سوفله شکلاتی

زمان آماده سازی
15 دقیقه
زمان پخت و پز
17 دقیقه
سطح آشپزی
سخت
مناسب برای
3 نفر
وعده غذایی
دسر
ارسال شده توسط
ارسال شده در
34 گرم
آرد گندم
34 گرم
کره
4 گرم
نمک
188 گرم
شیر
98 گرم
شکر سفید
135 گرم (خُرد)
شکلات تلخ
3 عدد متوسط
زرده تخم مرغ
5 عدد متوسط
سفیده تخم مرغ
سوفله شکلاتی

سوفله (Soufflé)  نوعی دسر یا پیش غذای سبک و پرهواست که در اویل قرن نوزدهم بوجود آمده‌است. سوفله با افزودن مواد به سفیده تخم مرغ سفت شده و پخت در فر درست می‌شود.

در نوع دسر شیرین آن، به سفیده تخم مرغ، شکر، آرد و مواد معطر افزوده شده سپس پخت می‌شود. به عنوان غذا از گوشت، ماهی، صدف،سبزیجات و مواد گوناگان دیگر پخته شده و بصورت پوره در می‌آید و ممکن است در آن زرده تخم‌مرغ نیز بکار رود سپس به مواد سفیده تخم مرغ سفت شده اضافه شده در قالب پخته می‌شود. پس از پخت هوای داخل سفیده ۳–۲ برابر افزایش می‌یابد.

در سوفله سفیده تخم مرغ زده شده ایجاد حالت پف مانندی می‌کند. طبیعتا وقتی به عنوان دسر بکار می‌رود باید شیرین و در نوع غذایی غیر شیرین خواهد شد. وقتی سوفله از داخل فر بیرون می‌آید باید حتما پف کرده باشد و بالا آمده باشد ولی این پف پس از 5 الی 10 دقیقه خواهد خوابید. به همین دلیل بلافاصله باید هنگام سفارش مشتری تهیه شود و نیز حتما قبل از خوابیدن پف آن سرو شود .

سوفله را در همه نوع ظرف که قابل استفاده در فر است می‌توان تهیه کرد ولی به صورت سنتی آن را در ظرف گرد چینی که کف صاف دارد به نام رَمکین (Ramekin) تهیه و مستقیما سرو می‌شود .

در این رسپی سوفله شکلاتی آموزش داده شده است. آموزش ویدیویی این رسپی را در قسمت زیر مشاهده می نمایید.

 

در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(این رسپی  توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

 1. ابتدا فر را با دمای 191 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود. در این رسپی از قالب های سرامیکی که به "ramekin" معروف هستند استفاده شده است. داخل قالب ها را ابتدا با کره به خوبی چرب کنید سپس کمی شکر داخل آن ها بریزید و داخل قالب بچرخانید تا تمام سطح را بپوشاند سپس اضافی شکر را خالی کنید. (برای قالب های دیگر نیز این کار را انجام دهید سپس آن ها را کنار بگذارید.)
 2. آرد نان، 34 گرم کره (دمای محیط) و نمک را با هم و با انگشت مخلوط کنید.
 3. در ظرف کوچکی شیر و 75 گرم از مقدار ذکر شده شکر را بریزید سپس بر روی حرارت ملایم قرار دهید تا به جوش آید.
 4. مخلوط آرد را به شیر داغ اضافه کنید و هم بزنید تا شکر حل شود سپس حرارت را کم کنید و برای مدت 4 دقیقه اجازه دهید تا غلیظ شود.
 5. شکلات خرد شده را اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط یکدست شود سپس زرده های تخم مرغ را اضافه و خوب با هم مخلوط کنید.
 6. تا این مرحله مخلوط اصلی سوفله آماده شده است که می توان آن را تا یک هفته در یخچال نگهداری کرد.
 7. تخم مرغ را در ظرفی دیگر هم بزنید تا کف کند و سفید شود سپس باقیمانده شکر را اضافه کرده و مجددا هم بزنید تا مخلوط از ظرف نریزد.
 8. در طی 3 مرحله مرنگ سفیده را به مخلوط شکلات اضافه کنید سپس به آرامی مواد را با هم فولد کنید. ( دقت کنید که؛ فولد کردن با هم زدن متفاوت است. فولد کردن به معنای تا کردن می باشد و در اینجا یعنی با لیسک و به حالت دورانی، تنها مواد را از ته ظرف به روی ظرف بیاورید و آن قدر این کار را انجام دهید تا مواد با هم ترکیب شوند و تنها باید در حد مخلوط شدن مواد با هم فولد کنید و نه بیشتر! زیرا بافت خمیر باید پُر هوا بماند.)
 9. قالب ها را کاملا از خمیر سوفله پر کنید سپس با پشت چاقو روی قالب را صاف کنید تا مقدار اضافیِ خمیر از روی آن برداشته شود. با یک دستمال آشپزخانه خشک دور ظرف را تمیز کنید.
 10. قالب ها را برای مدت 17 دقیقه داخل فر گرم قرار دهید. اگر مایل بودید بافت سوفله سفت تر باشد، برای مدت 18-19 دقیقه داخل فر قرار دهید.
 11. در نهایت روی آن را با پودر شکر تزیین و فورا سرو کنید.

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.