کیک پرتقال و بادام

زمان آماده سازی
140 دقیقه
زمان پخت و پز
50 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
6 نفر
وعده غذایی
دسر
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1/2 فنجان
آرد
200 گرم
بادام
6 عدد متوسط
تخم مرغ
2 1/2 فنجان
شکر سفید
3 عدد متوسط
پرتقال
1/2 ق چایخوری
نمک
1 ق چایخوری
بیکینگ پودر
1/2 فنجان
آب ولرم
کیک پرتقال و بادام

کیک (Cake) گونه‌ای شیرینی است که خاستگاه اروپایی دارد. اگرچه به باور باستان‌شناسان این خوراک از زمان‌های باستان وجود داشته‌است، اما تصوری که از کیک امروزی وجود دارد و سه ویژگیِ شیرین بودن، سبکی و بافت اسفنجی را در ذهن مجسم می‌کند، نوعی شیرینی است که از میانهٔ سدهٔ هجدهم به وجود آمده‌است.

آرد، شکر، تخم مرغ و کره چهار ماده‌ای هستند که بیش از مواد دیگر در کیک به کار برده می‌شوند. کیکها به طور کلی به دو گروه بزرگ غیرچرب یا کیکهای اسفنجی و چرب یا کیکهای کره‌ای تقسیم می‌شوند.

تفاوت کیکهای کره‌ای با کیکهای اسفنجی در اینست که برخلاف کیکهای اسفنجی حباب داخل این نوع کیک در اثر وارد کردن هوا توسط به‌هم‌زدن شکر و تخم مرغ بوجود نیامده‌است بلکه عامل اصلی در بوجود آمدن حباب در این نوع کیکها، ایجاد گاز در داخل کیک، بخاطر استفاده از یک عامل ورآورنده نظیر بیکینگ پودر است. همچنین کیکهای کره‌ای از نظر وزنی سنگین هستند درصورتیکه سبک بودن، از ویژگی‌های یک کیک اسفنجی است.

به علاوه در برخی از انواع گوناگون کیکها، از موادی چون نشاسته، روغن، میوه درخت و یا خشکبار و مایعاتی مثل شیر، آب یا آب‌میوه و ادویه‌ جات گوناگون و همچنین از ماده‌ای برای حجم دادن به خمیر مثل بیکینگ پودر یا خمیرترش نیز استفاده می‌شود.

در این رسپی کیک پرتقال و بادام آموزش داده شده است.

برای تهیه کیک پرتقال و بادام در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی کیک پرتقال و بادام توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

  1. ابتدا فر را با دمای 175 درجه سانتی گراد روشن کنید. یک قالب کیک مستطیلی ( یا گرد ۲۳ سانتی) را چرب کنید و با کاغذ شیرینی پزی بپوشانید یا کف قالب را چرب کنید سپس کمی آرد بپاشید. پوست بادام ها را بگیرید؛ به این صورت که مقدار آب در ظرفی جوش آورید سپس بادام ها را داخل آن بریزید و بگذارید برای مدت 2 دقیقه بجوشد سپس آن ها را آبکش کنید و سریعا زیر آب سرد بگیرید حال با کمی فشار پوست آن ها به راحتی جدا میشود. قسمت سفید بادام ها را آسیاب کنید.
  2. 2 عدد از پرتقال ها را به صورت کامل و پوست نشده در ظرفی قرار دهید و مقداری آب بریزید که روی پرتقال ها را بگیرد. اجازه دهید تا به جوش آید سپس زیر ظرف را کم کنید و بگذارید برای 80-100 دقیقه بپزد تا پرتقال ها کاملا نرم شود سپس از قابلمه خارج کنید و آبکش کنید و اجازه دهید تا خنک شود.
  3. پرتقال های پخته را خرد کنید و هسته های آن ها را خارج کنید و سپس در غذاساز یا بلند بریزید و به خوبی مخلوط کنید تا نرم شود.
  4. در ظرفی بزرگ، 2 فنجان از میزان ذکر شده شکر و همه تخم مرغ ها را با هم مخلوط کنید تا سبک شود و رنگ آن مایل به سفید شود. آرد، پودر بادام، بیکینگ پودر را با هم الک کنید سپس به مخلوط تخم مرغ اضافه کنید و به ارامی با هم مخلوط کنید.
  5. حالا پرتقال له شده را اضافه کنید و به آرامی با هم مخلوط کنید.
  6. خمیر را داخل قالب بریزید و به مدت 40-50 دقیقه یا تا زمانیکه وسیله تستر از داخل آن تمیز بیرون آید داخل فر قرار دهید و اجازه دهید تا بپزد و رنگ آن طلایی شود. بعد از آن اجازه دهید تا کیک داخل قالب خنک شود. در این حین شربت را آماده کنید.
  7. 1 عدد پرتقال دیگر را حلقه حلقه کنید. سپس در ظرفی باقیمانده شکر و آب را مخلوط کنید و بگذارید به جوش آید. پرتقال ها را اضافه کنید و بگذارید با حرارت متوسط برای مدت 10-15 دقیقه کمی بپزد، در این حین به آرامی آنها را زیر و رو کنید.
  8. پرتقال ها را از ظرف شربت خارج کنید و شربت آن را جداگانه نگه دارید. روی کیک با وسیله ای سوراخ هایی ایجاد کنید و شربت را به آرامی روی کیک بریزید.
  9. هنگامی که حلقه های پرتقال خنک شدند آنها را روی کیک بچینید. سپس اجازه دهید کیک برای مدت حداقل یک ساعت استراحت کند تا شربت کاملا به خورد کیک رود، بعد از این مدت به آرامی کیک را از قالب جدا کرده و سرو کنید.

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.