شیرین‌ پلو

زمان آماده سازی
60 دقیقه
زمان پخت و پز
100 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
مناسب برای
7 نفر
وعده غذایی
ناهار
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1000 گرم
برنج
1 عدد متوسط
مرغ
100 گرم
بادام
50 گرم
مغز پسته
450 گرم
خلال پرتقال تازه
2 ق چایخوری
زعفران ساییده
1000 گرم
شکر سفید
150 گرم
کره
0 به میزان لازم
نمک
0 به میزان لازم
فلفل سیاه
شیرین‌ پلو

شیرین‌ پلو یکی از انواع پلوها درغذاهای ایرانی و جمهوری آذربایجان و یکی از اجزای رنگین سفره در جشن‌های عروسی یا مهمانی‌های بزرگ است. تهیه شیرین‌ پلو از پلوهای دیگر دشوارتر نیست اما برای تهیه آن باید از مواد مرغوب استفاده شود.

برای طعم و رنگ و عطر شیرین‌ پلو از پوست پرتقال، بادام و پسته، زعفران، کره و نمک و فلفل سیاه بهره می‌جویند.

پلو (Pilaf) در آشپزی ایرانی، آذربایجانی، ترکیه، ازبکستان و بسیاری از کشورهای خاورمیانه به برنجی گفته می شود که با مواد دیگری مانند انواع گوشت، سبزیجات، حبوبات و خشکبار و حتی انواع ادویجات، طبخ می‌شود که تهیه آن به هر دو صورت کته و آب‌کش ممکن است. در برخی غذاها نیز ممکن است پس از طبخ کامل چلو (برنج ساده) آن را با مواد دیگر مخلوط و پلو را تهیه می کنند. همچنین غذاهایی مانند آش و هریسه و جود دارند که با وجود برنج در آنها، با عنوان پلو یا چلو شناخته نمی‌شوند. در تعریف پلو در دهخدا آمده است: طعامی است که از برنج کنند و در آن گوشت و کشمش و خرما و مانند آن با ادویه کنند و آن را اقسام است.

انواع پلوهای ایرانی

از انواع پلوهای ایرانی می‌توان به باقلاپلو، سبزی پلو، مرصع‌ پلو، شیرین‌ پلو ، زرشک پلو، آلبالو پلو، ماش پلو، رشته پلو، استانبولی پلو، لوبیا پلو، نخودپلو، کلم‌پلو و عدس پلو اشاره کرد.

در این رسپی شیرین‌ پلو آموزش داده شده است.

برای تهیه شیرین‌ پلو در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

 1. از روز قبل خلال پرتقال را دو تا سه بار در آب می جوشانیم و داخل آب سرد ریخته و دو تا سه بار آب خلال را عوض می‌کنیم تا تلخی آن گرفته شود.
 2. سپس در صافی ریخته تا آب آن گرفته شود، شکر را با سه لیوان آب یکی دو جوش می‌دهیم از صافی رد می‌کنیم تا تلخی خلال گرفته شود و سپس داخل شربت می‌ریزیم تا چند جوش بزند و مغز خلال شیرین شود.
 3. مرغ را به دقت تمیز کرده و شسته و می‌گذاریم بپزد بعد آب مرغ را از صافی رد می‌کنیم و با دو سه قاشق کره ذوب شده و یک ملاقه از شربت خلال مخلوط می‌کنیم. زعفران را اضافه کرده، مرغ را قطعه قطعه کرده و استخوان‌های آن را می‌گیریم.
 4. پسته و بادام ها را 1 دقیقه داخل آب جوش میریزیم سپس آن ها را آبکش می کنیم و زیر آب سرد می گیریم ... به راحتی پوست آن ها جدا می شود. سپس آن ها را خلال کنید.
 5. برنج را آبکش می‌کنیم ته دیگ را دو سه قاشق کره ذوب شده و نصف لیوان آب می‌ریزیم خلال را از داخل شربت بیرون می‌آوریم روی برنج می‌ریزیم و نصف از خلال بادام و خلال پسته را می‌شوییم روی خلال پرتقال می‌ریزیم. دو سه کفگیر از برنج را روی خلالها می‌پاشیم.
 6. قطعات مرغ را روی برنج قرار می‌دهیم و بقیه برنج را روی مرغ می‌ریزیم و روی اجاق می‌گذاریم. آب مرغ را با کمی شربت و زعفران و کره ذوب شده کافی روی سطح برنج می‌دهیم تا برنج دم بکشد.
 7. روش دوم
 8. شکر را با یک پیمانه آب روی حرارت ملایم می‌گذارند تا بجوشد. بعد خلال پوست را در شربت شکر می‌ریزند و چند دقیقهٔ دیگر می‌جوشانند. خلال بادام و خلال پسته را آب می‌کشند و به خلال پوست اضافه می‌کنند. مرغ یا گوشت را می‌پزند. برنج را مانند چلو ساده آب‌کش می‌کنند.
 9. نیم پیمانه آب‌روغن را در دیگ می‌ریزند و کمی از برنج را ته دیگ می‌ریزند و مرغ یا گوشت را روی برنج می‌ریزند و نیمی از خلال بادام و پسته را با قاشق سوراخ‌دار از شربت شکر جدا کرده و روی مرغ یا گوشت می‌پاشند و باقی برنج را روی آن می‌ریزند. دیگ را روی شعله می‌گذارند تا دَم بدهد بعد مخلوط زعفران و کره و شربت شکر را روی برنج می‌دهند. دم‌کنی می‌گذارند و شعله را ملایم می‌کنند.
 10. بعد از ۴۵ دقیقه شیرین‌پلو آماده‌است. هنگام کشیدن شیرین‌پلو مرغ یا گوشت را روی دیس پلو می‌گذارند و روی آن را با لایه‌ای از پلو می‌پوشانند و با باقی ماندهٔ خلال بادام و پسته دیس پلو را آرایش می‌کنند. گاهی گرد دارچین هم روی دیس پلو می‌پاشند.
 11. نکته: می توان گوشت بره به مقدار ۲ کیلو را جایگزین مرغ کرد. همچنین می توانید به جای خلال پرتقال از خلال نارنج نیز استفاده کنید.
 12. نکته 2: اگر از خلال پرتقال یا نارنج خشک استفاده کردید، 100 گرم کافیست.
 13. می توانید در صورت تمایل کمی زرشک نیز اضافه کنیذ.