پاستا با سس بلونیزه سفید

زمان آماده سازی
25 دقیقه
زمان پخت و پز
45 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
مناسب برای
4 نفر
وعده غذایی
ناهار
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1/2 عدد متوسط
پیاز
2 عدد متوسط
هویج
1 عدد کوچک
ساقه کرفس
700 گرم
گوشت چرخکرده
3/4 فنجان
آب
3/4 فنجان
سرکه سیب
1 عدد متوسط
عصاره گوشت
200 گرم (خُرد)
قارچ
1/3 فنجان
خامه
500 گرم
پاستا
3/4 فنجان
پنیر پارمزان
پاستا با سس بلونیزه سفید

سس Bolognese یک سس ایتالیایی بر پایه گوشت می باشد که در ایتالیا به راگو نیز شناخته می شود. خاستگاه سس بلونیزه شهر بولونیا می باشد.

پاستا یا خمیراک (Pasta) به معنی خمیر، یک اصطلاح عمومی برای گونه‌های مختلف ایتالیایی رشته فرنگی (نودل)، درست شده از خمیر آرد، آب و یا تخم مرغ است. پاستا حدوداً به ۳۵۰ شکل مختلف موجود است.

چند شکل معروف پاستا، اسپاگتی، ماکارونی، فوسیلی و لازانیا (به صورت ورقه‌ای) هستند. در ایران گاه واژه ماکارونی به صورت گسترده برای اسپاگتی و ماکارونی و غیره به کار می‌رود.

کامپانل «campanelle» نوعی از پاستا است که شبیه زنگوله ویا گل درست می شود (کامپانل در ایتالیایی به معنی زنگ کوچک است.) این پاستا با سس غلیظ سرو می شود و یا برای درست کردن کاسرول از آن استفاده می شود.

رشتار یا اسپاگتی نوعی پاستای استوانه ای نازک و کشیده با ریشه ایتالیایی و سیسیلی است و به عنوان یکی از غذاهای محبوب ایتالیایی شمرده می شود که غالباً از سمولینا یا آرد معمولی و آب تهیه می شود. اسپاگتی خشک ایتالیایی از آرد نوعی گندم سفت به نام Durum ساخته می شود ولی ممکن است در کشورهای دیگر از آردهای دیگر نیز تهیه گردد.

گاهی در اصطلاح رایج ایرانیان به همه نوع پاستای غیرورقه‌ای از جمله اسپاگتی، ماکارونی گفته می‌شود. با این وجود در جنوب ایتالیا و شهر ناپل به همه نوع پاستا “spaghetti e la pasta in generale” ماکارونی هم گفته میشود.

در ایران واژه ماکارونی، هم معنا با پاستا و به صورت گسترده برای انواع اسپاگتی و ماکارونی طرح‌ دار و غیره به کار می‌رود.

در این رسپی پاستا با سس بلونیزه سفید آموزش داده شده است.

برای تهیه پاستا با سس بلونیزه سفید در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی پاستا با سس بلونیزه سفید توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

  1. ابتدا عصاره گوشت را در 2 لیوان آب جوش حل کنید و کنار بگذارید.
    مقداری روغن داخل تابه بریزید سپس پیاز، هویج و کرفس ریز خرد شده را در آن برای مدت 5 دقیقه تفت دهید تا نرم شوند. نمک و فلفل آن را تنظیم کنید. گوشت چرخ کرده را نیز به آن بیفزایید و خوب هم بزنید و تفت دهید تا گوشت قهوه ای شود.
  2. آب و سرکه را به آن بیفزایید و تفت دهید تا همه آب بخار شود سپس عصاره گوشت حل شده در آب جوش را به آن اضافه کنید و بگذارید مخلوط بر روی حرارت متوسط بجوشد. در میانه پخت قارچ ریز خرد شده را به آن اضافه کنید و هم بزنید. نمک و فلفل آن را تنظیم کنید. (غلظت مخلوط باید از سوپ کمی بیشتر باشد.)
    خامه را به آن اضافه کنید و هم بزنید و از روی حرارت بردارید و درب ظرف را روی آن بگذارید.
  3. پاستا را مطابق راهنمای بسته به صورت آلدنته آبکش کنید. (بیرون پاستا نرم باشد ولی مغز آن اندکی خام و زیر دندان بیاید) یک فنجان از آب پاستا را نگه دارید. پاستا را داخل تابه حاوی خامه بریزید و خوب زیرو رو کنید. پاستا نباید خشک باشد. در صورت خشک بودن کم کم آب پاستا را که نگهداشته بودید به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید.
  4. پاستا را داخل ظرف سرو بکشید و روی پاستا پنیر پارمیزان بریزید و گرم سرو نمایید.
  5. نکته: در این رسپی از پاستای ریگاتونی (Rigatoni) استفاده شده است.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.