حلوا برای ۳۰ نفر

زمان آماده سازی
10 دقیقه
زمان پخت و پز
35 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
وعده غذایی
دسر
ارسال شده توسط
ارسال شده در
2 پیمانه
آرد
1 پیمانه
شکر سفید
1 پیمانه
گلاب
1 پیمانه
روغن مایع
1/2 ق چایخوری
پودر هل
1 پیمانه
آب
5 ق غذاخوری
زعفران دم کرده
حلوا برای ۳۰ نفر

حلوا نوعی شیرینی معروف ایرانی است. حلوا انواع مختلفی دارد و برحسب نوع آن ممکن است برخی مواقع به عنوان شیرینی برخی مواقع به عنوان دسر و یا برخی موارد نیز در پخت یک غذا یا شیرینی دیگر مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثال در پخت و تهیه رنگینک از حلوای آرد یا همان حلوای سیاه یا تره حلوا استفاده می‌شود.

از انواع مشهور حلوا می‌توان به حلواتره، حلواشکری، حلواهویج، حلواگردوئی، حلواارده، حلوادرورنگ و غیره اشاره کرد.

با وجود اینکه حلوا انواع بسیار زیاد و مختلفی دارد ولیکن هرجا صحبت از حلوا می‌شود فکر افراد به سمت همان حلوای آرد می‌رود که برای فاتحه خواندن بر سر مزار و سنگ قبر مردگان پخش می‌شود، می‌رود.

مواد اولیه تهیه حلوا برحسب نوع آن مختلف است. برای نمونه حلوای آرد گندم از مخلوط شدن آرد سفیدگندم با روغن آفتابگردان و شیره انگور و هل و گلاب و مغز پسته و زعفران و به جای شیره می‌توان شکر استفاده کرد بر روی آتش شدید به دست می‌آید.

بسته به نوع مواد اولیه استفاده شده و محل جغرافیایی پخت، حلوا می‌تواند طعم‌ها و شکل‌های مختلفی داشته باشد و با در نظر گرفتن تأثیر لهجه‌های محلی در نامگذاری انواع مختلف حلوا شکل می‌گیرد؛ حلوا گردویی، حلوای هویج، حلوای دو رنگ، حلوای ارده، حلوای زنجبیلی و …

در این رسپی حلوا برای ۳۰ نفر آموزش داده شده است. حلوا برای ۳۰ نفر بسیار مناسب برای ماه رمضان و همچنین نذری می باشد.

برای تهیه حلوا برای ۳۰ نفر نکته اساسی در افزودن شربت حلوا، زمان و چگونگی افزودن آن به آرد است. هنگامیکه رنگ آرد تفت داده شده به رنگ موردنظر تغییر کرد، تابه را از روی حرارت برداشته و شربت ولرم را طی دو تا سه مرحله به آن اضافه کرده و مرتباً هم بزنید تا کاملاً به خورد آرد برود.

سرعت و کیفیت همزدن حلوا بسیار مهم است، زیرا درغیراین صورت، شربت جذبِ آرد نشده و حلوای رقیقی به دست خواهد آمد، بنابراین ناچار به حرارت‌دادن مجدد حلوا خواهید شد که این کار، احتمالِ سوختن حلوا و شکرک زدن آن را بیشتر میکند.

برای تهیه حلوا برای ۳۰ نفر ، در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

با تشکر از دوست عزیز زهرا جان برای عکس حلوا برای ۳۰ نفر

 1. برای تهیه شیره باید شکر، آب، گلاب، زعفران و هل را مخلوط کنید و درون قابلمه ای روی حرارت ملایم قرار دهید تا 5 دقیقه بجوشد.
 2. آرد رو حدود 10-15 دقیقه با حرارت کم تف بدین. چون حلوا زرد رنگ هستش، نباید رنگ آرد نزدیک به تیره بشه سپس آرد رو الک کنید تا گره هاش باز بشه. بعد از الک کردن، دوباره بریزید داخل ظرف تا گرم بشه.
 3. روغن یا کره رو اضافه کنید. بعد کمی از شیره رو اضافه کنید. سریع باید هم بزنید. مابقی شیره رو هم اضافه کنید. مواد رو به خوبی هم بزنید تا حلوا یکدست بشه. بعدش در ظرف مورد نظر بریزید و حلوا را تزیین کنید.
 4. نکات:
  مقدار کره یا روغن آنقدری است که مواد کمی شل بشه.
  مقدار استفاده از زعفران اختیاری است. انقدری استفاده کنید که به رنگ مورد نظرتون برسید.
  بعد از اتمام آب و شکر اگه حلوا بازم نیاز به آب داشت بهش آب جوش اضافه کنید.
  منظور از لیوان، لیوان دسته دار فرانسوی است.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.