کشک سنتی بخوریم یا صنعتی؟

کشک سنتی بخوریم یا صنعتی؟

کشک سنتی بخوریم یا صنعتی؟

شایعات پیرامون کشک زیاد است؛ مثلا می‌گویند هر ماستی که خراب و کپک زده است و تاریخ انقضایش گذشته، به کارخانه برمی‌گردانند و کشک می‌کنند. بعضی‌ها می‌گویند روی کشک‌های خشک به‌عنوان منبع کلسیم نمی‌توان حساب کرد زیرا به جای ماست، آرد و نشاسته دارند.

کشکی که در بازار موجود است، کشک واقعی است؟
اگر منظورتان کشک صنعتی و مایع است که فرآورده‌ای لبنی است و از ماست گرفته می‌شود، اما امکان تخلف هنگام تولید کشک‌هایی که به‌طور زیرپله‌ای تهیه می‌شوند یا کشک‌های خشک سنتی وجود دارد.

به همین دلیل باید كشك‌هایی با برندهای معروف و شناخته‌شده بخرید که نظارت روی آنها وجود دارد و استاندارد هستند.

این باور درست است که کشک یا دوغ را از ماست ترش شده و تاریخ مصرف گذشته درست می‌کنند؟
نه، در فرآیند تولید کشک، چنین چیزی تعریف نشده است. کشک از ماست تازه درست می‌شود اما ممکن است کارخانه‌های کوچک و زیرپله‌ای که تعدادشان هم زیاد است، هر نوع تقلبی انجام دهند.

مارک‌های معتبر چنین تقلب‌هایی ندارند و وقتی برندی در فروشگاه‌های بزرگ عرضه می‌شود، مردم می‌توانند مطمئن باشند که این محصول بدون مشکل است.


تفاوت کشک صنعتی و سنتی در چیست؟


در روش صنعتی با جوشاندن یا روش‌های تغلیظ صنعتی این کار را انجام می‌دهند. افزایش اسیدیته و ترکیب‌های موجود در ماست غلیظ‌شده طعم خاصی به ماست می‌دهد و آن را به کشک تبدیل می‌کند.

افزودنی‌هایی نیز برای تنظیم اسیدیته به کشک اضافه می‌شود که pH آن را پایین می‌آورد. کشک سنتی را نیز زیر نور آفتاب تهیه می‌کنند.

گرمای آفتاب باعث تغلیظ و گرما دیدن کشک می‌شود و تغییر پروتئین‌های شیر عامل مزه ترش کشک است.

در روش سنتی کشک را کاملا خشک می‌کنند اما در روش صنعتی چون قرار است کشک در غذا استفاده ‌شود، درصد تغلیظ آن را پایین می‌آورند تا مایع بماند.

چرا برخی كشک ها تیره‌ترند؟
رنگ كشك به میزان چربی، غلظت و میزان گرما دیدن محصول بستگی دارد. هرچه محصولی غلیظ‌تر و گرمادیده‌تر باشد، چربی آن بالاتر و رنگ آن تیره‌تر و كاراملی‌تر می‌شود.

بوی خاص كشک از چیست؟
بوی كشك به بوی ماده اولیه یعنی شیر یا ماست و فرایندهایی كه در كارخانه روی آن انجام می‌شود، بستگی دارد. تمام شیرها بوی یكسانی ندارند.

از سوی دیگر، همان‌طور كه گوشت وقتی به شیوه‌های مختلف طبخ می‌شود بوهای مختلفی می‌دهد، كشك نیز با توجه به فرایندهایی كه در معرض آن قرار گرفته، بوی خاصی پیدا می‌كند.

میكروب‌های موجود در كشك چه میكروب‌های بیماری‌زا باشند چه مفید نیز بوی خاص در کشک ایجاد می‌کنند.

چرا به كشك نمک می‌زنند؟
اول برای طعم، دوم برای اینكه افزودن نمك باعث خشك شدن سریع‌تر كشك می‌شود و از فساد آن پیشگیری می‌کند. البته میزان نمك روی باكتری خطرناك بوتولینیوم تاثیری ندارد./منبع:بیتوته

کشک سنتی بخوریم یا صنعتی؟

پست های مرتبط

دسته بندی ها: دانستنی های آشپزی

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.