سوپ زردک و جعفری

زمان آماده سازی
20 دقیقه
زمان پخت و پز
40 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
6 نفر
وعده غذایی
پیش غذا
ارسال شده توسط
ارسال شده در
800 گرم
زردک
4 فنجان
آب مرغ
2 فنجان
برگ جعفری
3 عدد متوسط
تره فرنگی
2 فنجان
آب
1 عدد متوسط
لیمو ترش
2 ق غذاخوری
کره
2 ق غذاخوری
روغن زیتون
سوپ زردک و جعفری

شَقاقُل معمولی یا زَردَک  یکی از سبزیجات ریشه‌ای از خانواده هویج است(هویج وحشی). شکل آن همانند هویج است ولی پوست آن کمرنگتر و مزه آن قوی‌تر است.

در لهجه شیرازی به آن نرگسی گفته و در آشپزی شیرازی از آن استفاده می‌شود. «نرگسی» نوعی از هویج است که فقط درفصل زمستان قابل برداشت می‌باشد، دارای اثرات ضد میکروبی قوی است و قند و آهن بیشتری نسبت به هویج دارد. شقاقل (نرگسی) در بیشتر آسیا و اروپا می‌روید و از قدیم خورده می‌شده است. پیش از ورود سیب زمینی از قاره آمریکا به بر قدیم، در اروپا و آسیا شقاقل بسیار خورده می‌شد.

مغز و ریشه آن یکنواخت و ریشه آن سنگین و دیرهضم است ولی وقتی که با شکر و عسل به صورت مربا تبدیل شود گوارش آن ساده است.

زردک یا جزر همان هویج ایرانی است که فصل برداشت آن زمستان است. این ریشه خوراکی کاربردهای وسیعی در طب و سفره ایرانیان داشته است اما مدتی است که تولید و مصرف آن به شدت کاهش یافته و کمتر در میوه فروشی ها دیده می شود.

جزر دارای طبیعت گرم و تر در درجه دوم است. اگرچه برخی آن را در درجه اول گرم و تر دانسته اند. این طور به نظر می رسد هویجی که امروزه به هویج فرنگی مشهور است، نوع “بری جزر” است. این ماده خوراکی بسیار مقوی و انرژی بخش بوده و پخته آن خوراک خوبی برای کودکان و افرادی است که ضعف دارند.

زردک علاوه بر اینکه طعم خوشمزه ای دارد و در بیشتر دستورات غذایی از آن استفاده می شود دارای خواص سلامتی بسیاری است که سلامت پوست، چشم، دستگاه گوارش و دندان، بخشی از خواص این سبزی پرخاصیت را تشکیل می دهند.

در این رسپی سوپ زردک و جعفری آموزش داده شده است. سوپ زردک و جعفری را گرم سرو نمایید.

برای تهیه سوپ زردک و جعفری ، در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

رسپی سوپ زردک و جعفری از parsegard.com

  1. کره را در قابلمه‌ای بزرگ روی شعله متوسط حرارت دهید. فقط از قسمت‌های سفید و سبز روشن تره فرنگی استفاده کنید. از طول آن را ببرید و به تکه‌های نیم سانتی‌متری خرد کنید. می‌توانید به جای تره‌فرنگی از پیازچه هم استفاده کنید.
  2. تره‌ها را اضافه کنید و هم بزنید تا با کره پوشیده شود. وقتی تره‌ها به اندازه‌ کافی حرارت دیدند، شعله را کم کنید و در آن را بگذارید. تره‌ها را بپزید تا نرم شوند، ولی اجازه ندهید به رنگ قهوه‌ای در بیایند.
  3. زردک را پوست بگیرید و خرد کنید. زردک و روغن زیتون را به قابلمه اضافه کنید و هم بزنید. پوست لیمو (بدون قسمت سفید آن) را در اندازه 5. 2 در 5 سانتی‌متر ببرید. آب لیمو را بگیرید.
  4. نمک را روی آن‌ها بپاشید. آب مرغ و آب را اضافه کنید. باریکه‌های پوست لیمو را بیفزایید. مواد را به جوش بیاورید و شعله را کم کنید تا جوش بخورند. درب قابلمه را بگذارید و اجازه دهید برای حدود 30 دقیقه بپزند تا زردک‌ها کامل نرم شوند.
  5. پوست لیمو را از قابلمه بیرون بیاورید و دور بیندازید. با استفاده از مخلوط کن سوپ را پوره کنید تا نرم شود. سوپ را که پوره کردید، به قابلمه بازگردانید. آب لیمو را اضافه کنید و هم بزنید. اگر نیاز است نمک بیشتری به غذا بزنید.
  6. جعفری تازه را ریز کنید و به غذا اضافه کنید. سوپ را با فلفل سیاه تازه آسیاب‌شده، مقدار کمی روغن زیتون و جعفری تزیین کنید.
  7. نکته 1: گاهی اوقات زردک هسته فیبر مانند و زمختی دارد، به‌خصوص اگر آخر فصل آن باشد. اگر وقتی زردک را بریدید این هسته‌ها را دیدید، آن‌ها را ببرید و دور بریزید.
  8. نکته 2: برای این‌که این غذا برای گیاه‌خواران مناسب باشد از آب (عصاره) سبزیجات به جای آب مرغ استفاده نمایید.

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.