کیوسکی (کیفسکی)

زمان آماده سازی
30 دقیقه
زمان پخت و پز
20 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
1 نفر
وعده غذایی
شام
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1 عدد متوسط
سینه مرغ
1 عدد متوسط
تخم مرغ
1/2 عدد کوچک
سیر (حبه)
2 ق غذاخوری
برگ جعفری
50 گرم
کره
30 گرم
پنیر گودا
3 ق غذاخوری
آرد
0 به میزان لازم
نمک
0 به میزان لازم
فلفل سیاه
کیوسکی (کیفسکی)

کیفسکی – کیوسکی نام روسی یک نوع سوخاری با سینه مرغ است. این غذا با نام Chicken Kiev شناخته می شود.  کیفسکی – کیوسکی متعلق به شهر کیف یا کیو پایتخت کشور اوکراین است . قدمت تهیه و طبخ این غذا در ایران به سال‌های پس از جنگ جهانی اول باز می‌گردد که توسط روس‌ها به ایران آورده شد.

در روسیه، لهستان و اکراین کیفسکی – کیوسکی با نام côtelette de volaille شناخته می شد. در زبان فرانسه de volaille به معنای مرغ می باشد و côtelette de volaille نامی فرانسویست که به معنای کتلت مرغ می باشد.

مانند همه غذاهای گروه سوخاری است که در آرد سفید قرار میگیرد تا بتواند بعدا زرده تخم مرغ زده شده و ادویه ها را به خود گرفته و سپس با پودر نان خشک ( یا پودر سوخاری) سطح مرغ را می پوشاند و وجه تمایز آن به دلیل وجود مواد متنوع و چسبنده ای است که در داخل گوشت سینه قرار میگیرد. 

پودر سوخاری یا آرد سوخاری معمولاً از نان‌های حجیم تهیه می‌شود. این نان‌ها به شکلی در برابر گرما قرار می‌گیرند که نم آنها از بین برود و به صورت خشک برون آیند. آرد سوخاری و نان سوخاری دو فرآورده از یک خانواده هستند. این نان در اثر حرارت مجدد، رطوبت خود را از دست می‌دهد و خشک، قهوه‌ای و برشته می‌شود. اگر این نان خشک شده را به صورت آرد درآوریم، آرد سوخاری به دست می‌آید. در واقع، نان‌های تست چنانچه به فروش نروند، به دلیل بیات شدن دیگر به شکل نان قابلیت مصرف نبوده و اگر دچار فساد نشده باشند دوباره به کارخانه باز می‌گردند و مجددا در فر قرار می‌گیرند تا به صورت خشک شده درآیند. این فرایند دربارهٔ نان‌هایی که قالب آنها دچار اشکال شده نیز رخ می‌دهد. پس از این مرحله، آنها را آسیاب و به شکل آرد سوخاری بسته‌بندی و روانه بازار می‌کنند.

آشپزخانک-آموزش تصویری طرز تهیه کیفسکی - کیوسکی2

آموزش تصویری پیچیدن کیفسکی – کیوسکی

برای مواد میانی کیفسکی – کیوسکی، باید کره به همراه سبزیجات و ادویه جات و در صورت تمایل پنیر گودا را میکس کرد و به شکل لوله درآورد سپس در یخچال گذاشت تا سفت شود.

آشپزخانک-آموزش تصویری طرز تهیه کیفسکی - کیوسکی

آموزش تهیه مواد میانی کیفسکی – کیوسکی

  1. ابتدا روی سینه مرغ را کمی نمکی می پاشیم داخل سلیفون یا پلاستیک پیچیده و کاملا با گوشت‌کوب کوبیده تا ورقه نازکی از گوشت به دست آید. (می تواند سینه مرغ را از ضخامت یک برش دهید تا سینه مرغ نازک تر شود و بهتر بپزد سپس بکوبید.)
  2. سپس در ظرف دیگری سیر کوبیده شده را به همراه جعفری، پنیر گودا، کره، نمک و فلفل، کاملا مخلوط کرده و خوب هم می زنیم.
  3. این مخلوط را به شکل لوله کوچک در می آوریم و در سلیفون می پیچیم. سپس در 10-15 دقیقه داخل فریزر قرار می دهیم.
  4. حال به آرامی مخلوط حاصله (لوله کره ایی) را به سطح سینه های کوبیده شده اضافه کنید، سپس گوشت را با احتیاط رول کنید.
  5. در ظرف دیگری سفید و زرده تخم مرغ را کاملا مخلوط کرده و رولت‌های کوچک گوشت را درون تخم مرغ غلطانده، سپس وارد آرد کرده، مجددا وارد تخم مرغ و بعد از آن وارد آرد کرده تا لایه ضخیمی از تخم مرغ و آرد در اطراف رولت‌ها به وجود آید. سپس روغن را کاملا داغ کرده و رولت‌ها را درون روغن سرخ‌کنید.