کیک یخچالی شکلات و پسته

زمان آماده سازی
240 دقیقه
زمان پخت و پز
10 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
10 نفر
وعده غذایی
دسر
ارسال شده توسط
ارسال شده در
150 گرم (خُرد)
کره
150 گرم
شکلات تلخ
150 گرم
شکلات ساده
2 ق غذاخوری
عسل
120 گرم
بیسکویت دایجستیو
3/4 فنجان
مغز پسته
3/4 فنجان
مغز فندوق
5 عدد متوسط
انجیر خشک
1/2 فنجان
گیلاس
0 به میزان لازم
پودر کاکائو
کیک یخچالی شکلات و پسته

کیک (Cake) گونه‌ای شیرینی است که خاستگاه اروپایی دارد. اگرچه به باور باستان‌شناسان این خوراک از زمان‌های باستان وجود داشته‌است، اما تصوری که از کیک امروزی وجود دارد و سه ویژگیِ شیرین بودن، سبکی و بافت اسفنجی را در ذهن مجسم می‌کند، نوعی شیرینی است که از میانه سده هجدهم به وجود آمده‌است.

آرد، شکر، تخم مرغ و کره چهار ماده‌ای هستند که بیش از مواد دیگر در کیک به کار برده می‌شوند. کیکها به طور کلی به دو گروه بزرگ غیرچرب یا کیکهای اسفنجی و چرب یا کیکهای کره‌ای تقسیم می‌شوند.

تفاوت کیکهای کره‌ای با کیکهای اسفنجی در اینست که برخلاف کیکهای اسفنجی حباب داخل این نوع کیک در اثر وارد کردن هوا توسط به‌هم‌زدن شکر و تخم مرغ بوجود نیامده‌است بلکه عامل اصلی در بوجود آمدن حباب در این نوع کیکها، ایجاد گاز در داخل کیک، بخاطر استفاده از یک عامل ورآورنده نظیر بیکینگ پودر است. همچنین کیکهای کره‌ای از نظر وزنی سنگین هستند درصورتیکه سبک بودن، از ویژگی‌های یک کیک اسفنجی است.

به علاوه در برخی از انواع گوناگون کیکها، از موادی چون نشاسته، روغن، میوه درخت و یا خشکبار و مایعاتی مثل شیر، آب یا آب‌میوه و ادویه‌ جات گوناگون و همچنین از ماده‌ای برای حجم دادن به خمیر مثل بیکینگ پودر یا خمیرترش نیز استفاده می‌شود.

در این رسپی کیک یخچالی شکلات و پسته آموزش داده شده است. کیک یخچالی به صورت های متنوعی تهیه می شود که در این جا با شکلات و پسته آموزش داده شده است. برای تهیه کیک یخچالی نیازی به استفاده از فر نیست و به راحتی تهیه می شود. می توانید کیک یخچالی را به عنوان عصرانه همراه با چای و قهوه میل نمایید.

برای تهیه کیک یخچالی شکلات و پسته در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی کیک یخچالی شکلات و پسته توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

  1. ابتدا یک قالب مستطیلی (لوف) به ارتفاع 6 سانتیمتر و به ابعاد 13*23 سانتی را کمی چرب کنید و کف و دیواره قالب را کاغذ روغنی پهن کنید. (در دو طرف طویل تر قالب، طوری کاغذ را پهن کنید که 5-7 سانت از دیواره آن آویزان باشد.)
  2. کره، شکلات و عسل را داخل شیرجوش بریزید و بر روی حرارت کم قرار دهید و برای مدت 10 دقیقه هم بزنید تا کاملا کره و شکلات ذوب شوند سپس از روی حرارت بردارید.
  3. پسته، فندوق و انجیرخشک را خرد کنید. هسته گیلاس را خارج کنید سپس گوشت آن را نصف کنید. بیسکویت ها را به تکه های کوچک خرد کنید و داخل ظرف بزرگی بریزید. مغز ها و انجیر به همراه گیلاس را به آن اضافه کنید و هم بزنید. مخلوط شکلات را به آن اضافه کنید و خوب مواد را با هم زیر و رو کنید تا مخلوط بیسکویت به شکلات آغشته شود. مخلوط بدست آمده را داخل قالب بریزید و با دست کمی فشار دهید سپس کاغذ روغنی آویزان شده را روی آن برگردانید و برای مدت یک شبانه روز یا تا زمانیکه کیک سفت شود داخل یخچال قرار دهید.
  4. 10-15 دقیقه قبل سرو آن را از یخچال خارج کنید سپس کیک را برش بزنید و روی آن پودر کاکائو بریزید و سرو کنید.
  5. نکته 1: می توانید کشمش را جایگزین انجیرخشک نمایید.
  6. نکته 2: کیک یخچالی را می توان در یک ظرف دربسته که هوا به آن نفوذ نکند تا یک هوا در یخچال نگهداری کرد. همچنین می توان آن را داخل فویل و یا پلاستیک بپیجید و تا دو ماه در فریزر نگهداری کنید.

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.