نان سیر هندی بدون فر

زمان آماده سازی
70 دقیقه
زمان پخت و پز
30 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
6 نفر
وعده غذایی
پیش غذا
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1 ق غذاخوری
شکر
2 ق غذاخوری
پودر خمیر مایه
3/4 پیمانه
شیر
4 پیمانه
آرد
1 ق چایخوری
نمک
1/2 پیمانه
کره
5 عدد کوچک
سیر (حبه)
2 ق غذاخوری
کره
0 به میزان لازم
گشنیز
نان سیر هندی بدون فر

نان (Bread) به آن دسته از غذاها اطلاق می شود که با پختن، بخارپز کردن و یا سرخ کردن خمیری که متشکل از آرد و آب است، تهیه می شود.

در بیشتر خمیرها نمک هم لازم است و معمولاً از یک ماده برای ور آمدن خمیر نان استفاده می کنند. در تهیه نان به غیر از نمک، مخمر، روغن و آب، و گاهی برخی ادویه جات، از انواع غلات استفاده می کنند و انواع بسیار متفاوتی نان را عرضه می نمایند.

نان در سراسر دنیا، یک غذای اصلی محسوب می شود. معمولاً از آرد گندم خمیری تهیه می کنند که به کمک خمیر مایه، ور می آید و حجمش زیاد می شود و در نهایت درون تنور یا فر آنرا می پزند.

برای تهیه نان در خانه یا کارخانجات، معمولاً از خمیر ترش استفاده می شود. این گاز سبب ترد شدن نان شده و عطر و طعم خوبی به آن می دهد. خمیر ترش، طعم ترشی به خمیر می دهد و طی فرایند تخمیر، بخشی از هیدرات های کربن موجود در خمیر را تجزیه می کند. همین امر، باعث می شود که نان راحت تر هضم گردد. از دیگر خواص خمیر ترش این است که نان را برای مدت زمان طولانی تری تازه نگه می دارد.

در این رسپی نان سیر هندی بدون فر آموزش داده شده است.نان سیر را بهتر است گرم و تازه سرو کنید در غیراینصورت می توانید نان ها را قبل از سرو گرم کنید.

برای تهیه نان سیر هندی بدون فر در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

رسپی نان سیر هندی بدون فر از bedunim.ir

  1. داخل یک ظرف جداگانه مایه خمیر، شکر ، 1/4 پیمانه آب را با هم مخلوط کنید و اجازه دهید پف کند. (۵ الی ۱۰ دقیقه)
  2. داخل ظرف دیگری آرد و نمک را با هم مخلوط کنید.
  3. شیر و ماست را با هم ترکیب کنید سپس محلول به دست آمده از مایه خمیر را به مخلوط شیر و ماست اضافه کنید و هم بزنید.
  4. مواذد مرطوب را داخل مواد خشک بریزید و هم بزنید تا خمیر کامل به دست بیاید.
  5. خمیر را روی سطح صافی بریزید و آنقدر ورز دهید تا کاملا نرم شود. (۳ الی ۴ دقیقه)
  6. سپس خمیر را داخل ظرفی که از قبل چرب کرده اید قرار داده و روی آن را با حوله بپوشانید تا مقدار آن دو برابر شود. (حدود ۱ ساعت)
  7. خمیر را دوباره روی سطح صافی قرار داده و ورز بدهید.خمیر را ۱۲ قسمت کنید و هر قسمت را به شکل توپ دربیاورید.
  8. تابه را روی گاز قرار دهید بعد از این که کمی گرم شد ۲ قاشق غذاخوری کره بدون نمک را اضافه کنید. سپس خمیرها را با وردنه صاف کنید و روی خمیرها را با برس کره شور بمالید و داخل تابه قرار دهید.
  9. اجازه دهید خمیر داخل تابه بماند تا زمانی که روی آن حباب هایی ایجاد شود. (۲ دقیقه) سپس خمیر را پشت و رو کنید و اجازه دهید کمی طلایی رنگ شود. (۱ الی ۲ دقیقه) نان را داخل بشقاب قرار دهید و روی آن را بپوشانید تا گرم بماند.
  10. سیر خرد شده را به باقمیانده کره اضافه کنید و به مدت ۳۰ ثانیه روی گاز قرار دهید. سپس مخلوط سیر و کره را روی نان های داغ بمالید و روی آن ها را با سبزی تازه گشنیز تزئین کنید.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.