغها را 15 دقیقه کنار میگذاریم.
  2. باترمیلک را در یک کاسه دیگر میریزیم و مرغها را در آن میزنیم و مجددا در مخلوط آرد میغلتانیم.
  3. مرغها را داخل روغن داغ تا طلایی شدن و مغز پخت شدن آنها سرخ می کنیم.(بستگی به سایز تکه های مرغ زمان متفاوتی دارد.)
  4. بعد از سرخ کردن مرغ ها آنها را روی دستمال آشپزخانه قرار می دهیم تا روغن اضافی آنها گرفته شود.
  5. نکته: باترمیلک به آب‌دو غ یا پس‌آب کره گویند که پس از گرفتن کره از شیر یا خامه بدست می‌آید. به دلیل نبودن باترمیلک در ایران میتوانید از این دستور استفاده کنید: ***یک لیوان باترمیلک = سه چهارم لیوان ماست + یک چهارم لیوان شیر *** و یا *** داخل یک لیوان شیر، یک قاشق غذاخوری آبلیمو بریزید و هم بزنید.سپس اجازه دهید لیوان 5-10 دقیقه در دمای محیط و بدون تکان خوردن بماند، حال باترمیلک شما آماده است.***

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.