حلوا دو آرد

زمان آماده سازی
15 دقیقه
زمان پخت و پز
45 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
مناسب برای
10 نفر
وعده غذایی
دسر
ارسال شده توسط
ارسال شده در
2 پیمانه
آرد گندم
1 پیمانه
آرد نخودچی
1 1/2 پیمانه
شکر سفید
50 گرم
کره
1 پیمانه
روغن مایع
1 پیمانه
آب
1 پیمانه
گلاب
0 به میزان لازم
زعفران دم کرده
0 به میزان لازم
پودر هل
حلوا دو آرد

حلوا نوعی شیرینی معروف ایرانی است. حلوا انواع مختلفی دارد و برحسب نوع آن ممکن است برخی مواقع به عنوان شیرینی برخی مواقع به عنوان دسر و یا برخی موارد نیز در پخت یک غذا یا شیرینی دیگر مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثال در پخت و تهیه رنگینک از حلوای آرد یا همان حلوای سیاه یا تره حلوا استفاده می‌شود.

از انواع مشهور حلوا می‌توان به حلوا تره، حلوا شکری، حلوای هویج، حلوا گردوئی، حلوا ارده، حلوا دو رنگ و غیره اشاره کرد.

با وجود اینکه حلوا انواع بسیار زیاد و مختلفی دارد ولیکن هرجا صحبت از حلوا می‌شود فکر افراد به سمت همان حلوای آرد می‌رود که برای فاتحه خواندن بر سر مزار و سنگ قبر مردگان پخش می‌شود، می‌رود.

مواد اولیه تهیه حلوا برحسب نوع آن مختلف است. برای نمونه حلوای آرد گندم از مخلوط شدن آرد سفیدگندم با روغن آفتابگردان و شیره انگور و هل و گلاب و مغز پسته و زعفران و به جای شیره می‌توان شکر استفاده کرد بر روی آتش شدید به دست می‌آید.

بسته به نوع مواد اولیه استفاده شده و محل جغرافیایی پخت، حلوا می‌تواند طعم‌ها و شکل‌های مختلفی داشته باشد و با در نظر گرفتن تأثیر لهجه‌های محلی در نامگذاری انواع مختلف حلوا شکل می‌گیرد؛ حلوا گردویی، حلوای هویج، حلوای دو رنگ، حلوای ارده، حلوای زنجبیلی و …

در این رسپی حلوا دو آرد آموزش داده شده است. حلوا دو آرد بسیار مناسب برای ماه رمضان و همچنین نذری می باشد.

برای تهیه حلوای تیره نکته اساسی در افزودن شربت حلوا، زمان و چگونگی افزودن آن به آرد است. هنگامیکه رنگ آرد تفت داده شده به رنگ دلخواه تغییر کرد، تابه را از روی حرارت برداشته و شربت ولرم را طی دو تا سه مرحله به آن اضافه کرده و مرتباً هم بزنید تا کاملاً به خورد آرد برود.

سرعت و کیفیت همزدن حلوا دو آرد بسیار مهم است، زیرا درغیراین صورت، شربت جذبِ آرد نشده و حلوای رقیقی به دست خواهد آمد، بنابراین ناچار به حرارت‌دادن مجدد حلوا خواهید شد که این کار، احتمالِ سوختن حلوا و شکرک زدن آن را بیشتر میکند.

برای تهیه حلوا دو آرد ، در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

رسپی حلوا دو آرد از feloooraa@

  1. ابتدا شربت رو درست كنين، شکر و زعفران حل شده و اب و گلاب و هل را با هم روي حرارت بذارين تا شربت حلوا مون درست بشه، همين كه شكر حل بشه كافيه.
  2. آرد گندم (آرد سنگک) (رو اول الك كنين) به تنهایی تفت بدين تا كمي تغيير رنگ بده و بوي خامي ارد از بين بره داده. سپس ارد نخودچی رو الك و با ارد سفيد مخلوط كنين و دوباره تفت بدين (نيم ساعت) حرارت ملايم باشه. بعد از اينكه دو ارد خوب تفت خورد، دوباره الك كنين.

     تماشا کنید: چگونه آرد را برای تهیه حلوا تفت دهیم؟
  3. حالا بايد كره و روغن مايع رو اضافه كنين و اردها رو سرخ كنين. بعد از اينكه خوب سرخ شد، شربت رو تو سه مرحله اضافه كنين و سريع هم بزنين ،تا حلوا يكجا جمع بشه و به اصطلاح گهواره بشه.
  4. حلوا رو داخل ظرف بذارين و به دلخواه تزيين كنين. براي داشتن رنگ تيره، ميتونين مقداري ازحلوا رو با پودر كاكائو و گلاب مخلوط كنين و با ماسوره تزيين كنين .

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.