سالسا ذرت گریل شده

زمان آماده سازی
15 دقیقه
زمان پخت و پز
30 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
8 نفر
وعده غذایی
پیش غذا
ارسال شده توسط
ارسال شده در
10 عدد بزرگ
ذرت (بلال)
1/3 فنجان
روغن زیتون
8 عدد متوسط
گوجه فرنگی
3 عدد بزرگ
پیاز
4 ق غذاخوری
سرکه سیب
20 عدد متوسط
برگ ریحان
0 به میزان لازم
نمک
0 به میزان لازم
فلفل سیاه
سالسا ذرت گریل شده

سس سالسا (Salsa sauce) یکی از چاشنی‌های مزه‌دهنده به غذاست. این سس، نوعی سس (معمولاً تند) رایج در منطقه آمریکای لاتین می‌باشد که آن را جزو سس‌هایی که پخته نمی‌شوند، دسته بندی می‌کنند. اصل واژه سالسا اسپانیایی است که خود ریشه لاتین دارد و به معنای سس می‌باشد.

سس‌های سالسای معروف

 • سالسای سرخ (روخا): نوعی سس قرمز رنگ است که در تهیه آن از ادویه جات مرسوم مردم مکزیک و آمریکای جنوب شرقی استفاده می‌کنند. سس روخا را معمولاً از گوجه فرنگی، فلفل تند، پیاز و سیر تهیه می‌کنند.
 • سالسای خام (کرودا): نوعی سس خام است که در تهیه آن از گوجه فرنگی، پیاز و فلفل نپخته و دیگر مواد زبر خام استفاده می‌شود.
 • سالسای سبز (ورده): نوعی سس سبز رنگ است که از پوست گوجه فرنگی (معروف به توماتیلو) تهیه می‌شود. سس‌هایی که با پوست گوجه فرنگی تهیه می‌شوند را معمولاً می‌پزند.
 • سالسای وحشی (براوا): از این سس روی قاچ‌هایی از سیب زمینی استفاده می‌کنند. این نوع سس معمولاً مخلوطی از سس مایونز و سس تاباسکو می‌باشد.

هر نوع سسی که در تهیه آن از آووکادو به عنوان ماده اصلی استفاده شود، سس گواکاموله نام دارد. سس سالسا انواع دیگری هم دارد که برخی از آنها را با نعناع، آناناس و یا انبه تهیه می‌کنند.

گواکاموله یک سس با پایۀ آووکادو می‌باشد که توسط آزتک‌های مکزیکی درست شد. به‌علاوۀ استفاده از آن در غذاهای مکزیکی، گوآکاموله به عنوان یکی از مواد اولیۀ دیپ، سالاد و یا چاشنی وارد آشپزی آمریکایی شده است.

 

در این رسپی سالسا ذرت گریل شده آموزش داده شده است که در آن ذرت و گوجه گریل شده اند، اما می توان ذرت را به شیوه های مختلف پخت و از گوجه خام نیز استفاده کرد.

(این رسپی توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداری منبع آن ذکر شود.)

 1. ذرت ها (بلال) را پوست بگیرید و روی آن ها روغن زیتون، نمک و فلفل بریزید و برای مدت 12 دقیقه آن ها را گریل کنید تا طلایی شوند و بپزند سپس اجازه دهید تا خنک شوند بعد دانه ها را جدا کنید و چوب آن را دور بیندازید.
 2. سر گوجه ها را بگیرید سپس یک علامت (+) در زیر گوجه فرنگی ها ایجاد کنید. آن ها را روغن زیتون، نمک و فلفل بزنید سپس آن ها را در فر بگذارید طوری که علامت + به سمت پایین باشد و برای 15 دقیقه در فر گریل کنید تا نرم و پخته شوند، اما له نشوند.
 3. اجازه دهید گوجه ها خنک شوند سپس آن ها پوست بکنید و از وسط نصف کنید و هسته و آب داخل گوجه ها را از صافی عبور دهید و داخل ظرفی بریزید و کنار بگذارید. سپس گوجه را خرد کنید.
 4. پیاز ها را خرد کنید سپس داخل ظرف شیشه ای بریزید و روی آن سرکه بریزید برای مدت 10 دقیقه به همان حالت بماند. ریحان را خرد کنید و کنار بگذارید.
 5. گوجه ها، آب گوجه، پیاز، برگ ریحان و 1/3 فنجان روغن زیتون را به ذرت ها اضافه کنید و هم بزنید. نمک و فلفل بزنید و روی آن سرکه باقیمانده را بریزید.
 6. بهتر است سالسا همان روز سرو شود، اما می توان روی ظرف را پوشاند و برای مدت یک روز یا بیشتر در یخچال نگهداری کرد.
 7. سالسا را با چیپس ترتیا سرو کنید.
 8. نکته: در این رسپی سالسا ذرت گریل شده آموزش داده شده است که در آن ذرت و گوجه گریل شده اند، اما می توان ذرت را به شیوه های مختلف پخت و از گوجه خام نیز استفاده کرد.

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.