فرمول نوشیدنی برای مقابله با حالت تهوع

فرمول نوشیدنی برای مقابله با حالت تهوع

فرمول نوشیدنی برای مقابله با حالت تهوع

نوشیدن یک فنجان چای گرم یکی از موثرترین روش ها برای تسکین ناراحتی معده است، به ویژه اگر با احساس حالت تهوع مواجه باشید. حالت تهوع به شرایطی گفته می شود که فرد با ناراحتی معده و نیاز به استفراغ مواجه است.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “هلث لاین”، برخی چای ها نشان داده اند که به تسکین حالت تهوع به هر دلیلی، از بیماری حرکت تا عوارض شیمی درمانی و بارداری کمک می کنند. در ادامه با برخی از بهترین چای ها برای مقابله با حالت تهوع بیشتر آشنا می شویم.

چای بابونه

فرمول نوشیدنی برای مقابله با حالت تهوع

چای بابونه از گیاه گلدار بابونه که عطر و طعمی خاص و فواید سلامت مختلف را ارائه می کند، تهیه می شود.

در پزشکی سنتی، بابونه برای آرامش عضلات دستگاه گوارش و درمان شرایطی مانند بیماری حرکت، حالت تهوع، استفراغ، گاز، و سوء هاضمه استفاده شده است.

نتایج مطالعه ای که طی یک بازه زمانی ۴ ماهه و با حضور ۶۵ زن که تحت شیمی درمانی قرار داشتند، انجام شد، نشان داد مصرف ۵۰۰ میلی گرم عصاره بابونه دو بار در روز به کاهش تعداد دفعات استفراغ کمک کرده است.

در همین حال، مطالعه ای با حضور ۱۰۵ زن نشان داد که مصرف عصاره بابونه تاثیرگذاری بیشتری نسبت به زنجبیل در کاهش حالت تهوع و استفراغ ناشی از بارداری داشته است.

با این وجود، به این نکته اشاره شده است که زنان باردار باید پیش از نوشیدن چای بابونه با پزشک خود مشورت کنند زیرا این نوشیدنی و چای های گیاهی دیگر ممکن است خطری برای بارداری آنها ایجاد کند.

در شرایطی که این مطالعات عصاره های بسیار غلیظ بابونه را مورد بررسی قرار داده اند، چای بابونه نیز ممکن است آثاری مشابه را ارائه کند.

برای تهیه چای بابونه، شما می توانید یک قاشق غذاخوری (۲ گرم) بابونه خشک شده را در یک فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب جوش برای ۵ تا ۱۰ دقیقه دم کنید.

فرمول نوشیدنی برای مقابله با حالت تهوع

چای زنجبیل

چای زنجبیل یک نوشیدنی گیاهی است که از ریشه زنجبیل تهیه می شود. این ریشه هزاران سال است که به عنوان درمانی طبیعی برای حالت تهوع استفاده می شود و افزودن آن به آبنبات ها، قرص ها، و محصولات جویدنی برای تسکین ناراحتی معده رایج است.

یک بررسی که شامل ۹ مطالعه می شد، نشان داد که زنجبیل حالت تهوع و استفراغ ناشی از بیماری صبحگاهی، شیمی درمانی، برخی داروها و عمل جراحی را تسکین می دهد.

مطالعه ای دیگر با حضور ۵۷۶ نفر که تحت شیمی درمانی قرار داشتند، نشان داد که مصرف ۰٫۵ تا ۱ گرم زنجبیل در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت می کردند، به طور قابل توجهی شدت حالت تهوع را کاهش داده است.

اگرچه بیشتر مطالعات بر عصاره ها و مکمل های بسیار غلیظ زنجبیل متمرکز بوده اند، این احتمال وجود دارد که چای زنجبیل نیز فوایدی مشابه را ارائه کند.

برای تهیه چای زنجبیل می توانید یک تکه زنجبیل را پوست گرفته و رنده کنید. سپس به آن آب جوش اضافه کنید و با توجه به این دوست دارید قدرت عطر و طعم این نوشیدنی چه اندازه باشد اجازه دهید ۱۰ تا ۲۰ دقیقه دم بکشد. سپس، آن را از صافی عبور داده و اندکی عسل، دارچین یا لیمو به چای اضافه کنید.

چای عسل لیمو

چای عسل لیمو یک نوشیدنی محبوب است که عطر و طعم تازه و طراوت بخش لیمو را با شیرینی عسل ترکیب می کند.

مطالعات مختلف نشان داده اند که رایحه لیمو به تنهایی نیز می تواند به تسکین حالت تهوع کمک کند.

به عنوان مثال، مطالعه ای با حضور ۱۰۰ زن باردار نشان داد که بو کردن روغن اساسی لیمو به کاهش چشمگیر حالت تهوع و استفراغ منجر شده است.

در همین حال، عسل به متعادل کردن محتوای اسیدی لیمو کمک می کند. همچنین، عسل از خواص ضد باکتری برخوردار است که ممکن است از انسان در برابر عفونت هایی که می توانند به حالت تهوع منجر شوند، محافظت کند.

آماده کردن چای عسل لیمو راحت است. شما می توانید ۲ قاشق چایخوری (۱۰ میلی لیتر) آبلیمو تازه و ۲ قاشق چایخوری (۱۵ میلی لیتر) عسل را در ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب جوش ترکیب کنید.

فرمول نوشیدنی برای مقابله با حالت تهوع

چای رازیانه

فرمول نوشیدنی برای مقابله با حالت تهوع

رازیانه یک گیاه دارویی معطر است که ارتباط نزدیکی با هویج، کرفس، گشنیز و شوید دارد. این گیاه دیر زمانی است که به عنوان یک درمان طبیعی برای طیف گسترده ای از بیماری ها از جمله معده درد، اسهال و یبوست استفاده می شود.

برخی از این خواص از پشتیبانی علمی برخوردار هستند.

به عنوان مثال، یک مطالعه با حضور ۸۰ زن نشان داد که مصرف یک کپسول حاوی ۳۰ میلی گرم رازیانه پیش از قاعدگی به کاهش علائم ناشی از این دوره، مانند حالت تهوع و ضعف کمک می کند.

مطالعه ای دیگر با حضور ۱۵۹ نفر نشان داد که نوشیدن ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) چای رازیانه در روز به بهبود سلامت گوارش، ریکاوری روده و حرکات منظم روده پس از عمل جراحی کمک کرده است.

شما می توانید چای رازیانه را با افزودن ۱ قاشق چایخوری (۲ گرم) تخم رازیانه خشک شده به یک فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب جوش تهیه کنید. اجازه دهید این ترکیب برای ۵ تا ۱۰ دقیقه دم بکشد، سپس آن را از یک صافی عبور داده و مصرف کنید.

چای نعناع بیابانی

چای نعناع بیابانی یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی ها برای درمان معده درد و حالت تهوع است.

در مطالعاتی با حضور سوژه های حیوانی، روغن نعناع بیابانی توانایی خود در کاهش درد و شل کردن عضلات دستگاه گوارش را نشان داد.

مطالعه ای دیگر با حضور ۱۲۳ نفر نشان داد که تنها استنشاق روغن نعناع بیابانی به طور قابل توجهی حالت تهوع پس از عمل جراحی را کاهش داده است.

چای نعناع بیابانی احتمالا فواید سلامت مشابه با روغن خود را ارائه می کند.

شما می توانید ۱۰ تا ۱۵ برگ نعناع بیابانی را در ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب جوش ریخته و اجازه دهید برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد.

فرمول نوشیدنی برای مقابله با حالت تهوع

چای شیرین بیان

فرمول نوشیدنی برای مقابله با حالت تهوع

شیرین بیان یک گیاه دارویی با عطر و طعمی تلخ و شیرین است. افزون بر این که به آبنبات ها، آدامس، و نوشیدنی ها اضافه می شود، شیرین بیان دیر زمانی است که در پزشکی سنتی برای درمان ناراحتی گوارشی کاربرد دارد.

یک مطالعه با حضور ۵۴ نفر نشان داد که مصرف ۷۵ میلی گرم عصاره شیرین بیان دو بار در روز علائم سوء هاضمه، از جمله حالت تهوع، استفراغ، معده درد و نفخ را کاهش داده است.

پژوهشی دیگر نشان داد که عصاره شیرین بیان می تواند به بهبود زخم های معده که می تواند محرکی برای علائمی مانند نفخ، ناراحتی معده، حالت تهوع و استفراغ باشد، کمک کند.

از آنجایی که بیشتر مطالعات موجود بر عصاره شیرین بیان متمرکز بوده اند، به پژوهش های بیشتری برای تعیین ایمنی و تاثیر چای شیرین بیان نیاز است.

این گیاه اگر در مقادیر زیاد مصرف شود ممکن است موجب عوارض جانبی مانند فشار خون بالا شود. این عوارض جانبی ممکن است با سطوح پایین پتاسیم تشدید شوند.

بر همین اساس، بهتر است مصرف چای شیرین بیان به تنها یک فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) در روز محدود شود. اگر به یک بیماری و شرایط سلامت زمینه ای مبتلا هستید، پیش از آغاز مصرف چای شیرین بیان با پزشک خود مشورت کنید.

افزون بر این، همانند دیگر انواع چای های گیاهی، زنان باردار نباید پیش از مشورت با پزشک خود چای شیرین بیان مصرف کنند زیرا ممکن است بارداری آنها را در معرض خطر قرار دهد.

فرمول نوشیدنی برای مقابله با حالت تهوع

پست های مرتبط

دسته بندی ها: دانستنی های آشپزی

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.