خواص «بابا آدم»

خواص «بابا آدم»

خواص «بابا آدم»

بابا آدم که باردان، فیلگوش و آراقیطون (Arctium) نیز نامیده می‌شود گیاهی است که به اندازه یک متر و نیم تا دو متر ارتفاع رشد می‌کند و برگ‌های درشت، خشن و سبز رنگ با گل‌های نوپ مانند و به اندازه فندق یا بزرگتر از آن دارد و در باغچه و کنار آب‌ها و یونجه زار‌ها مراتع و مزارع می‌روید.

این گیاه بهترین تصفیه کننده خون است و خون را تمیز کرده و سموم را از بدن خارج می‌کند، جوش‌های صورت و کورک را برطرف می‌کند، ادرار آور و معرق است، سیستم لنف بدن را تمیز می‌کند، بیماری‌های پوستی نظیر اگزما، گل مژه و زخم‌ها را برطرف می‌کند، تورم را از بین می‌برد.

جوشانده برگ‌های بابا آدم را در معالجه سرگیجه و رماتیسم بکار می‌برند.

در معالجه ذات الریه بکار می‌رود، تب حاصل از بیماری مخملک را برطرف می‌کند.

در معالجه یبوست موثر است، نقرس را برطرف می‌کند.

درد سیاتیک را آرام می‌کند، در برطرف کردن کمر درد موثر است، آب آوردن بدن را درمان می‌کند، هضم غذا را تسریع می‌کند، کهیر را برطرف می‌کند.

عصاره بابا آدم، به عنوان جایگزین یک دارو

بر اساس تحقیقات به عمل آمده، استفاده از پماد تهیه‌شده از گیاه بابا آدم قادر است همانند داروی ضد التهاب ساختگی هیدروکورتیزون، دارای اثرات بهبوددهندگی و تسریع‌کنندگی روند التیام زخم باشد. طب امروزی، گیاه بابا آدم را به عنوان پایین‌آورنده قند خون، ضدسرطان، ضدتب، ضدروماتیسم، ضدنفخ، ضدعفونی‌کننده، مسهل، کاهش‌دهنده کلسترول و چربی خون، محرک ایمنی بدن و دارای خاصیت پروبیوتیک پذیرفته است.

روش‌های گوناگون مصرف بابا آدم

جوشانده بابا آدم: ۵۰ گرم از ریشه این گیاه را در یک لیتر آب به مدت ۲۰ دقیقه می‌جوشانید.

دم کرده بابا آدم: ۸۰ گرم از ریشه بابا آدم را در یک لیتر آب برای مدت ۱۰ دقیقه دم می‌کنید.

دم کرده شیرین‌بیان و بابا آدم: ۳۰ گرم باباآدم و ۳۰ گرم شیرین‌بیان را در یک لیتر آب به مدت نیم ساعت بریزید و بگذارید تا دم بکشد. از این معجون به منظور تصفیه خون می‌توانید سه فنجان در روز مصرف نمایید.

کرم بابا آدم: کرم تهیه‌شده از برگ گیاه برای جوش‌ها و تومور‌ها موثر است. همین طور روغن ریشه باباآدم نیز تأثیر زیادی در لطافت و نرمی پوست دارد./منبع:yjc

خواص «بابا آدم»

پست های مرتبط

دسته بندی ها: دانستنی های آشپزی

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.