کیک پسته با فراست لیمویی

زمان آماده سازی
50 دقیقه
زمان پخت و پز
40 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
10 نفر
وعده غذایی
دسر
ارسال شده توسط
ارسال شده در
225 گرم
کره
1 فنجان
شکر سفید
3 عدد بزرگ
تخم مرغ
1 فنجان
مغز پسته
1 فنجان (خرد)
مغز بادام
1/2 فنجان
آرد
1 ق چایخوری
گلاب
1 فنجان
پودر شکر
2 ق غذاخوری
آب لیموترش
1 عدد متوسط
پرتقال
کیک پسته با فراست لیمویی

پسته درخت کوچکی است که مبدأ آن خاورمیانه و آسیای مرکزی است و در کشورهایی مانند ایران، سوریه، ترکمنستان و غرب افغانستان رشد می‌کند. این درخت میوه ای تولید می‌کند که خوراکی و بسیار لذیذ است. پسته واژه‌ای فارسی است که از طریق زبان لاتین وارد زبان‌های اروپایی شده‌است.

کیک (Cake) گونه‌ای شیرینی است که خاستگاه اروپایی دارد. اگرچه به باور باستان‌شناسان این خوراک از زمان‌های باستان وجود داشته‌ است، اما تصوری که از کیک امروزی وجود دارد و سه ویژگیِ شیرین بودن، سبکی و بافت اسفنجی را در ذهن مجسم می‌کند، نوعی شیرینی است که از میانه سده هجدهم به وجود آمده‌است.

آرد، شکر، تخم مرغ و کره چهار ماده‌ای هستند که بیش از مواد دیگر در کیک به کار برده می‌شوند. کیکها به طور کلی به دو گروه بزرگ غیرچرب یا کیکهای اسفنجی و چرب یا کیکهای کره‌ای تقسیم می‌شوند.

تفاوت کیکهای کره‌ای با کیکهای اسفنجی در اینست که برخلاف کیکهای اسفنجی حباب داخل این نوع کیک در اثر وارد کردن هوا توسط به‌هم‌زدن شکر و تخم مرغ بوجود نیامده‌است بلکه عامل اصلی در بوجود آمدن حباب در این نوع کیکها، ایجاد گاز در داخل کیک، بخاطر استفاده از یک عامل ورآورنده نظیر بیکینگ پودر است. همچنین کیکهای کره‌ای از نظر وزنی سنگین هستند درصورتیکه سبک بودن، از ویژگی‌های یک کیک اسفنجی است.

در این رسپی کیک پسته با فراست لیمویی آموزش داده شده است.

برای تهیه کیک پسته با فراست لیمویی ، در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی کیک پسته با فراست لیمویی توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

 1. ابتدا مغز پسته (خام) را آسیاب کنید تا پودر شود. طی چند مرحله پالس بزنید که روغن نیندازد. بادام را نیز خرد نمایید. پوست پرتقال را رنده کنید. آب پرتقال را بگیرید و کنار بگذارید. فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید.
 2. کره و شکر را با همزن برقی هم بزنید تا رنگ آن روشن و کرکی شود.

   تماشا کنید: چگونه کره را با شکر برای تهیه کیک و شیرینی هم بزنیم؟
 3. تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه نمایید و هم بزنید سپس پودر پسته و بادام را اضافه نمایید و هم بزنید. گلاب، آب پرتقال و پوست آن را اضافه نمایید و هم بزنید. آرد را به مخلوط اضافه کنید و فولد نمایید. زیاد مواد را باهم مخلوط نکنید.

   تماشا کنید: چگونه آرد را به مخلوط کیک اضافه و فولد کنیم؟
 4. کیک را برای مدت 40-45 دقیقه داخل فر قرار دهید تا بپزد و طلایی شود. روی آن را فویل بکشد و بگذارید برای مدت 10 دقیقه تا مرکز آن هم بپزد. برای چند دقیقه بگذارید خنک شود سپس از قالب خارج نمایید.
 5. وقتی کیک کامل سرد شد، آیسینگ را درست کنید:
  پودر شکر و آب لیموترش را با هم مخلوط نمایید و خوب هم بزنید سپس آن را روی کیک بریزید. روی آن مغز پسته بریزید. بگذارید کیک برای مدت 30 دقیقه به همان حالت بماند سپس آن را سرو نمایید.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.