سیب زمینی تنوری با سس خامه و شوید

زمان آماده سازی
15 دقیقه
زمان پخت و پز
90 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
4 نفر
وعده غذایی
پیش غذا
ارسال شده توسط
ارسال شده در
4 عدد متوسط
سیب زمینی
4 عدد متوسط
ورق ژامبون
110 گرم
پنیر چدار
100 گرم
پنیر بلوچیز
1/2 فنجان
شیر
1/2 فنجان
خامه ترش
4 ق غذاخوری
پیاز
4 قاشق غ (خرد)
پیازچه
30 گرم
کره
1 ق غذاخوری
خامه
0 به میزان لازم
شوید
سیب زمینی تنوری با سس خامه و شوید

سیب زمینی سرخ کرده یا سیب زمینی سرخ شده غذایی است که از خلال‌های سیب زمینی که به شکل نوارهای باریک درآمده‌اند درست می‌شود.

سیب زمینی یک گیاه یک ساله است که ما از غده های موجود در ریشه آن استفاده می کنیم. زادگاه اولیه آن در آمریکای جنوبی بوده و اولین بار توسط میرزا ملکُم خان به ایران آورده شده است، برای همین در ابتدا به آن ” آلو ملکُم ” می گفتند و اکنون هم در بعضی شهرهای ایران سیب زمینی را بنام آلو می شناسند.

ساقه و برگ های سیب زمینی حاوی سمی بنام سولانین است، بنابراین نباید آن را مصرف کرد.

سیب زمینی  در بین سبزیجات حاوی ویتامین C  بالایی است و هر ۱۰۰ گرم سیب زمینی ۲۰ تا ۲۵ میلی گرم ویتامین C دارد و برای تامین ویتامین C مورد نیاز برای جلوگیری از خونریزی لثه مفید است، ولی نکته بسیار مهم این است که در اثر ماندن در انبار و پخت نامناسب مقدار زیادی از ویتامین C آن به هدر می رود.

برای اینکه سیب زمینی ویتامین C کمتری را از دست بدهد ، سعی کنید آن را در مقدارهای کم خریداری و نگهداری کنید و آن را با پوست بپزید . برای پخت ، اول آب را در ظرف جوش بیاورید. بعد سیب زمینی ها را در آن بیاندازید و پس از پخت آنها را از آب خارج کنید و نگذارید در آب گرم بمانند.

سیب زمینی سرخ کرده می‌تواند حاوی مقدار زیادی چربی باشد که این امر احتمال ابتلا به سرطان را در پی دارد و می‌تواند منجر به اضافه وزن و بالا رفتن کلسترول خون شود.

سیب زمینی پخته شده یا کباب شده با پوست، بیشترین مقدار ویتامین ها را داراست.

در این رسپی سیب زمینی تنوری با سس خامه و شوید آموزش داده شده است.

برای تهیه سیب زمینی تنوری با سس خامه و شوید در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

رسپی سیب زمینی تنوری با سس خامه و شوید از  parsegard.com

  1. فر را روی 200 درجه سانتی‮گراد گرم کنید. سیب زمینی‮ ها را تمیز زیر آب بشویید.
  2. با چنگال چند جای سیب زمینی‮ ها را سوراخ کنید تا وقتی می‌پزند، نترکند. همه جای سیب زمینی‌ها را روغن زیتون بمالید. دور آنها را فویل پیچیده و روی طبقه وسط فر قرار دهید.
  3. برای 1 ساعت و 45 دقیقه سیب زمینی‮ها را بپزید تا کاملاً نرم شوند. باید وقتی سیب زمینی‌ها را فشار می‌دهید، کمی فرو برود.
  4. اگر وقت ندارید می‌توانید سیب زمینی‌ها را در ماکروویو بپزید، 10 دقیقه برای 2 سیب زمینی و 15 دقیقه برای 4 سیب زمینی کافی است. (پوست سیب زمینی‌هایی که در ماکروویو پخته می شوند آنقدرها ترد نیست، بنابراین ممکن است تمایل داشته باشید کمی روغن زیتون روی آنها بمالید و در انتها آنها را برای 10 دقیقه در فر و در دمای 200 درجه سانتی‮گراد بپزید.)
  5. اگر می‌خواهید از ژامبون هم استفاده کنید، موقعی که سیب زمینی‌ها در حال پخت هستند، ورقه‌های ژامبون را خرد کرده در تابه روی شعله متوسط یا کم با پیازهای خردشده برای 10 تا 15 دقیقه تفت دهید سپس اجازه دهید خنک شوند.
  6. بعد از خنک شدن سیب زمینی‮ ها ⅓ از سطح بالایی آنها را از طول ببرید. با استفاده از قاشق داخل سیب زمینی را طوری خارج کنید که سیب زمینی به صورت قایق باریکی درآید و نیم سانتی‌متر از گوشت سیب‌زمینی به پوست آن باشد. (می‌توانید سیب زمینی‌ها را از طول هم نصف کنید. در این‌صورت ممکن است بخواهید یک سیب زمینی اضافی هم بپزید تا موادی بیشتری برای پر کردن سیب زمینی‌های قایق شکل خود داشته باشید.)
  7. اضافه‌های سیب زمینی را با خامه ترش، شیر، پنیر چدار، خامه و کره را در کاسه بزرگی بریزید. آنها را بکوبید. اگر می‌خواهید بافت موادتان خامه مانند شود آنها را با همزن برقی هم بزنید تا به غلظت مورد نظرتان برسد. (توجه داشته باشید که زیاد از حد سیب زمینی‌ها را نزنید چون ممکن است چسبناک شوند.)
  8. بلوچیز، پیازچه، شوید و نمک را با سیب زمینی‌ها مخلوط کنید. کمی هم برای پاشیدن روی سیب زمینی‌ها نگه دارید. مواد را با قاشق داخل پوسته سیب زمینی‌ها بریزید و مقداری از موادی که باقی گذاشته‌اید روی آنها بپاشید.
  9. فر را روی دمای 170 درجه سانتی‮گراد گرم کنید. سیب زمینی‌ها را در سینی فر قرار داده و برای 15 تا 20 دقیقه بپزید تا پنیر آب شود و مواد بافت منسجمی به خود بگیرند.

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.