چلو ماهیچه ویژه

زمان پخت و پز
180 دقیقه
سطح آشپزی
سخت
مناسب برای
6 نفر
وعده غذایی
ناهار
ارسال شده توسط
ارسال شده در
6 عدد کوچک
ماهیچه گوسفند
2 عدد متوسط
پیاز
2 ق چایخوری
رب انار
1/2 ق غذاخوری
رب گوجه فرنگی
1/2 ق چایخوری
دارچین
6 پیمانه
برنج
1/2 پیمانه
زرشک
70 گرم
کره
1/2 ق چایخوری
زعفران ساییده
1 ق چایخوری
شکر سفید
0 به میزان لازم
نمک
چلو ماهیچه ویژه

چلو یا خشکه برنج غذایی است که از برنج تهیه می‌شود و با کباب یا خورش خورده می‌شود. در چلو برنج خالص با روغن یا کره پخته می‌شود. تفاوت آن با پلو در این است که در چلو، برنج به تنهایی و بدون مخلوط شدن با مواد دیگری از قبیل ماش و عدس و رشته و نظایر اینها پخت می‌شود.

منظور از چلو، برنجی است که پس از آب‌کش کردن آن را به تنهایی دم می‌کنند و بعد از دم کشیدن با خورش و انواع گوشت و کباب‌ها مصرف می‌نمایند. اصطلاحاً به چلو، برنج سفید هم می‌گویند. ولی منظور از پلو، برنجی است که پس از آب‌کش کردن آن را با سبزی‌ها و گوشت و مرغ و انواع حبوبات دم می‌کنند. مانند باقلا پلو، سبزی پلو، استامبولی پلو، لوبیا پلو، عدس پلو.

از انواع پلوهای ایرانی می‌توان به باقلاپلو، سبزی پلو، مرصع‌پلو، شیرین پلو، زرشک پلو، آلبالو پلو، ماش پلو، رشته پلو، استانبولی پلو، لوبیا پلو، نخودپلو، کلم‌پلو و عدس پلو اشاره کرد.

زرشک‌پلو یکی از انواع پلوها در آشپزی ایرانی است. این غذا را معمولاً با مرغ، گوشت بره و یا سردست و قلوه‌گاهِ گوسفند درست می‌کنند.

در این رسپی چلو ماهیچه ویژه آموزش داده شده است. چلو ماهیچه را می توانید با باقالی پلو نیز سرو نمایید. نکته مهمی که در پخت چلو ماهیچه حائز اهمیت است این است که در طی زمان پخت (۲ ساعت اول) اصلا ماهیچه ها را جا به جا نکنید و درب ظرف را نیز بر ندارید.

برای تهیه چلو ماهیچه ویژه در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی چلو ماهیچه ویژه توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداریمنبع آن ذکر شود.)

 1. ابتدا چربی ماهیچه های تازه را بگیرید و آن ها بشویید و داخل آبکش قرار دهید. زعفران را دم کنید.
 2. پیاز ها را حلقه حلقه کنید. ماهیچه ها را داخل پلاستیک تمیزی بگذارید و پیازهای حلقه شده را نیز بین ماهیچه ها قرار دهید. سر پلاستیک را محکم گره بزنید و برای مدت 24 ساعت در یخچال قرار دهید.
 3. حال دو طرف ماهیچه را با حرارت زیاد خوب سرخ کنید که آب داخل ماهیچه ها خارج نشود. کمتر از نصف لیوان آب گرم داخل ماهیچه ها بریزید و با پیازهای حلقه شده را روی آن ها بچینید و صبر کنید تا به جوش آید. (پیازها را روی ماهیچه ها بگذارید.) سپس حرارت را کم کنید و برای مدت زمان 2 ساعت اجازه دهید تا بپزند. (نیازی به شعله پخش کن نیست ولی حتما حرارت باید کم باشد.)
 4. رب گوجه را خوب سرخ کنید سپس رب انار را اضافه کنید و تفت دهید تا خوشرنگ شود.
 5. 2/3 از مخلوط رب را به آب ماهیچه اضافه کنید و هم بزنید تا رب در آب حل شود. 1/3 از مخلوط رب باقیمانده را نگه می داریم تا در حین پخت که روی گوشت ممکن است خشک شود روی آن ها بمالیم.
 6. درب ظرف را میگذاریم و دوباره برای مدت 1 ساعت می گذاریم تا خوب بپزد. در حین این زمان دوبار آب ماهیچه ها را با قاشق روی ماهیچه ها می ریزیم و از مخلوط رب باقیمانده روی آن ها می مالیم.
 7. 10-15 دقیقه به زمان سرو دارچین و نمک را اضافه کنید. (زودتر نمک را اضافه نکنید زیرا باعث دیرتر پخته شدن گوشت می شود.) کمی از زعفران دم کرده را نیز اضافه کنید.
 8. زرشک را با کره تفت دهید سپس شکر و باقیمانده زعفران را اضافه نمایید و از روی حرارت بردارید.
 9. آب ماهیچه را در ظرف های کوچک بریزید. برنج را به شیوه معمول دم کنید و با زرشک تزیین کنید.
 10. نکته 1: در طی زمان پخت (2 ساعت اول) اصلا ماهیچه ها را جا به جا نکنید و درب ظرف را نیز بر ندارید.
 11. نکته2 : این ماهیچه را می توانید با باقالی پلو نیز سرو نمایید.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

 1. عالييييي.این غذا خیلی خوبههه

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.