خمیر پای

زمان آماده سازی
15 دقیقه
سطح آشپزی
سخت
مناسب برای
8 نفر
وعده غذایی
دسر
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1 1/4 فنجان
آرد
1/2 فنجان
کره
1/4 فنجان
آب خنک
1/4 ق چایخوری
نمک
خمیر پای

پای (Pie) یک ظرف غذا پخته شده‌است که معمولاً با لایه خمیر شیرینی پوشش داده می‌شود و یا به طور کامل از مواد شیرینی ساخته می‌شود. در واقع پای، نوعی خوراک پیراشکی مانند است که از دو بخش تشکیل می‌شود: یک بخش آن لایه خمیری است و بخش دیگر موادی است که درون این خمیر قرار می‌گیرد. پای بر اساس لایه خود دسته‌بندی می‌شود.

پای پُر (تک پوسته و یا از پایین پوسته)، لایه خمیر شیرینی همانند ظرف شیرینی‌پزی در زیر و مواد در بالای لایه شیرینی قرار می‌گیرد و روی مواد غذایی، باز گذاشته‌است. این نوع پای‌ها را تارت می‌نامند. که بیشتر در پای‌های شیرین اینگونه‌است. ولی یکی از معروف‌ترین پای‌های شور مزه که فقط قسمت زیرش خمیر دارد، پای کیش می‌باشد.

پای بالا پوسته، که مواد پای در پایین ظرف می‌باشد و روی این مواد را با خمیر پای می‌پوشانند.

پای دو پوسته، مواد را درون خمیر قرار داده و خمیر پای را می‌پیچند. یعنی موادغذایی به طور کامل در پوسته‌ای از شیرینی محصور می‌شود.

برای پوسته پای موادمختلفی استفاده می‌شود، از جمله پودر شیرینی پزی بیسکویت و یا سیب زمینی له شده و معمولاً خمیر پای، حاوی کره بوده که فراورده پوک و تردی را ایجاد می‌کند. و برای مواد داخل پای ( پیراشکی) موادی چون انواع گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه، مربا، مارمالاد، انواع پنیر، خامه، شکلات، کاسترد، مغز میوه یا دیگر انواع مواد شور یا شیرین می‌شوند.

اگر لازم باشد که خمیر پای بیشتر از مواد داخل پای بپزد، ابتدا خمیر را پخته و سپس مواد داخل پای را اضافه نموده و برای مدت کوتاهی دوباره آن را می‌پزند. گاهی اصلاً پخت مجدد لازم نیست و تنها پس از اضافه نمودن مواد به خمیر پای و سرد شدن خمیر پخته، آن را در یخچال می‌گذارند.

در این رسپی خمیر پای آموزش داده شده است.

آموزش تصویری خمیر پای

در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

  1. آرد و نمک را در یک کاسه بزرگ مخلوط کنید.
  2. کره منجمد را تکه تکه ببُرید و به مخلوط آرد اضافه کنید و هم بزنید.
  3. آب یخ را 1 قاشق، 1 قاشق (غذاخوری) آرام آرام اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط شکل توپ بگیرد.
  4. سپس آن رابا پلاستیک بپوشانید و به مدت 4 ساعت یا یک شب در یخچال قرار دهید.
  5. نکته: کره حتما باید منجمد و آب حتما باید خنک و یخ باشد.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.