کیک چیتا

زمان آماده سازی
35 دقیقه
زمان پخت و پز
50 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
مناسب برای
6 نفر
وعده غذایی
دسر
ارسال شده توسط
ارسال شده در
150 گرم
آرد
100 گرم
کره
4 عدد متوسط
تخم مرغ
200 گرم
شکر سفید
2 1/3 ق غذاخوری
پودر کاکائو
1 1/3 ق چایخوری
بیکینگ پودر
2 ق چایخوری
عصاره وانیل
50 گرم
نشاسته ذرت
1 پینچ
نمک
کیک چیتا

کیک (Cake) گونه‌ای شیرینی است که خاستگاه اروپایی دارد. اگرچه به باور باستان‌شناسان این خوراک از زمان‌های باستان وجود داشته‌است، اما تصوری که از کیک امروزی وجود دارد و سه ویژگیِ شیرین بودن، سبکی و بافت اسفنجی را در ذهن مجسم می‌کند، نوعی شیرینی است که از میانه سده هجدهم به وجود آمده‌است.

آرد، شکر، تخم مرغ و کره چهار ماده‌ای هستند که بیش از مواد دیگر در کیک به کار برده می‌شوند. کیکها به طور کلی به دو گروه بزرگ غیرچرب یا کیکهای اسفنجی و چرب یا کیکهای کره‌ای تقسیم می‌شوند.

تفاوت کیکهای کره‌ای با کیکهای اسفنجی در اینست که برخلاف کیکهای اسفنجی حباب داخل این نوع کیک در اثر وارد کردن هوا توسط به‌هم‌زدن شکر و تخم مرغ بوجود نیامده‌است بلکه عامل اصلی در بوجود آمدن حباب در این نوع کیکها، ایجاد گاز در داخل کیک، بخاطر استفاده از یک عامل ورآورنده نظیر بیکینگ پودر است. همچنین کیکهای کره‌ای از نظر وزنی سنگین هستند درصورتیکه سبک بودن، از ویژگی‌های یک کیک اسفنجی است.

در این رسپی کیک چیتا آموزش داده شده است. کیک چیتا را در صورت تمایل با خامه فرم گرفته سرو نماید.

آموزش تصویری کیک چیتا

*** برای مشاهده خامه فرم گرفته به دو روش کلیک نمایید.

برای تهیه کیک چیتا در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی کیک چیتا توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداریمنبع آن ذکر شود.)

  1. فر را از قبل آماده کنید و روی 175 درجه سانتی گراد آن را تنظیم کنید. یک قالب گرد کیک 20 سانتی حاضر کنید و درون آن را چرب کنید.(می توانید از قالب لوف نیز برای تهیه این کیک استفاده نمایید.) آرد، نشاسته ذرت، نمک و بیکینگ پودر را 2-3 بار با هم الک کنید و کنار بگذارید.
  2. شکر را با کره (دمای محیط) آنقدر هم بزنید تا کاملا کرمی و رنگ آن مایل به سفید شود. (4-5 دقیقه) تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه کنید و خوب هم بزنید. وانیل را اضافه کنید و هم بزنید. مخلوط آرد را به مواد اضافه کنید و به آرامی مواد را با هم مخلوط کنید.
  3. مایه کیک را سه قسمت کنید؛ به این صورت که تقریبا 70 % از مایه کیک که سفید می باشد، را کنار بگذارید. 20% از خمیر سفید را با 2 ق غ از مقدار پودر کاکائو مخلوط کنید تا قهوه ای تیره شود سپس 10% باقی مانده از خمیر سفید را با 1/3 ق غ باقیمانده از پودر کاکائو و 1 ق چ آرد، مخلوط کنید تا رنگ آن قهوه ای روشن شود.
  4. هر کدام از سه مایه را جداگانه در قیف پلاستیکی بریزید. نوک قیف پلاستیکی حاوی مایه ساده کیک را بیشتر ببرید. نوک دو قیف دیگر را کوچکتر ببرید تا هنگام پایپ کردن، مایه از داخل قیف کمتر بیرون آید.
  5. مانند آموزش تصویری کمی از مایه سفید کیک در قالب بریزید. به صورت حلقه ای از مایه های قهوه ای تیره و بعد مایه قهوه ای روشن روی مایه قهوه ای تیره بریزید.
  6. مجددا از مایه سفید به صورت مارپیچی میان حلقه های کاکائویی و مقداری روی سطح کیک بریزید و دوباره به صورت حلقه ای از مایه های کاکائویی روی آن بریزید و در نهایت مایه سفید را روی تمام کیک بریزید. کیک را به مدت 40 دقیقه در فر قرار دهید تا بپزد.
  7. نکته: می توانید کیک را از ضخامت آن به دو قسمت تقسیم کنید و با باترکریم و یا خامه فرم گرفته آن را تزیین نمایید.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.