لبوی رست شده با سس ماست

زمان آماده سازی
10 دقیقه
زمان پخت و پز
40 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
3 نفر
وعده غذایی
پیش غذا
ارسال شده توسط
ارسال شده در
4 عدد بزرگ
چغندر
2 ق چایخوری
روغن زیتون
1/4 ق چایخوری
فلفل سیاه
1/4 ق چایخوری
نمک
30 گرم
پنیر خامه ای
1/4 فنجان
ماست یونانی
4 ق چایخوری
آب لیموترش
1 ق غ (خرد)
پیازچه
لبوی رست شده با سس ماست

لبو همان چغندر پخته‌ است. در زبان آشور و بابل چغندر را لپتو می‌خوانده‌اند و در آرامی لپتا و لیپتا می‌نامیده‌اند و بعید نیست که اصل لبوی فارسی همین باشد.

معمولاً این گیاه به روش آب پز یا بخارپز یا مخلوط در غذا ( انواع سوپ و آش ) پخته می شود .

چُغُندَر گیاهی از خانواده اسفناجیان، با ریش غده‌ای و قندی و برگ‌های درشت و پهن که مواد غذایی در ریشه‌ی ستبرش اندوخته‌می‌شود. ریشۀ غده‌ای و مخروطی‌شکل این گیاه کاربرد خوراکی و دارویی دارد.

گونه بنام آن چغندرِ قند است که در کارخانه‌ها از آن قند‌ می‌گیرند. تفاله یا ملاس این گونه چغندر را برای خوراک دام‌ها یا بجای کود در پاره‌ای از کشاورزی‌ها بکار می‌برند.

چغندر پخته از خوراک‌های خوش‌مزه و شیرین است. چغندر و برگ چغندر را برای پختن آش‌ها و بورانی‌ها گوناگون بکار‌می‌برند. از گونه‌ای از آن نیزقند و الکل می‌سازند. گیاهی دوساله که در سال اول برگهای گسترده دارد و ریشه آن اندوخته قندی می‌سازد و در سال دوم ساقه گلدار آن از اندوخته‌ی قندی آن بهره‌ می‌برد.

خوردن چقندر، روان کننده معده، اشتهاآور و آرام بخش است. معده را تقویت می کند و اسهال خونی را متوقف می کند. آن را بپزید و با آب نیم گرم آن تنقیه کنید، ورم روده را درمان می کند.

در این رسپی لبوی رست شده با سس ماست آموزش داده شده است. لبوی رست شده با سس ماست ایده مناسبی برای پذیرایی از مهمانان در شب یلدا می باشد.

برای تهیه لبوی رست شده با سس ماست ، در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپ لبوی رست شده با سس ماست توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

رسپی لبوی رست شده با سس ماست از food52.com

  1. فر را با دمای 200 درجه سانتیگراد روشن کنید. چغندر ها را پوست گرفته و آن ها را به قطعات 3-4 سانتی برش بزنید و همه آن ها را بر روی سینی فر که کف آن را کاغذ روغنی پهن کرده اید، پخش کنید. روغن زیتون را روی آن بریزید و هم چنین نیمی از مقدار نمک و فلفل را روی آن ها بپاشید سپس آن ها را برای مدت 30-40 دقیقه یا تا زمانیکه چغندر ها نرم شوند، آن ها را داخل فر بپزید. (در این حین گاهی آن ها را هم بزنید.)
  2. در این حین در ظرفی پنیر خامه ای و ماست را با هم خوب ترکیب کنید. آب لیموترش، پیازچه و باقیمانده نمک و فلفل را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا مواد با هم ترکیب شوند.
  3. لبو ها را با سس سرو نمایید.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.