بلغور جو دوسر کدو حلوایی

زمان آماده سازی
10 دقیقه
زمان پخت و پز
40 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
6 نفر
وعده غذایی
صبحانه
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1/4 ق چایخوری
جوز
1/8 ق چایخوری
پودر زنجبیل
1/2 ق چایخوری
دارچین
1/4 فنجان
شکر قهوه ای
4 1/2 فنجان
شیر
1 1/2 فنجان
بلغور جو دوسر
3/4 ق چایخوری
نمک
1 فنجان
پوره کدو حلوایی
بلغور جو دوسر کدو حلوایی

بلغور جو دوسر یا «Oatmeal» غذایی است که از پرک شده گیاه جو دوسر تهیه می‌شود. این غذا به دلیل ارزش غذایی بالای خود در برخی از کشورها به عنوان صبحانه آماده می‌شود. البته در ایران، عموماً افراد مبتلا به سرماخوردگی از این غذا به همراه سایر خوراک آبکی مانند حریره بادام و انواع سوپ‌ها تغذیه می‌کنند.

وجود فیبر فراوان به همراه چربی و مواد قندی کم، این حریره را موردی ایده‌آل برای افراد دیابتی و کلسترل بالا تبدیل کرده‌است.

برای تهیه، بلغور گندم پخته را پس از خشک شدن با آسیاب خرد می‌کنند، نه به نرمی آرد بلکه به درشتی لپه ماش و کوچکتر و بزرگتر.

از آنجا که نمی‌توان گندم یا جو را به مدت طولانی نگاه داشت، گندم یا جو را پس از پوست گرفتن با آب یا شیر نیم پخت کرده و سپس خشک می‌نمودند و در هاون نیم‌کوب کرده و نگاه می‌داشتند.

بلغور عطر و طعمی همانند آجیل (مغزهای موجود در آجیل) دارد و بسیار مغذی است. این نوع از غلات کالری و چربی کمی دارد اما سرشار از پروتئین و فیبر می‌باشد. این امر آن را به یک غذای ایدئال برای جایگزینی غلات تصفیه شده نظیر برنج سفید ـ که دارای شاخص قند خون بالا می‌باشد ـ تبدیل نموده‌است.

بلغور را می‌توان مدت‌ها نگاهداری کرد بدون آنکه کپک بزند یا بوی رطوبت بگیرد و در مواقع ضرورت می‌توان با آن آش یا پلو تهیه کرد. هر کیلوگرم بلغور پخته شده حاوی ۸۰ میلی‌گرم کلسیم، ۴۰۰ میلی‌گرم فسفر، ۱۰ میلی‌گرم آهن، ۶۰۰ میلی‌گرم پتاسیم است و حدود ۸۵۰ کالری انرژی تولید می‌کند.

در این رسپی بلغور جو دوسر کدو حلوایی آموزش داده شده است. بلغور جو دوسر کدو حلوایی تزیین و سرو نمایید.

برای تهیه بلغور جو دوسر کدو حلوایی در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی بلغور جو دوسر کدو حلوایی توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)
  1. داخل ظرفی که آن را بر روی حرارت ملایم قرار داده اید، ادویه ها را برای 2 دقیقه تفت دهید تا عطر آن بلند شود. شکر قهوه ای و پوره کدو حلوایی را اضافه کنید و هم بزنید.
     مشاهده کنید: طرز تهیه پوره کدو حلوایی
  2. شیر و یا آب را نیز اضافه کرده و حرارت را زیاد کنید تا به جوش آید. جو را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط شوند. حرارت را کمی کم کنید و اجازه دهید تا آرام بجوشد تا جو نرم شود اما له و خمیر نشود. (در حدود 20-25 دقیقه)
    نمک را اضافه کنید.
  3. آن را داخل ظرف سرو بریزید و در صورت تمایل عسل و یا سیروپ دلخواه خود را روی آن بریزید و سرو نمایید.

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.