خمیر پیتزا

زمان آماده سازی
90 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
4 نفر
وعده غذایی
شام
ارسال شده توسط
ارسال شده در
3 1/2 فنجان
آرد
2 ق چایخوری
پودر خمیر مایه
1 ق چایخوری
شکر سفید
2 ق چایخوری
نمک
1 1/2 فنجان
آب ولرم
3 ق غذاخوری
روغن زیتون
خمیر پیتزا

خمیر ترکیب آرد و آب است، که از آن برای تهیهٔ نان و شیرینی استفاده می‌شود. معمولاً در هنگام تهیه خمیر به آن خمیرمایه اضافه می‌شود.

نام پیتزا با نام ایتالیا و شهر ناپل ترکیب شده است. این غذای پرطرف‌دار راه طولانی را پیمود تا به یک غذای بین المللی تبدیل شد.

سربازان داریوش (۴۸۶-۵۲۱ پیش از میلاد) نوعی نان پهن را روی سپرهای خود می‌پختند و روی آن را با پنیر و خرما می‌پوشاندند. یونانی‌ها پختن این نان‌ را از ایرانیان آموختند و از یونان به روم رفت و در جنوب ایتالیا معمول شد.

دو نوع پیتزا در ایران یافت می‌شود: پیتزاهای ایتالیایی و پیتزاهای معمولی. پیتزاهای معمولی که در ایران رایج هستند مانند پیتزا مخصوص و پیتزا مخلوط. در سایر نقاط دنیا بیشتر پیتزاهای ایتالیایی پخت می‌شوند. سابقه این غذا در ایران به دهه ۱۳۴۰ بازمی‌گردد و قبل از آن غذاهای فست فودی در ایران رواج نداشته است. اولین پیتزافروشی در ایران با نام پیتزا داوود در سال ۱۳۴۰ هجری شمسی در خیابان نوفل لوشاتو تأسیس گردیده است.

پیتزای نیویورکی که از معروف‌ترین غذاهای شهر نیویورک می‌باشد در اوایل سال ۱۹۰۰ میلادی به وجود آمد. شهرت این پیتزا بیشتر به اندازه بزرگ، پهن و نازک بودن و چند لایه بودن آن است. چاشنی رایج آن سس گوجه فرنگی و پنیر موتزارلا است.

در این رسپی خمیر پیتزا آموزش داده شده است. اگر از آرد نان برای تهیه خمیر پیتزا استفاده کنید پیتزای شما بسیار تردتر خواهد شد و در صورت استفاده از آرد ساده برای تهیه خمیر پیتزا ، بافت پیتزا سفت و جویدن آن کمی سخت می شود.

با این مقدار مواد اولیه ۲ پیتزا به قطر ۳۵ سانتیمتر خواهید داشت.

آموزش ویدیویی رسپی خمیر پیتزا

برای تهیه خمیر پیتزا در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی خمیر پیتزا توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

  1. در ظرف همزن برقی آرد، نمک، خمیر مایه (مخمر) و شکر را با هم مخلوط کنید و در حالی که همزن در حال کار کردن است (با سرعت کم همزن) آب را به تدریج اضافه کنید سپس 2 قاشق غذاخوری از مقدار روغن زیتون را نیز اضافه کنید و خوب هم بزنید تا خمیر شکل گیرد.
  2. اگر خمیر به دست می چسبید 1 قاشق - 1 قاشق (غذاخوری) آرد اضافه کنید و اگر خمیر خیلی خشک بود همان مقدار (1 قاشق - 1 قاشق) آب را اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود.
  3. روی سطحی را کمی آردپاشی کرده سپس خمیر را به شکل توپ در آورید و با باقیمانده روغن زیتون (1 قاشق غذاخوری) ظرفی را چرب کنید و خمیر را داخل آن قرار دهید.
  4. روی ظرف را بپوشانید و برای مدت 1 ساعت در جای گرمی قرار دهید تا حجم آن دو برابر شود.
  5. پس از این مدت خمیر را روی سطح آردپاشی شده به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را در پلاستیک یا حوله آشپزخانه بپیچید و برای 10 دقیقه دیگر به آن ها استراحت دهید.
  6. نکته 1: با این مقدار مواد اولیه، 2 پیتزا به قطر 35 سانتیمتر خواهید داشت.
  7. نکته 2: اگر از آرد نان برای تهیه خمیر استفاده کنید پیتزای شما بسیار تردتر خواهد شد و در صورت استفاده از آرد ساده، بافت پیتزا سفت و جویدن آن کمی سخت می شود.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.