شیرینی دانمارکی

زمان آماده سازی
30 دقیقه
زمان پخت و پز
100 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
مناسب برای
7 نفر
وعده غذایی
شیرینی
ارسال شده توسط
ارسال شده در
750 گرم
آرد
1/2 ق چایخوری
نمک
250 گرم
کره
1 فنجان
شیر
2 عدد متوسط
تخم مرغ
2 ق غذاخوری
شکر سفید
3 ق غذاخوری
روغن مایع
1 ق غذاخوری
پودر خمیر مایه
0 به میزان لازم
آب ولرم
شیرینی دانمارکی

شیرینی دانمارکی نوعی شیرینی خشک که در تهیه آن از آرد سفید،شیر، شکر، تخم مرغ، کره یا مارگارین، مایه خمیر، وانیل و نمک استفاده می‌شود. پس از جنجال ناشی کاریکاتور محمد، پیامبر اسلام در روزنامه دانمارکی یولاندز پستن، یکی از اسرای سابق ایرانی جنگ ایران و عراق، در نامه‌ای خطاب به وزارت بازرگانی، خواستار تغییر نام «شیرینی دانمارکی» به «شیرینی گل‌ محمدی» شد.

شیرینی به ماده غذایی اطلاق می‌گردد که ماده اصلی آن شکر یا پودر قند یا قندهای مصنوعی باشد و در تعریف آن‌قدر گسترده است که شکلات‌ها را هم در بر می‌گیرد. در اغلب شیرینی‌ها، آرد و تخم‌مرغ ماده اصلی دیگری علاوه بر مادهٔ شیرین کننده بشمار می‌آیند.

به جزء شیرینی‌های اصیل قدیمی ایران مانند گز و سوهان ، شیرینی‌ها در شیرینی فروشی‌های ایران به دو دسته اصلی شیرینی خشک و تر تقسیم می شوند.

شیرینی‌های خشک شیرینی هایی هستند که در تهیه آنها از خامه استفاده نشده باشد و قابلیت نگه داری برای مدت بالا را داشته باشند. از معروف‌ترین این شیرینی‌ها می‌توان به شیرینی زبانی، کشمشی، دانمارکی و مربایی اشاره کرد.

در این رسپی شیرینی دانمارکی آموزش داده شده است.

*** برای مشاهده کرم داخل شیرینی دانمارکی کلیک نمایید.

برای تهیه شیرینی دانمارکی در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، ازسایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

رسپی از mepatogh.ir

  1. در ابتدای کار یک قاشق چایخوری شکر را در یک فنجان شیر گرم یا آب حل کرده و خمیر مایه را اضافه می کنیم و می گذاریم پف کند.
  2. در یک ظرف مناسب و جادار آرد ، نمک و باقیمانده شکر را الک کرده ، سپس وسط آرد را گود می کنیم ، سپس خمیرمایه پف کرده، روغن مایع و تخم مرغ ها را با چنگال خوب به هم می زنیم. بعد آنها را با آرد مخلوط کرده و آب ولرم را کم کم اضافه می کنیم تا خمیر صاف یک دستی تهیه شود.
  3. خمیر را کمی ورز داده و روی آن را می پوشانیم و در جای تقریباً گرمی قرار می دهیم تا خمیر 15 دقیقه مانده و کمی جا بیفتد. سپس روی میز کمی آرد می پاشیم و خمیر را به قطر 2 سانتی متر بازکرده و کره را در وسط آن قرار داده و با چهار قسمت خمیر روی کره را می پوشانیم و با وردنه ضربه های آرامی روی خمیر وارد کرده تا کره نرم شده و در خمیر کمی پهن شود.
  4. بعد خمیر را به قطر یک سانتی متر باز کرده و آن را 6 تا 5 لا زده و آن را در جای خنک و یا در یخچال قرار می دهیم . 20 دقیقه بعد خمیر را یک بار از طول و یک بار از عرض باز و بسته کرده و آن را 6-5 بار تا می زنیم و هر بار20 دقیقه درجای خنک نگه می داریم.
  5. بعد از 6 دفعه، باز و بسته کردن خمیر در مرحله آخر آن را به قطر یک سانتی متر پهن کرده سپس مدل صدفی، لوله ای ، نیمه ماه، گوشی، فرفره و مدل کراسان تهیه می کنیم.
  6. خمیرهای آماده شده را با فاصله در سینی چرب شده فر قرار داده و دوباره رویشان نایلکس قرار دهید و ۱۵تا۳۰دقیقه صبر کنید.
  7. در ظرفی جداگانه ۱عدد زرده تخم مرغ را با مقدار کمی شیر مخلوط کرده و روی شیرینی ها بمالید و در صورت تمایل کمی هم کنجد بپاشید. حال سینی را در طبقه وسط فری که از ۱۵دقیقه قبل گرم شده به مدت ۲۰دقیقه قرار دهید.(دمای فر ۳۵۰درجه فارنهایت یا ۱۷۵درجه سانتی گراد باشد خوب است)

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.