آش دوغ

زمان آماده سازی
30 دقیقه
زمان پخت و پز
90 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
4 نفر
وعده غذایی
ناهار
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1 بسته
عصاره سبزیجات الیت
1 پیمانه
برنج
2000 میلی لیتر
دوغ
1 1/2 پیمانه
نخود
2000 میلی لیتر
آب
700 گرم (خُرد)
سبزی آش
آش دوغ

آش یکی از از غذاهای اصیل ایرانی است که تقریباً در تمام ایران پخته می‌شود. آش چندین نوع است از جمله آش رشته، آش ماست، آش شله قلمکار، آش جو، آش دوغ و… ساده‌ترین آن آش رشته‌ است و از سبزیجات، حبوبات و رشته و کشک تشکیل شده و از سیر داغ، پیاز داغ و نعناع داغ برای تزیین آن استفاده می‌کنند.

آش یکی از از غذاهای اصیل ایرانی است که تقریباً در تمام ایران پخته می‌شود. آش چندین نوع است از جمله آش رشته، آش ماست، آش شله قلمکار، آش جو، آش دوغ و…

برخی از انواع آش :

آش آذربایجان؛ آش آذربایجان یک نوع از انواع آش‌های اصیل ایرانی و همان‌طور که از اسمش پیدا است متعلق به آذربایجان است که در طبخ آن از لپه، بلغور، سبزی (شوید،تره، پیازچه، نعناع، مرزه، ریحان) استفاده می‌شود.

آش آلو؛ آش آلو نوعی از انواع آش‌های ایرانی است. در طبخ این آش از سبزیجات مخصوص نظیر: تره، جعفری، گشنیز، نعناع و لپه و برنج و آلوی تازه استفاده می‌شود و این آش با گوشت چرخ شده (کوفته ریزه) یا گوشت مرغ و نعناع داغ و مصرف می‌شود.

آش ترخینه؛ این آش را با قرص ترخینه درست می‌کنند. ترخینه یا ترخوانه از جوشاندن بلغور در شیر یا دوغ ترش بدست می‌آید. برای تهیه آش به ترخینه، عدس، پیاز، سبزی شامل تره، جعفری، گشنیز و اسفناج احتیاج است.

در این رسپی آش دوغ آموزش داده شده است.

برای تهیه آش دوغ در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

  1. ابتدا نخود را از قبل خیس کنید و چندین بار آب آن را عوض کنید تا نفخ نخود از بین برود. برنج را نیز به همراه مقداری آب و نمک خیس کنید.
  2. نخود ها را در یک قابلمه به همراه آب روی حرارت بگذارید تا بپزد. پس از اینکه نخود ها نرم شدند برنج را آبکش کرده و به آن اضافه میکنیم تا برنج هم بپزد.
  3. سبزی آش را اضافه کنید و درب قابلمه را نیمه باز بگذارید. پس از اینکه سبزی آش هم پخت دوغ را اضافه می کنیم.
  4. آش را مداوم روی حرارت هم میزنیم. بعد از 15 دقیقه عصاره سبزیجات الیت و ادویه های دیگر را اضافه می کنیم و بعد از چند بار هم زدن آش دوغ را از روی حرارت برمیداریم. آش شما آماده سرو است. نوش جان!

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.