نان بدون خمیر مایه

زمان آماده سازی
5 دقیقه
زمان پخت و پز
10 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
4 نفر
وعده غذایی
ناهار
ارسال شده توسط
ارسال شده در
2 1/4 پیمانه
آرد
1/2 ق چایخوری
نمک
50 گرم
کره
185 میلی لیتر
شیر
1/2 ق غذاخوری
روغن مایع
نان بدون خمیر مایه

نان (Bread) به آن دسته از غذاها اطلاق می شود که با پختن، بخارپز کردن و یا سرخ کردن خمیری که متشکل از آرد و آب است، تهیه می شود. در بیشتر خمیرها نمک هم لازم است و معمولاً از یک ماده برای ور آمدن خمیر نان استفاده می کنند.

در تهیه نان به غیر از نمک، مخمر، روغن و آب، و گاهی برخی ادویه جات، از انواع غلات استفاده می کنند و انواع بسیار متفاوتی نان را عرضه می نمایند. نان در سراسر دنیا، یک غذای اصلی محسوب می شود. معمولاً از آرد گندم خمیری تهیه می کنند که به کمک خمیر مایه، ور می آید و حجمش زیاد می شود و در نهایت درون تنور یا فر آنرا می پزند.

معمولاً از آرد گندم در تهیه نان استفاده می کنند، چون میزان گلوتن آن بسیار زیاد است (که سبب حالت اسفنجی و تردی نان می شود). اما گاهی آرد گندم سیاه، جو، ذرت و جو دوسر هم یا به تنهایی یا مخلوط با آرد گندم در تهیه نان به کار می روند.

نان یکی از قدیمی‌ترین غذاهایی است که بشر آن را تهیه نموده‌است. تاریخچه آن به اواخر عصر حجر بر می‌گردد. آن زمان بود که برای اولین بار، دانه غلات را با آب مخلوط کرده و سپس خمیر به دست آمده را می‌پختند.  اولین کوره بسته برای پخت غذاها از جمله نان را هم به احتمال زیاد یونانی‌ها ساختند. در تاریخ اروپا، حداقل از قرن ۱۰۰۰ قبل میلاد مسیح، نان به عنوان غذای اصلی به چشم می‌خورد.

برای ور آمدن بیشتر خمیرها، از خمیر ترش استفاده می شود. خمیر ترش، هیدرات کربن موجود در آرد و یا شکر را تخمیر می کند و گاز دی اکسید کربن تولید می نماید.

در این رسپی نان بدون خمیر مایه آموزش داده شده است.

آموزش تصویری نان بدون خمیر مایه

برای تهیه نان بدون خمیر مایه ، در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی نان بدون خمیر مایه توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداریمنبع آن ذکر شود.)

رسپی نان بدون خمیر مایه از recipetineats.com

  1. کره و شیر را روی شعله گرم کنید تا کره حل شود (داخل مایکروویو یا روی اجاق).
  2. 2 پیمانه از مقدار آرد، نمک و مخلوط شیر را با هم مخلوط کنید و چند دقیقه بر روی سطح آردپاشی شده ورز بدهید تا نرم شود، نیاز نیست زیاد ورز بدهید، اگه خمیر خیلی چسبناک بود، مقداری آرد (باقیمانده آرد) را اضافه کنید. داخل سلفون گذاشته و 30 دقیقه در دمای اتاق استراحت بدهید.
  3. سپس خمیر را به 4 قسمت تقسیم کرده و به شکل دایره های با ضخامت 3 میلی متر باز کنید.
  4. نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون را داخل یک تابه نچسب بریزید و روی شعله ملایم بگذارید و روغن را گرم کنید، خمیر پهن شده را داخل تابه قرار دهید و آن را حدود 1 یا 1و نیم دقیقه بپزید (رویش حباب حباب می شود)، سپس برگردانید و طرف دومش را بپزید.(اگر پف کرد، با کفگیر روی حباب ها و به تابه فشار دهید).
  5. نان های پخته را با حوله بپوشانید تا نرم و قابل انعطاف شوند. میتوانید در حین پخت مقداری کره روی نان ها بمالید.
  6. نکته 1: هرچقدر شعله زیادتر و نان نازکتر باشد، نان ترد تر و شکننده تر میشود.
  7. نکته 2: خمیر تا 3 روز در ظرف دربسته، در یخچال می ماند. همچنین نان های پخته را میتوانید در فریزر نگه دارید.
  8. نکته 3: میتوانید از آرد نان استفاده کنید.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.