شیر عسلی خانگی

زمان پخت و پز
60 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
وعده غذایی
مربا، ترشی، سس و کرم
ارسال شده توسط
ارسال شده در
3 فنجان
شیر
3/4 فنجان
شکر سفید
شیر عسلی خانگی

شیر عسلی  همان شیر گاو است که مقداری از آب آن برچیده شده و به آن شکر افزوده شده‌است. محصول به‌دست آمده بسیار شیرین و غلیظ است و نوعکنسرو شده آن می‌تواند برای سال‌ها (در صورت بسته بودن درب آن) خارج از یخچال نگهداری شود. در گذشته شیر تغلیظ شده غیر شیرین نیز تولید می‌شد، ولی مدت نگهداری آن بسیار کمتر بود.

شیر عسلی در بسیاری از کشورها مانند برزیل، هنگ‌کنگ، روسیه و سریلانکا به عنوان دسر مصرف می‌شود.

در یادداشت‌های مارکوپولو آمده‌است که تاتارها قادر بوده‌اند که شیر را به مقدار زیادی متراکم کنند. به گونه‌ای که هر مرد جنگی همواره با خود حدود چهارونیم کیلوگرم از این محصول حمل می‌کرده و هرزمان که مایل بوده، آن را با آب مخلوط می‌نموده‌است.

برای نخستین بار، شیر در سال ۱۸۲۰ توسط نیکولا آپر در فرانسه تغلیظ شد. اندکی بعد و در سال ۱۹۵۳ گیل بوردن آمریکایی نیز دست به این اقدام زد. تا پیش از آن، امکان نگهداری شیر به مدت بیش از چندساعت نبود و تنها راه دسترسی به شیر تازه، زندگی در نزدیکی یک گاو زنده بود. در سال ۱۹۵۱۱ و در بازگشت از سفر انگلستان، بوردن عمیقاً تحت تأثیر مرگ چند کودک بر اثر کمبود شیر در کشتی قرار گرفت.

او یک سال بعدی زندگیش را صرف تحقیق و آزمایش بر روی روشی کرد که بتواند بدون داغ کردن و یا تخمیر شیر و تبدیل آن به کشک، مدت نگهداری آن را زیاد کند. او در این کار از وسایلی که برای تغلیظ آب میوه به‌کار می‌رفت الهام گرفت. او در راه اندازی دو کارخانه نخست شکست خورد؛ ولی سومین اقدام وی موفقیت آمیز بود و او موفق شد با کمک شریک خود، شیر عسلی تولید کند که بدون نیاز به سرما، ماندگاری طولانی‌تری داشت.

در این رسپی شیر عسلی خانگی آموزش داده شده است. : با این مقدار مواد اولیه 1.5 فنجان شیر عسلی خانگی بدست خواهد آمد.

برای تهیه شیر عسلی خانگی در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی شیر عسلی خانگی توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

  1. شیر و شکر را در ظرف بزرگی (ظرف با سطح بزرگ، مدت زمان را کوتاه تر خواهد کرد.) که کف آن سنگین باشد بریزید. (کف آن تا حد امکان چند لایه باشد.) ظرف را بر روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر حل شود.
  2. هنگامی که شکر حل شد، همین که خواست مخلوط به جوش آید، حرارت را کم کنید سپس برای مدت 35-40 دقیقه یا تا زمانیکه حجم مخلوط نصف شود بر روی حرارت کم و یا خیلی ملایم قرار دهید. بعد از گذشت 15 دقیقه شیر شروع به تیره و غلیظ شدن خواهد کرد. (هنگامی آمادست که حجم مخلوط نصف شود.) حرارت زیر مخلوط باید کم باشد و در هیچ قسمتی از شیر نباید حباب هایی دیده شود. (نباید قل بزند در غیر این صورت ته خواهد گرفت)
  3. ** اگر ته گرفت، سعی نکنید از کف ظرف آن را هم بزنید زیرا مواد کف ظرف نباید وارد شیر عسلی شود. اگر تازه شروع به کار کرده بودید، ظرف را عوض کنید و اگر در اواخر کار بود، هنگام هم زدن قاشق را به کف ظرف نزدیک نکنید. ** اگر اطراف ظرف شکرک زده بود، هنگام هم زدن، شکرک ها را وارد شیر عسلی نکنید زیرا بعدا شکرک خواهد زد.
  4. اگر قصد نگهداری شیر عسلی را دارید، هنگامیکه مخلوط به شروع به جوشیدن کرد، آن را زیاد هم نزنید زیرا ممکن است بعدا شکرک بزند. (هر 15 دقیقه یکبار هم بزنید؛ برای جلوگیری از ایجاد سرشیر روی آن و ** اگر سرشیر بست، در آخر از صافی عبور دهید تا ناخالصی های شیر عسلی گرفته شود.)
  5. شیر عسلی هنگامی آمادست که حجم مخلوط نصف شود. شیر غلیظ و کمی تیره شده است و وقتی خنک شود غلیظ تر خواهد شد.
  6. شیر عسلی را داخل ظرفی که هوا به آن نقوذ نکند بریزید و اجازه دهید تا خنک شود سپس درب آن را بگذارید و داخل یخچال قرار دهید و در مدت 1 ماه بهتر است مصرف کنید.
  7. نکته 1: ** اگر در آخر بافت آن منسجم و یکدست نبود، داخل مخلوط کن بریزید تا یکدست شود و یا با گوشکوب برقی هم بزنید.
  8. نکته 2: در بعضی رسپی ها به این مقدار شیر و شکر، 35 گرم کره نیز اضافه شده است. هنگامی که شیر عسلی آماده شد، کره را اضافه کنید و هم بزنید تا ذوب شود سپس از روی حرارت بردارید و هم بزنید تا مخلوط یکدست شود.
  9. نکته 3: با این مقدار مواد اولیه 1.5 فنجان شیر عسلی بدست خواهد آمد.

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.