خواص شکلات تلخ

خواص شکلات تلخ

شکلات تلخ می تواند اثرات مثبت زیادی در زندگی و سلامت شما داشته باشد. محققان معتقدند که این شکلات که از دانه های درخت کاکائو ساخته شده است بهترین منبع آنتی اکسیدان در این سیاره بوده و همچنین شکلات تلخ می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

۱٫ شکلات تلخ بسیار مغذی است.

اگر شکلات تلخ را با درصد بالای کاکائو مصرف کنید قطعا مزایای زیادی از آن به شما خواهد رسید. شکلات تلخ شامل منابع فیبر و مواد معدنی زیاد است. یک تخته از شکلات تلخ که ۱۰۰ گرم وزن داشته و ۷۰ تا ۸۰ درصد کاکائو دارد شامل منابع زیر است:

  • ۱۱ گرم فیبر
  • ۶۷ درصد آهن
  • ۵۸ درصد منیزیم
  • ۸۹ درصد مس
  • ۹۸ درصد منگنز
  • و همچنین مقادیر یادی از پتاسیم، فسفر، روی و سلنیوم نیز در این شکلات یافت می شود.

البته ۱۰۰ گرم شکلات تلخ برای مصرف روزانه ی شما بسیار زیاد است و اصلا لازم نیست که تا این حد از مواد مغذی به طور روزانه مصرف کنید چرا که این شکلات در کنار تمام مواد گفته شده در هر ۱۰۰ گرنم ۶۰۰ کالری و مقدار متوسطی از قند دارد.

به همین دلیل است که شکلات تلخ بهتر است در حد اعتدال مصرف شود. این نوع شکلات درصد هایی از اسید های چرب مختص کاکائو و همچنین چربی های اشباع شده و اشباع نشده دارد.

خواص شکلات تلخ

شکلات تلخ مقادیری از مواد محرک نیز در خود دارد. شما می توانید با مصرف کاکائو از کافئین و تئوبرومین نیز بهره مند شوید اما این مقدار به حدی نیست که بتواند شما را در شب بیدار نگه دارد و در مقایسه با قهوه مقدار کافئین آن ناچیز است.

شکلات تلخ یک منبع قدرتمند از آنتی اکسیدان ها است

آیا تا به حال چیزی از نام مخفف ORAC شنیده اید؟ ORAC مخفف ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن است. این کمیت میزان فعالیت آنتی اکسیدان های مواد غذایی را نشان می دهد. در واقع محققان یک دسته از رادیکال های آزاد را مقابل برخی مواد غذایی قرار داده و دیدند که این رادیکال ها چگونه خلع سلاح می شوند و دیگر نمی توانند ضرر بزنند.

البته ارتباط بیولوژیکی این دو ماده چندان مشخص نیست چرا که آن ها داخل لوله ی آزمایش تست شده اند و ممکن است داخل بدن همین اثر را نداشته باشند.

با این حال ما فکر می کنیم که دانه های کاکائو در بدن بیشتر اثر را در مقابل رادیکال های آزاد دارد. به خصوص دانه های خام کاکائو بیشترین تاثیر را در این زمینه به ثبت رسانده است.

شکلات تلخ با ترکیبات آلی که از نظر بیولوژیکی فعال هستند می توانند به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و در مقابل رادیکال های آزاد بیاستند. موادی مانند پلی فنول ها، فلاوانول ها و کاتچین آنتی اکسیدان هایی هستند که در کاکائو یافت می شوند.

یک مطالعه نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدان هایی مانند پلی فنول ها و فلاوانول ها در دانه های کاکائو بیشتر از میوه هایی مانند زغال اخته و توت است. به عبارتی شکلات تلخ و کاکائو طیف گسترده ای از آنتی کسیدان های قوی را بین دیگر مواد غذایی دارند.

شکلات تلخ می تواند جریان خون شما را بهبود داده و فشار خون را کم کند

فلاونول در شکلات تلخ می تواند با تحریک دیواره ی عروق باعث تولید اکسید نیتریک (NO)که نوعی گاز است بشود.

خواص شکلات تلخ

یکی از آثاری که این گاز دارد این است که سیگنال هایی را به رگ ها می فرستد که به آن ها دستور استراحت و کاهش مقاومت در برابر جریان خون را می دهد. بسیاری از آزمایشات کنترل شده نشان می دهد که کاکائو و شکلات تیره می تواند جریان خون را بهبود داده و باعث کاهش فشار خون شوند. البته آثار کاکائو در این زمینه خفیف و جزئی است.

شکلات تلخ با افزایش HDL می تواند از آثار اکسیداسیون LDL حفاظت کند

مصرف شکلات تلخ می تواند چندین عامل خطر را برای بیماری های قلبی بهبود بخشد. در یک مطالعه پودر کاکائو به میزان قابل توجهی باعث کاهش کلسترول LDL در مردان می شود.

همچنین افزایش HDH و کاهش LDL می تواند به میزان زیادی کلسترول بالا در افراد را بهبود دهد. LDL اکسید نوعی کلسترول بد است که می توانند با رادیکال های آزاد واکنش دهد. به این ترتیب ذرات LDL فعال شده و می توانند به دیواره ی سرخرگ ها آسیب برسانند.

خواص شکلات تلخ

به علاوه شکلات تیره می تواند مقاومت به انسولین که از دیگر عوامل خطرساز رایج در بسیاری از بیماری های قلبی و دیابت است را کاهش دهد. در نتیجه شکلات تلخ می تواند حساسیت به انسولین را کاهش داده و سطح HDL را افزایش داده و LDL را کاهش دهد.

شکلات تلخ می تواند خطر ابتلا به بیمار یهای قلب و عروق را کاهش دهد

ترکیبات موجود در شکلات تلخ می تواند در برابر اکسیداسیون LDL از بدن محافظت کند. در طولانی مدت کاهش LDL می تواند سطح کلسترول را پایین آورده و باعث کاهش بیمای های قلبی عروقی شود.

خواص شکلات تلخ

حتی در مطالعاتی که در طولانی مدت انجام شد بهبود نسبتا بالایی در بیماران مشاهده شده است. در یک مطالعه که ۴۷۰ فرد مسن در یک دوره ی ۱۵ ساله از کاکائو استفاده می کردند تا ۵۰ درصد از بیماری های قلبی عروقی مصون ماندند.

همچنین خوردن ۲ بار در هفته ی شکلات تیره می تواند تا ۳۲ درصد خطر ابتلا به پلاک کلسیفیه را کاهش دهد. به علاوه یک مطالعه ی دیگر نشان داد که خوردن ۵ بار در هفته ی شکلات سیا می تواند تا ۵۷ درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. این مطالعات هر چند درصد های متفاوتی دارند اما در کل اثر کاهنده ی شکلات تلخ در خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را به خوبی نشان می دهند.

شکلات تلخ از پوست شما در برابر آفتاب حفاظت می کند

ترکیبات زیستی در شکلات تلخ می تواند برای پوست شما بی اندازه مفید باشد. فلاونول در برابر آسیب های ناشی از صدامات نور خورشید از پوست شما حفاظت می کند. به علاوه بهبود جریان خون به پوست باعث افزایش تراکم پوست و هیدراتاسیون می شود.

خواص شکلات تلخ

مطالعات ننشان می دهد که (MED) یا همان حداقل مقدار اشعه ی UVB افتاب برای ایجاد قرمزی در پوست با مصرف شکلات تلخ به مدت ۱۲ هفته می تواند تا ۲ برابر افزایش یابد. پس اگر قرار است برای تعطیلات به ساحل بروید می توانید از ماه ها قبل شروع به خوردن شکلات تلخ کنید تا کمترین میزان آسیب را از اشعه ی آفتاب متوجه خود کنید.

شکلات تلخ عملکرد مغز را بهبود می دهد

شکلات تلخ می تواند عملکرد مغز را بهبود دهد. یک مطالعه در این خصوص نشان داد که مصرف کاکائو ظرف مدت ۵ روز می تواند به علت سطح بالای فلانول خود جریان خون به مغز را بهبود دهد.

همچنین کاکائو به میزان قابل توجهی می تواند عملکرد شناختی در افراد مسن که دچار مشکلات روانی هستند را بهتر کند. کاکائو حاوی مواد محرکی مثل کافئین و تئوبرومین است که می تواند در کوتاه مدت پس از مصرف فعالیت مغز و کارایی آن را بهتر کند. منبع: هفت گنج

خواص شکلات تلخ

پست های مرتبط

دسته بندی ها: دانستنی های آشپزی

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.