فواید و تاریخچه سیب

درخت سیب (نام علمی: Malus domestica) درختی برگریز از خانواده گلسرخیان است که به خاطر میوه شیرین و گوشتی‌اش شناخته شده است. در سرتاسر دنیا، این درخت برای میوه‌اش کشت می شود.

شاید درخت سیب قدیمی‌ترین درخت کاشته شده باشد و میوه‌هایش از طریق گزینش در طول هزاران سال اصلاح شده‌اند. یافتن سیب‌های کوچک در قزاقستان، در سال ۳۲۸ قبل از میلاد را، به اسکندر نسبت داده‌اند. سیب‌هایی که او به مقدونیه بازآورد ممکن است جد ساقه‌های زیرزمینی کوتاه باشند. سیب‌های زمستانی، که در اواخر پاییز چیده شده و در درجه حرارت بالای انجماد ذخیره می‌شوند، هزاران سال غذای مهمی در آسیا و اروپا بوده‌اند.

سیب، در سده هفدهم توسط مهاجران به آمریکای شمالی آورده شد و نخستین باغ میوهٔ قاره آمریکای شمالی در بوستون توسط کشیش ویلیام بلکستون در سال ۱۶۲۵ کاشته شد. تنها سیب بومی آمریکای شمالی سیب کرب است که زمانی سیب روستایی نامیده می‌شد

بیش از ۷٬۵۰۰ رقم شناخته شدهٔ سیب وجود دارد. ارقام سیب، حتی زمانی که از یک ساقه زیرزمینی رشد کرده باشند، از نظر بازده محصول و اندازه نهایی درخت متفاوت هستند.  در آب و هوای مناطق معتدل و مناطق نیمه‌گرمسیری ارقام متفاوتی وجود دارند.

 

تولیدکنندگان سیب

در سال ۲۰۱۲، حدود ۶۳ میلیون تن سیب در سراسر جهان به عمل آمد؛ که تقریباً نیمی از این مقدار را چین تولید کرده بود. ایالات متحده با بیش از ۶٪ تولید دنیا، دومین تولیدکنندهٔ مهم بوده است. بزرگ‌ترین صادرکنندگان سیب در سال ۲۰۰۹ چین، ایالات متحده، ترکیه، لهستان، ایتالیا، ایران و هندوستان بوده‌اند درحالیکه بزرگ‌ترین واردکنندگان همان سال روسیه، آلمان، انگلستان و هلند بوده‌اند.

 

فواید فوق العاده سیب

سیب یکی از میوه ها یست که اگر روزانه مصرف شود از بسیاری بیماری ها جلوگیری می کند.

متخصصان هندی به برخی از خواص سیب اشاره کرده اند که در ذیل آمده است:

سیب منبع خوبی از فیبر محلول است که به کاهش اختلالات روده کمک می کند و کنترل سطح انسولین را انجام می دهد.

این میوه دارای کالری کم در حدود ۵۰-۸۰ است و چربی و سدیم ندارد.

سیب سرشار از ویتامین B (ریبوفلاوین، تیامین و ویتامین B-6 ) است که در حفظ سلول های قرمز خون و سیستم عصبی موثر است.

همچنین مواد غذایی موجود در سیب به حفاظت از بدن در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد کمک می کند.

آزمایشات علمی نشان میدهد که سیب به علت داشتن ماده ای به نام پکتین باعث کاهش کلسترول مضر خون میشود ، البته این خاصیت سیب تنها به سبب پکتین نیست و در واقع پکتین همراه با سایر مواد موثر در آن باعث کاهش کلسترول میشود. همچنین پکتین موجود در سیب برای کنترل اسهال و یا رفع یبوست مفید می باشد.پکتین مقدار زیادی آب از معده و روده جذب کرده و مدفوع را به حالت نیمه سفت تبدیل می کند. در عین حال پکتین می تواند ازسفت و سخت شدن مدفوع جلوگیری کرده و باعث رفع یبوست گردد. برای بدست آوردن خاصیت ضد اسهالی سیب باید آن را بدون پوست مصرف نمود تا فقط پکتین آن موثر باشد و در مورد اثر یبوست باید سیب را با پوست مصرف نمود تا گذشته از پکتین مقداری فیبر توسط پوست آن به بدن برسد و بتواند به عنوان ضد یبوست عمل کند.

سیب همچنین دارای خاصیت ضد سرطانی ، کاهش دهنده اسید اوریک، رفع کننده ی گرفتگی صدا، جلو گیری کننده از تصلب شرایین و … می باشد.

افرادی که هر روز سیب می‌خورند، با این کار خود را در برابر قند خون، کلسترول، اسیدهای چرب مضر محافظت خواهند کرد و کمتر به بیماری‌های مزمن دچار می‌شوند.

 

فواید فوق العاده سیب برای زنان

در این تحقیق ۷۸۱ زن که سابقه هیچ گونه اختلال جنسی نداشتند، از داروی خاصی استفاده نمی کردند و به افسردگی نیز مبتلا نبودند مورد آزمایش قرار گرفتند. نتایج نشان داد مصرف روزانه سیب نه تنها از لحاظ زنان را در شرایط بهتری قرار می دهد بلکه عملکرد جنسی آنها را در جهت مثبت تغییر می دهد.

در واقع سیب همانند شکلات حاوی مقدار قابل توجهی پُلی فنول و آنتی اکسیدان است که موجب افزایش جریان خون در دستگاه تناسلی زنان می شود، علاوه بر این فلوریزین موجود در سیب که به هورمون استروژن شبهات بسیاری دارد به لذت و رضایت بیشتر زنان از یک رابطه جنسی کمک می کند. نکته جالب توجه این است که بسیاری از خواص یاد شده تنها در پوست سیب وجو دارد؛ بنابراین به زنان توصیه می شود برای داشتن یک رابطه جنسی خوب خوردن سیب آن هم با پوست را فراموش نکنند.

 

استفاده‌های محبوب از سیب

سیب از اجزای اصلی و مهم بسیاری از دسرها مثل: پای سیب، کیک سیب و … است. سیب را اغلب پخته و یا در خورش می‌ریزند. سیب را می‌توان خشک کرد و یا با قرار دادن در درون آب، الکل و یا مایعات دیگر برای استفاده در آینده نگه داشت. هنگام پخته شدن، انواعی از سیب به سادگی پوره‌ای را تشکیل می‌دهند که به آن پوره سیب گفته می‌شود. از کره سیب و مربای سیب هم درست می‌شود. در غذاهای گوشتی هم از سیب استفاده می‌شود.

در انگلستان، آب نبات سیب یک شیرینی سنتی است که با قرار دادن سیب در تافی داغ بطوری که کل آن از تافی پوشیده شود و سپس سردکردن آن درست می‌شود. خوراک مشابه در ایالات متحده آب‌نبات سیب (که در آب شکر غلیظ قرار داده می‌شود) و کارامل سیب است که با کارامل سرد پوشیده شده است.

یهودیان در شروع سال نوی یهودی به عنوان نماد سال نویی خوب و شیرین، سیب را در عسل زده و می‌خورند.

مزارعی که باغ سیب دارند ممکن است به روی عموم باز شوند، در این حالت مشتری‌ها خودشان سیب‌هایی را که خواهند بخرند، می‌چینند.

رنگ سیب‌های خرد شده به خاطر قرار گرفتن در معرض هوا قهوه‌ای می‌شود چون مواد فنلیک به دلیل ترکیب با اکسیژن به ملانین تبدیل می‌شوند ارقام مختلف در گرایش به قهوه‌ای رنگ شدن تفاوت دارند.

 

ارزش خوراکی

براساس گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده، یک سیب معمولی ۲۴۲ گرم وزن و ۱۲۶ کالری انرژی دارد که شامل مقدار قابل توجهی فیبر غذایی، مقدار متوسطی از ویتامین ث، از طرف دیگر میزان کمی مواد غذایی ضروری است. جدول زیر دربردارنده اطلاعات غذایی این میوه است:

سیب (با پوست)

مواد مغذی در هر ۱۰۰ گرم (۳٫۵ اونس)

انرژی    ۲۱۸ کیلوژول (۵۲ کیلوکالری)

کربوهیدرات‌ها      ۱۳٫۸۱ گرم

قندها      ۱۰٫۳۹ گرم

فیبر       ۲٫۴ گرم

چربی     ۰٫۱۷ گرم

پروتئین ۰٫۲۶ گرم

آب        ۸۵٫۵۶ گرم

ویتامین آی معادل             ۳ میکروگرم (۰٪)

تیامین (ویتامین ب۱)   ۰٫۰۱۷ میلی‌گرم (۱٪)

ریبوفلاوین (ویتامین ب۲) ۰٫۰۲۶ میلی‌گرم (۲٪)

نیاسین (ویتامین ب۳)       ۰٫۰۹۱ میلی‌گرم (۱٪)

پانتوتنیک اسید (ویتامین ب۵)        ۰٫۰۶۱ میلی‌گرم (۱٪)

ویتامین ب۶        ۰٫۰۴۱ میلی‌گرم (۳٪)

اسید فولیک (ویتامین ب۹)        ۳ میکروگرم (۱٪)

ویتامین C      ۴٫۶ میلی‌گرم (۸٪)

کلسیم    ۶ میلی‌گرم (۱٪)

آهن       ۰٫۱۲ میلی‌گرم (۱٪)

منیزیم    ۵ میلی‌گرم (۱٪)

فسفر     ۱۱ میلی‌گرم (۲٪)

پتاسیم    ۱۰۷ میلی‌گرم (۲٪)

روی      ۰٫۰۴ میلی‌گرم (۰٪)

 

سمی بودن دانه

دانه سیب حاوی مقدار کمی آمیگدالین – نوعی قند و ترکیبی از سیانور – است که با نام گلیکوزیدهای سیانوژنیک شناخته شده‌اند. خوردن مقدار کمی از دانه سیب هیچ تأثیری ندارد، اما خوردن مقدار خیلی زیاد واکنش‌های شدیدی ایجاد می‌کند. فقط یک مورد، مسمومیت کشندهٔ حاصل از خوردن دانه سیب شناخته شده است؛ در این مورد، فردی یک فنجان دانه سیب را جوید و قورت داد. ممکن است چند ساعت طول بکشد تا اثر سم آشکار گردد، چرا که گلیکوزیدهای سیانوژنیک قبل از آزادشدن یون سیانور باید هیدرولیز شوند.

 

ضرب المثل

تاریخ ضرب المثل «با خوردن روزی یک سیب، به دکتر نیازی نخواهی داشت.» – که به اثرات سلامت‌بخش خوردن سیب اشاره می‌کند، به قرن نوزدهم در ولز می‌رسد.

براساس گفتهٔ کارولین تاگارت نویسندهٔ کتاب «روزی یک سیب: ضرب المثل‌های قدیمی و دلیل اینکه چرا هنوز هم مؤثر هستند»، عبارت اصلی «هنگام خوابیدن یک سیب بخور، و این کار باعث بیکاری دکتر می‌شود» بوده است.

در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، ضرب المثل به این صورت تغییر یافت: «روزی یک سیب بخور تا هیچ پولی به دکتر ندهی.» و عبارت رایج کنونی «با خوردن روزی یک سیب، به دکتر نیازی نخواهی داشت.» برای نخستین بار در سال ۱۹۲۲ ثبت شده است.

 

مزایای سیب برای موها

علاوه بر اینکه سیب بهترین دوست برای پوست شماست، مزایای خیلی خوبی هم برای مو داره. مصرف منظم سیب باعث میشه شما موهای شاداب و زیبایی رو داشته باشید. مواد مغذی موجود در این میوه میتونه به رشد و تقویت موها بسیار کمک کنه.

برای رشد موهایتان سیب میل کنید.

سیب از جمله میوه هایی هست که از مزایای اصلیشون رشد موهاست. این کیفیت به دلیل وجود یک ماده مغذی به نام بیوتین در سیب هست که در رشد مو و ناخن موثره. بیوتین رشد مو رو زیاد میکنه و باعث ضخامت و مقاوم شد تارهای مو میشه. سیب از بهترین راه های دریافت این ماده مغذی هست.

این میوه به دلیل دارا بودن مقدار قابل توجهی فیبر برای جلوگیری از ریزش مو بسیار موثره. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در سیب، گردش خون در پوست سر رو افزایش داده و ریشه مو ها رو قوی تر میکنند.

 

چند نوع ماسک سیب

در این مقاله چند نوع ماسک با سیب که سبب شادابی و طراوت پوست شما می شود.

ماسک سیب و عسل (جلوگیری و درمان چروک)

یک سیب را پوست بکنید و آن را نصف کنید و یک نیمه آن را خرد کنید و با یکقاشق غذاخوری عسل مخلوط نمایید و خوب هم بزنید. سپس آن را بر رویصورت و گردن بمالید، آنگاه پوست را با نوک انگشتان ماساژ دهید. برای اینکار، ماساژ را از پایین گردن شروع کنید و به طرف بالا بیایید. سپس از سمت راست گردن به سمت چپ و بالعکس ماساژ دهید. آنگاه با نوک انگشتان به پوست صورت خود ضربات آرامی بزنید تا جریان خون پوست بیشتر شود.حال کمی صبر کنید تا ماسک خشک شود و پس از بیست دقیقه آن را بشویید.

ماسک سیب و روغن زیتون (برای پوست های خشک)

سیب تازه را رنده کنید تا به صورت پودر در آید سپس یک قاشق روغن زیتون به آن اضافه کنید مواد را خوب مخلوط کرده و به صورت بمالید بعد از ۲۰ دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید.

ماسک سیب و شیر (لایه بردار)

یک عدد سیب را رنده کرده و با شیر مخلوط کنید و به مدت ۲۰ دقیقه هر روز پوستتان را با آن پاکسازی کنید. این ماسک لایه بردار بوده و پوست را جلا می بخشد.

ماسک سیب و ماست (مرطوب کننده فوق العاده)

اگر پوست شما حساس است در استفاده از این ماسک دقت نمایید. اسید موجود در سیب ممکن است پوست شما را کمی تحریک کند. اما این اتفاق نادر است و ممکن است بندرت اتفاق بیفتد. برای اینکه از قرمز شدن پوست خود جلوگیری کنید این ماسک را بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی پوست خود نگذارید.و سعی کنید یک ساعت قبل از خروج از خانه از این ماسک استفاده کنید .

 مواد لازم برای تهیه این ماسک: نصف یک سیب، یک قاشق غذا خوری ماست، یک قاشق غذا خوری روغن زیتون

 نحوه استفاده: نصف سیب را پوست کنده و رنده کنید و ماست و روغن زیتون را به آن اضافه کنید .(ماست باید طبیعی و بدون شکر باشد ) حال مواد را خوب با یکدیگر مخلوط کنید و یک لایه ضخیم از آن را روی پوست صورت خود قرار دهید . اگر رنگ سیب تیره شد هیچ چیز بدی اتفاق نخواهد افتاد فقط اگر دوست دارید زیبایی ظاهری این ماسک حفظ شود باید سریعاً آن را استفاده کنید و یا چند قطره آبلیمو به آن اضافه کنید.بالاخره بعد از ۱۵ دقیقه این ماسک رو با آب ولرم از روی پوست خود بشویید.توصیه می کنیم از این ماسک هفته ای یک بار استفاده کنید .

پست های مرتبط

دسته بندی ها: دانستنی های آشپزی

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.