شیرینی ترکیه ای Irmik lokmasi

زمان آماده سازی
15 دقیقه
زمان پخت و پز
20 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
مناسب برای
7 نفر
وعده غذایی
شیرینی
ارسال شده توسط
ارسال شده در
300 گرم
آرد سمولینا
150 گرم
ماست
50 گرم
کره
3 عدد متوسط
تخم مرغ
2/3 ق چایخوری
جوش شیرین
3 فنجان
آب ولرم
3 فنجان
شکر سفید
2 ق چایخوری
آب لیموترش
1/2 ق چایخوری
وانیل
شیرینی ترکیه ای Irmik lokmasi

سمولینا (Semolina) فراورده‌ای است که حاصل آسیاب گندمی خاص به نام گندم دوروم میباشد. سمولینا ماده اولیه اصلی تولید ماکارونی بوده و دارای رنگدانه‌های طبیعی زرد رنگ و آنتی اکسیدان‌هایی است. دارای مقادیر فراوانی ویتامین، پروتئین، املاح و مواد مغذی مفیدی است که باعث افزایش کیفیت محصولات خمیری، که با آن تولید میگردند میشود.

هرچند هنوز در ایران فروش و مصرف آرد سمولینا رواج چندانی پیدا نکرده است اما بدلیل خواص این آرد از آن در تهیه غلات صبحانه، پودینگ ها و کوسکوس(نوعی غذای بربری) می توان استفاده کرد.

در صنعت تولید آرد، گندم آن‌قدر با غلتک‌های مخصوص آسیاب می‌شود تا کاملاً خرد شده و به آرد سفید تبدیل شود. در صورتی که در تهیه انواع ماکارونی‌ها بیشتر از آرد سمولینا استفاده می‌شود که تهیه‌اش یک مرحله کمتر از آرد سفید زمان می‌برد. برای تهیه آرد سمولینا، گندم‌ها کاملاً آسیاب نمی‌شوند؛ بلکه به صورت ذرات بسیار ریزی خرد می‌شوند. تهیه ماکارونی با آرد سمولینا کار بسیار رایج و معمولی است و هیچ کارخانه‌ای نمی‌تواند ادعا کند که چون ماکارونی‌اش را با این آرد تهیه کرده پس دارای امتیاز بیشتری نسبت به سایر کارخانه‌هاست زیرا تولید ماکارونی با آرد سفید به علت خوب شکل نگرفتن، کاهش کیفیت و وارفتن آن پس از پخت تقریباً کار غیرممکنی است.

در این رسپی شیرینی هایی با آرد سمولینا آموزش داده شده است. Irmik در زبان ترکی به معنای آرد سمولینا می باشد.

این شیرینی ها را با آرد ساده نیز می توان تهیه کرد با این تفاوت که دیگر به آنها Lokma Tatlısı می گویند.تفاوت زیادی ندارند و هر دو نوعی دونات هستند منتها یکی با آرد سمولینا و دیگری با آرد ساده.

آشپزخانک-شیرینی ترکیه ای Irmik lokmasi -تصویریآموزش تصویری شیرینی ترکیه ای Irmik lokmasi

  1. ابتدا سمولینا، ماست، کره ذوب شده، جوش شیرین، وانیل و تخم مرغ را با هم ترکیب کنید تا خمیر نرمی بدست آید.
  2. 10 دقیقه به خمیر استراحت دهید.
  3. برای درست کردن شربت ابتدا شکر و آب را مخلوط کنید و روی حرارت بگذارید تا 5 دقیقه بجوشد و غلیظ شود سپس آب لیمو ترش را اضافه کنید و از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا خنک شود.
  4. سپس به اندازه یک قاشق غذاخوری از خمیر را برداشته و آنها گرد کنید و در روغن داغ سرخ کنید.
  5. شیرینی های آماده را داغ داخل شربت خنک بندازید و 5 دقیقه صبر کنید سپس آنها را بردارید و سرو کنید.
  6. نکته: این شیرینی ها را با آرد ساده نیز می توان تهیه کرد با این تفاوت که دیگر به آنها Lokma Tatlısı می گویند.تفاوت زیادی ندارند و هر دو نوعی دونات هستند منتها یکی با آرد سمولینا و دیگری با آرد ساده.