حلوای هویج

زمان آماده سازی
20 دقیقه
زمان پخت و پز
35 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
مناسب برای
3 نفر
وعده غذایی
دسر
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1/2 فنجان
آرد
1/3 فنجان
شکر سفید
4 عدد متوسط
هویج
1/2 فنجان
گلاب
1/4 فنجان
روغن مایع
3 ق غذاخوری
زعفران دم کرده
50 گرم
کره
1/2 فنجان
آب
حلوای هویج

حلوا نوعی شیرینی معروف ایرانی است. حلوا انواع مختلفی دارد و برحسب نوع آن ممکن است برخی مواقع به عنوان شیرینی برخی مواقع به عنوان دسر و یا برخی موارد نیز در پخت یک غذا یا شیرینی دیگر مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثال در پخت و تهیه رنگینک از حلوای آرد یا همان حلوای سیاه یا تره حلوا استفاده می‌شود.

از انواع مشهور حلوا می‌توان به حلوا تره، حلوا شکری، حلوای هویج ، حلوا گردوئی، حلو اارده، حلوا درورنگ و غیره اشاره کرد.

با وجود اینکه حلوا انواع بسیار زیاد و مختلفی دارد ولیکن هرجا صحبت از حلوا می‌شود فکر افراد به سمت همان حلوای آرد می‌رود که برای فاتحه خواندن بر سر مزار و سنگ قبر مردگان پخش می‌شود، می‌رود.

مواد اولیه تهیه حلوا برحسب نوع آن مختلف است. برای نمونه حلوای آرد گندم از مخلوط شدن آرد سفیدگندم با روغن آفتابگردان و شیره انگور و هل و گلاب و مغز پسته و زعفران و به جای شیره می‌توان شکر استفاده کرد بر روی آتش شدید به دست می‌آید.

بسته به نوع مواد اولیه استفاده شده و محل جغرافیایی پخت، حلوا می‌تواند طعم‌ها و شکل‌های مختلفی داشته باشد و با در نظر گرفتن تأثیر لهجه‌های محلی در نامگذاری انواع مختلف حلوا شکل می‌گیرد؛ حلوا گردویی، حلوای هویج، حلوای دو رنگ، حلوای ارده، حلوای زنجبیلی و …

در این رسپی حلوای هویج آموزش داده شده است. حلوای هویج بسیار مناسب برای ماه رمضان و همچنین نذری می باشد.

برای تهیه حلوای هویج نکته اساسی در افزودن شربت حلوا، زمان و چگونگی افزودن آن به آرد است. هنگامیکه رنگ آرد تفت داده شده به رنگ موردنظر تغییر کرد، تابه را از روی حرارت برداشته و شربت ولرم را طی دو تا سه مرحله به آن اضافه کرده و مرتباً هم بزنید تا کاملاً به خورد آرد برود.

سرعت و کیفیت همزدن حلوای هویج بسیار مهم است، زیرا درغیراین صورت، شربت جذبِ آرد نشده و حلوای رقیقی به دست خواهد آمد، بنابراین ناچار به حرارت‌دادن مجدد حلوا خواهید شد که این کار، احتمالِ سوختن حلوا و شکرک زدن آن را بیشتر میکند.

برای تهیه حلوای هویج ، در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی حلوای هویج توسط سایت آشپزخانک گردآوری شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

 1. برای تهیه شیره باید شکر و آب را مخلوط کنید و درون قابلمه ای روی حرارت ملایم قرار دهید تا 5-10 دقیقه بجوشد. گلاب و زعفران دم شده را اضافه و بگذارید چند غل بزند. هویج ها را پوست بکنید سپس با کمی گلاب و زعفران دم کرده بپزید. هویج های پخته شده را خوب پوره کنید.
 2. آرد را داخل ماهیتابه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید و حدود 10-15 دقیقه با حرارت کم تفت دهید تا بوی خامی آرد گرفته شود و آرد کرم رنگ شود. آن را الک کنید تا گلوله ها باز شوند. کره را ذوب کنید و روغن را به آن اضافه کنید. این مخلوط را به آرد اضافه کنید و هم بزنید تا یک مخلوط نرمی بدست آید.
 3. هویج پوره شده را به مخلوط آرد اضافه و هم بزنید. شیره را نیز اضافه کنید و دورانی و در یک جهت هم بزنید تا حلوا خودش را جمع کند سپس از روی حرارت بردارید.
 4. پس از آماده شدن، حلوای هویج را در ظرف مناسب بریزید و با خلال پسته، بادام، پودر نارگیل و ... تزیین و سرو نمایید.
 5. نکات:
  * حتما باید هویج کاملا پخته و پوره شود تا تکه های هویج زیر دندان نیاید.
  * می توان از شیر به جای آب استفاده کرد که در این صورت حلوای هویج با شیر خواهیم داشت.
  * هر چه نسبت هویج به آرد بیشتر باشد حلوای هویج خوشمزه تر خواهد شد.
  * اگر هویج شما شیرینی کمتری دارد مقدار شکر را افزایش دهید.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.