اطلاعات لازم برای خرید یخچال

یخچال فریزرهای خانگی را باید از لحاظ کیفیت بررسي كرد.

یخچال های اروپایی و امریکایی مثل فریجیدر- جنرال الکتریک – کنمور- وستینگ هاووس و ویرپول از جمله یخچال فریزرهایی هستند که در جهان مقام اول را کسب کردند و از همه مهم تر «نوفراست» بودن انها (بدون برفک) میباشد.

این یخچال فریزرها عمری طولانی (بالای ۴۰سال)دارند اگر تمیز نگهداشته شوند.

یعنی هر ۳یا ۴ هفته یخچال را از برق در بیاورید زیر ان را جاروبرقی بکشید داخل یخچال را با جوش شیرین و اب سرد تمیز کنید تا بوی ماندگی نگیرد وداخل یخچال فریزر غذای داغ نگذارید.
يك مسئله مهم براي يخچال ها این است که برای یخچال فریزرهای اروپایی و امریکایی حتما ترانس فاراتل ۲کیلو وات بخرید چون برق تهران دائما نوسان دارد.

چنانچه این روزها در پی خرید یخچال فریزر جدید بر آمده اید، نخستین نكته ای كه به هنگام خرید به كارتان می آید، دقت كردن به علامت استاندارد ایمنی و بر چسب انرژی است.

 

اندازه یخچال:

اندازه یخچال فریزر با توجه به تعداد افراد خانواده شما و شرایط زیست محیطی، گرمسیر یا سردسیر بودن منطقه سكونتتان، دوری و یا نزدیكی شما به مراكز فروش مواد غذایی از جمله مواردی است كه به هنگام انتخاب یخچال فریزر باید در نظر داشته باشید، به عنوان مثال اگر در منطقه ای سردسیر زندگی می كنیم و امكان خرید مواد غذایی را از نزدیك محل سكونتمان داریم، خرید یك یخچال، فریزر بزرگ كه از همه ظرفیت آن در بیشتر مواقع استفاده نشود، انتخاب درستی نخواهد بود.

بهترین انتخاب در اندازه یخچال، فریزر آن است كه بتوانم از تمام حجم آن استفاده كنیم در غیر این صورت انرژی گرانقیمت را به هدر داده ایم.

 

كارخانه های متفاوت و یخچال فریزرهای متفاوت:

در انتخاب یخچال فریزر باید چند ویژگی دیگر را مدنظر قرار دهید: مثلاً در بیشتر یخچال فریزرهای جدید سیستم برفك آب كن اتوماتیك وجود دارد، به طوری كه خود یخچال فریزر بدون دخالت شما، در زمان لازم برفك ها را آب می كند و بدین ترتیب مصرف انرژی كاهش می یابد. وانگهی به میزان مصرف انرژی یخچال فریزر هم بی توجه نباشید.

آزمایش های علمی نشان داده اند، یخچال فریزرهایی با ظرفیت و امكانات همانند اما ساخت كارخانه های متفاوت، دارای مصرف انرژی متفاوتی هستند، به طوری كه گاه میزان مصرف انرژی یكی نسبت به دیگری به دو برابر می رسد. به هنگام خرید، ضمن توجه به اطلاعات مندرج در برچسب انرژی ما بد نیست از فروشنده آن نیز درباره مصرف انرژی بخچال فریزر سوال كنید.

 

ساختار کلی راهنمای انتخاب لوازم برقی خانگی ( از شركت توانير )

این کتابچه راهنما جهت اطلاع رسانی به مصرف کنندگان برای انتخاب بهینه لوازم برقی خانگی به همراه توصیه های مفید برای نگهداری و استفاده مناسب اینگونه لوازم تدوین گردیده است. این راهنما از سه بخش اصلی به شرح ذیل تشکیل شده است:

۱) بخش اول: صرفه جوئی مصرف برق با انتخاب بهینه لوازم برقی،
۲) بخش دوم: معرفی لوازم برقی خانگی و توصیه های مفید،
۳) بخش سوم: آشنائی با پایگاه اطلاع رسانی انتخاب بهینه لوازم

برقی خانگی

دربخش اول ضمن تاکید بر ضرورت صرفه جوئی مصرف انرژی و توجه به این امر تعاریف فنی مربوط به مصرف برق شرح داده شده است.جهت درک بیشتر موضوع سعی شده است مفاهیم فنی به بیانی بسیار ساده ارائه شود. در ادامه با بررسی الگوی مصرف انرژی الکتریکی خانوارهای ایرانی، با مفاهیم جامع تری از تاثیرات لوازم برقی خانگی بر مصرف برق آشنا میشویم. سپس توصیه ها و نکاتی کلی برای مراحل قبل و بعد از انتخاب لوازم برقی خانگی، برای نیل به انتخاب و مصرف درست، ارائه میشود.

در بخش دوم مشخصات لوازم برقی خانگی به صورت دقیق تر برای هرکدام از وسایل به همراه توصیه های مفید با توجه به ماهیت آن وسیله ارائه میگردد. در بخش سوم به معرفی پایگاه اطلاع رسانی انتخاب بهینه لوازم برقی خانگی خواهیم پرداخت.
در این راهنما اطلاعات مفیدی برای کاهش مصرف انرژی الکتریکی خود و هزینه های مترتب آن خواهید یافت. همچنین با پیگیری این امر میتوانید با انتخاب درست لوازم برقی خانگی از پیامدهای یک انتخاب نامناسب جلوگیری نمایید.

 

نكاتى درباره خريد يخچال فريزر

هنگامى كه براى خريد يخچال فريزر به بازار لوازم خانگى مراجعه مى كنيد، حتماً عواملى چون ظرفيت مورد نياز و هزينه اى كه مى توانيد بپردازيد را در نظر گرفته ايد. اما تنوع محصولات در بازار مى تواند به سادگى شما را دچار سر درگمى بكند.

حقيقت اين است كه ملاك هايى كه براى خريد يك يخچال فريزر لازم است در نظر گرفته شود محدود به ظرفيت و هزينه نيستند. در اينجا بعضى ملاك هاى ديگر كه خوب است در هنگام خريد از آنها آگاه باشيد، به شما معرفى مى شوند.

ابتدا لازم است بدانيد كه ظرفيت مورد نيازتان چقدر است. اگر تازه كار نباشيد، حساب دستتان است و به راحتى ظرفيت مورد نياز را تعيين ميكنيد اما آنهايى كه تازه به اين بازار وارد شده اند لازم است بدانند كه به طور متوسط يك خانواده دو نفره به ۱۶۰ تا ۲۰۰ ليتر ظرفيت، احتياج دارد و به ازاء هر نفر اضافه، لازم است ۲۰ ليتر ديگر نيز در نظر گرفته شود.

البته اين اعداد، به عادات خريد و نوع تغذيه شما هم بستگى دارد. اگر كمتر سبزيجات مصرف مى كنيد، قدرى ظرفيت اضافه تر در نظر بگيريد و چنانچه هفته اى يك بار به خريد مى رويد، لازم است باز هم ظرفيت را قدرى بيشتر در نظر بگيريد.

مصرف انرژى هم يكى از نكات مهم در انتخاب مدل مورد نظرتان مى باشد. مدل هايى كه فريزر آنها در بالا قرار گرفته است عموماً بين ۷ تا ۱۳ درصد مصرف انرژى كمترى دارند. همچنين مدل هايى كه ذوب برفك اتوماتيك (Defrost) ندارند در حدود نصف سيستم هاى مجهز به ذوب برفك اتوماتيك، انرژى مصرف مى كنند.

البته اشكال نوع اول اين است كه بايد هر چند وقت يكبار، برفك آن را تميز كرد تا مصرف انرژى در آن بهينه باشد.يخچال فريزرهايى كه يخساز اتوماتيك يا آبخورى روى در دارند، مى توانند بين ۱۴ تا ۲۰ درصد مصرف انرژى بيشترى داشته باشند. ناگفته نماند كه هزينه خريد اين نوع يخچال فريزرها نيز قدرى بالاتر از مدل هاى ديگر است.

از نظر مصرف انرژى يخچال فريزرهايى كه در محدوده ۱۶ تا ۲۰ فوت مكعب هستند، اقتصادى تر مى باشند. واضح است كه هر قدر اندازه يخچال بزرگتر باشد، مصرف انرژى آن نيز بيشتر است و البته خريد يخچال فريزر كوچكتر نيز موجب مى شود تا تعداد دفعات مراجعه شما به سوپرماركت بيشتر شود.به طور كلى از نظر اقتصادى و مصرف انرژى، به صرفه است كه يك يخچال فريزر نسبتاً بزرگتر خريدارى كنيد تا دو يخچال فريزر كوچك.

در هر حال اگر دو يخچال فريزر با سايزهاى متفاوت مصرف انرژى يكسانى داشته باشند، مدلى كه بزرگتر است مى تواند اقتصادى تر باشد زيرا با مصرف انرژى يكسان، فضاى بزرگترى را سرد مى كند.

 

مکان صحیح

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که دستگاه و تجهیزات خریداری شده در آشپزخانه واقع می‌شوند. یخچالی که در کنار فر پیتزا با دمای ۹۰ درجه در آشپزخانه قرار دارد ممکن است به خوبی یخچالی در اتاق استراحت یک شرکت کار نکند.

تا جایی که ممکن است واحد سرمایشی و خنک کننده را از سایر تجهیزات و دستگاه‌های آشپزخانه دور نگه دارید. این امر مانع از خرابی دستگاه در اثر گرمایش بیش از حد و تنظیم دمای یخچال می‌شود.

 

تصمیم آگاهانه بگیرید

تمامی ویژگی‌ها و عوامل محیطی متناسب با دستگاه قبل از خرید آن باید به شما اعلام گردد. هیچ چیز عذاب‌آورتر از سفارش محصولی نامناسب و خرید آن نیست؛ چرا که بعدها باید دائماً با بخش سرویس تماس بگیرید و یا به دنبال راه‌حلی برای خرید محصولی دیگر باشید. این وظیفه مشاوران فروش و مدیران می‌باشد که قبل از خرید محصول اطلاعات کافی و لازم را در اختیار شما قرار دهند.

پست های مرتبط

دسته بندی ها: دانستنی های آشپزی

برای نظر دادن اولین نفر باشید!

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.

پیوستن به ما

برای ثبت رسپی خود به ما بپیوندید.