لیمو عمانی خانگی

سطح آشپزی
راحت
وعده غذایی
تنقلات-کمپوت و ادویه
ارسال شده توسط
ارسال شده در
0 به میزان لازم
آب
0 به میزان لازم
سرکه سفید
0 به میزان لازم
لیمو ترش
لیمو عمانی خانگی

لیمو عمانی یا لیمو اَمان میوه خشک‌ شده ایست که به‌عنوان چاشنی در غذاهای خاورمیانهای خصوصاً ایرانی استفاده می‌شود. لیمو عمانی تازه رنگ خردلی داشته و بسیار ترش است، به‌طوری‌که تازه‌اش را معمولاً نمی‌توان به‌تنهایی مصرف کرد، بنابراین آن را در آفتاب خشک می‌کنند تا داخل آن به رنگ سیاه درآید.

رنگ پوسته خارجی آن از زرد قهوه‌ای تا سیاه بوده و آنرا به‌صورت چاشنی در غذا مورد استفاده قرار می‌دهند. لیمو عمانی به‌صورت گرد کوبیده‌شده یا درسته عرضه می‌شود.

لیمو عمانی معمولاً در طبخ خورش‌های ایرانی چون قرمه سبزی و قیمه استفاده می‌شود. آنها را پیش از ریختن در غدا سوراخ کرده، شکسته یا خرد می‌کنند. در کشورهای دیگر گاهی نیز آنها را به‌صورت گرد کوبیده به خوراکهای برنجی می‌افزایند. مثلاً در خوراک خلیجی پرادویه‌ای با نام بهارات یا کبسا. از این محصول در کشورهای عرب همسایه همچونعراق، کویت و بحرین نیز استفاده می‌شود.

گفته می‌شود برای پرهیز از تلخ شدن غذا بهتراست پیش از افزودن آن به غذا تخم‌های آنرا درآورد. در ضمن وقتی درسته در غذا انداخته می‌شود محل تجمع روغن شده و خوردن آن هر چند که خود کالری ندارد، توصیه نمی‌شود..

در این رسپی لیمو عمانی خانگی آموزش داده شده است. لیمو عمانی خانگی را به راحتی در منزل می توان تهیه نمود.

برای تهیه لیمو عمانی خانگی در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

  1. ليمو ترش ها را بشوئيد سپس روي آنها نمک بپاشيد و به مدت ۱ روز کناري قرار دهيد ، پس از ۱ روز ليمو ها را با آب سرد بشوئيد.
  2. درون قابلمه چند ليوان آب بريزيد و سرکه را اضافه کنيد و اجازه دهيد به جوش بيايد ، بايد ليمو ها را در ۲ مرحله به آب جوش مخلوط با سرکه اضافه کنيد.
  3. در مرحله اول ليمو ها را داخل مخلوط آب جوش و سرکه بريزيد و ۱۰ ثانيه اجازه دهيد بجوشند سپس ليموها را با آب سرد آبکشي کنيد.
  4. در مرحله دوم ليمو هاي آبکشي شده را مجدد داخل آب جوش بريزيد و اين بار ۱ دقيقه اجازه دهيد ليمو ها بجوشند سپس داخل آبکش بريزيد اما آبکشي نکنيد.
  5. پس از خنک شدن ليمو ها با خلال دندان سوراخ ريزي روي هر ليمو ايجاد کنيد ، پارچه اي را در آفتاب پهن کنيد و ليمو ها را به مدت ۱۰ روز روي پارچه قرار دهيد ، پس از اين مدت زمان ليمو ها را داخل سبد بريزيد و در سايه قرار دهيد تا کامل خشک شوند.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.