گاناش شکلاتی

زمان آماده سازی
10 دقیقه
زمان پخت و پز
3 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
وعده غذایی
مربا-ترشی-سس و کرم
ارسال شده توسط
ارسال شده در
200 میلی لیتر
خامه
140 گرم
شکلات ساده
50 گرم
شکلات تلخ
گاناش شکلاتی

شکلات به خوراکی‌های مشتق از کاکائو گفته می‌شود. این ماده غذایی پر طرفدار و انرژی زا، بطور معمول از ترکیب شیر، شکر، کره کاکائو و پودر کاکائو با نسبت‌های متفاوت تولید می‌شود.

یکی از افزودنی‌های نامطلوب که باعث کاهش قیمت شکلات می‌شود، موم پارافین است. شکلات‌های دارای این افزودنی در دمای بدن به سرعت ذوب نمی‌شوند و از این روش قابل شناسایی می‌باشند.

به طور سنتی گاناش (گِناش) ترکیبی است از خامه و شکلات. از گاناش در کاور کردن سطح موس، کیک های روغنی، دونات، برونی، پای و حتی مغزی کیک های لایه ای استفاده می کنند. گاناش، اگر با شکلات تیره تهیه شود به آن گاناش شکلاتی و اگر با شکلات سفید تهیه شود به آن گاناش سفید می گویند.

برای تهیه گاناش شکلاتی بهتر است از خامه‌ای که ۳۸–۳۵ درصد چربی دارد استفاده کرد در صورتیکه خامه بسیار پرچربی است بهتر است کمی به آن شیر اضافه کرد.

میزان غلظت گاناش بستگی به نسبت شکلات و خامه دارد:

  • زمانی که میزان خامه دو برابر شکلات باشد، از گاناش به عنوان گلیز استفاده می شود.
  • زمانی که میزان شکلات و خامه برابر باشد، گاناش غلیظ بوده و قابلیت استفاده به عنوان فیلینگ و کاور کیک را خواهد داشت.
  • و زمانی که میزان شکلات دو برابر میزان خامه باشد، از گاناش شکلاتی در شکلات ترافل استفاده می شود. (که البته بهترین نسبت بین شکلات و خامه برای داشتن بافت عالی در تهیه ترافل شکلاتی، خامه ۳۰۰ میلی لیتر و شکلات ۲۵۰ گرم می باشد.)

در این رسپی گاناش شکلاتی آموزش داده شده است. در صورت تمایل می توانید از شکلات سفید استفاده نمایید که در این صورت گاناش شما سفید رنگ خواهد شد. (هنگام استفاده از شکلات سفید بهتر است ۲۵% به مقدار خامه اضافه کنید.)

در ویدیوی زیر گاناش شکلاتی آموزش داده شده است که با توجه به مدت زمان خنک شدن آن، به سه روش متفاوت می توانید از آن استفاده کنید.

آموزش ویدیویی گاناش شکلاتی

 (این رسپی توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

  1. خامه را در ظرفی بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید، همین که به جوش آمد از روی حرارت بردارید.
  2. شکلات ها را کاملا ریز خرد کنید و در ظرفی بریزید. خامه را داخل شکلات ها بریزید. 5-7 دقیقه صبر کنید سپس با قاشق چوبی یا لیسک خوب هم بزنید تا به مخلوط یکدست و براقی تبدیل شود.
  3. اجازه دهید تا کمی خنک شود. حال می توان در مرحله اول به عنوان گلیز و بعد از خنک شدن مجدد برای کاور کیک و فیلینگ استفاده کرد. (در طی مدت خنک شدن باید گاهی هم بزنید. می توانید در یخچال هم قرار دهید.)
  4. نکته: گاناش را بعد از قرار گیری و خنک شدن کامل در یخچال، برای مدت 1-2 دقیقه با همزن دستی یا برقی هم بزنید تا گاناش کُرکی و رنگ آن کمی روشن شود که در این صورت می توان آن را داخل قیف بریزید و از آن برای تزیین روی کیک استفاده کنید. می توان گاناش را در برای مدت 1-2 ساعت در دمای محیط قرار داد و گاهی هم زد تا غلیظ شده سپس با همزن برقی برقی 2-4 دقیقه هم زده تا رنگ آن روش و کرکی شده در نهایت برای کاور کیک استفاده کرد.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.