دونات در فر

زمان آماده سازی
150 دقیقه
زمان پخت و پز
12 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
وعده غذایی
شیرینی
ارسال شده توسط
ارسال شده در
2 1/2 فنجان
آرد
1/4 فنجان
شکر
2 عدد متوسط
زرده تخم مرغ
4 ق غذاخوری
کره
1/4 ق چایخوری
نمک
2 1/4 ق چایخوری
پودر خمیر مایه
2/3 فنجان
شیر ولرم
دونات در فر

دونات نوعی فراورده قندی سرخ کردنی یا دسر است. دونات در بسیاری از کشورها خوراکی محبوب است و می‌توان آن را در اشکال مختلف به عنوان میان وعده‌ای شیرین به صورت خانگی آماده یا از بیرون تهیه کرد.

در قرن نوزدهم، دونات، نامی هلندی داشت که به معنی شیرینی سرخ‌شده در روغن بود. مردی به اسم هنسون گرگوری ادعا کرده است که در سال ۱۸۴۷ زمانی‌که تنها شانزده سال داشته و درحال سفر بایک کشتی تجاری بوده این شیرینی را ابداع کرده است.

او از خام‌بودن خمیر وسط شیرینی‌ها ناراضی بود تا اینکه بلاخره با استفاده از ظرف فلفل کشتی، وسط آن‌ها را سوراخ کرد تا مشکل خامی را برطرف کند.

اما به گفته پاول مالینز، محقق و انسان‌شناس، اولین‌بار در سال ۱۸۰۳ در یک کتاب آشپزی انگلیسی و در قسمت غذاهای آمریکایی، طرز تهیه دونات آموزش داده شده است و در اواسط قرن نوزدهم، دونات‌ها با شکل و طعم امروز پخته می‌شدند و کاملا به عنوان یک شیرینی آمریکایی شناخته شده بودند.

طرز تهیه دونات به دو روش وجود دارد :

۱.دونات با فر ۲. دونات بدون فر و سرخ کردن دونات داخل روغن که ما در این آموزش طرز تهیه دونات مدل داخل فر را آموزش داده‌ایم تا افرادی که رژیم غدایی  و یا کلسترول دارند نیز بتوانند این شیرینی محبوب را درست کرده و میل کنند.

در این رسپی  دونات در فر آموزش داده شده است. دونات را می توان با پودر قند و یا شکلات مذاب تزیین نمود.

برای تهیه دونات در فر ، در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی دونات در فر توسط تیم آشپزخانک گردآوری شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

  1. در ظرفی یک فنجان از آرد را به همراه شکر، خمیر مایه و نمک را با هم ویسک کنید. شیر گرم، ۳ ق غ از مقدار کره ذوب شده و زرده ها را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مخلوط شوند. روی ظرف را با سلفون بپوشانید و بگذارید برای مدت ۱۰ دقیقه بماند تا حباب هایی روی خمیر پدید آید.
  2. باقیمانده آرد را اضافه کنید و برای مدت ۵ دقیقه ورز دهید سپس خمیر را داخل ظرفی که کمی چرب کرده اید قرار دهید و روی آن را با سلفون بپوشانید و اجازه دهید برای مدت ۱.۵ ساعت بماند تا سایز آن دو برابر شود.
  3. بر روی سینی فر کاغذ روغنی پهن کنید و فر را با دمای ۱۹۰ درجه روشن کنید. خمیر را با ضخامت ۱ سانت بر روی سطح اردپاشی شده پهن کنید و قالب بزنید سپس دونات ها را بر روی کاغذ روغنی با فاصله بچینید و روی آن را با سلفون که کمی چرب کرده اید و یا با دستمالی بپوشانید و بگذارید برای مدت ۴۵ دقیقه بماند.
  4. برای مدت ۱۰-۱۲ دقیقه یا تا زمانیکه روی آن ها طلایی شود در فر قرار دهید تا بپزد. از فر که خارج کردید ۱ ق غ باقیمانده از مقدار کره را روی آن ها بمالید و سپس داخل شکر بغلتانید و اجازه دهید تا خنک شوند.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.