زرشک پلو با مرغ

زمان آماده سازی
30 دقیقه
زمان پخت و پز
90 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
مناسب برای
4 نفر
وعده غذایی
ناهار
ارسال شده توسط
ارسال شده در
500 گرم
مرغ
4 پیمانه
برنج
2 عدد متوسط
پیاز
1/2 پیمانه
زرشک
2/3 ق چایخوری
زردچوبه
2/3 ق چایخوری
زعفران ساییده
150 گرم
کره
1 ق چایخوری
شکر سفید
2 ق چایخوری
آب لیموترش
زرشک پلو با مرغ

پلو (Pilaf) در آشپزی ایرانی، آذربایجانی، ترکیه، ازبکستان و بسیاری از کشورهای خاورمیانه به برنجی گفته می شود که با مواد دیگری مانند انواع گوشت، سبزیجات، حبوبات و خشکبار و حتی انواع ادویجات، طبخ می‌شود که تهیه آن به هر دو صورت کته و آب‌کش ممکن است.

در برخی غذاها نیز ممکن است پس از طبخ کامل چلو (برنج ساده) آن را با مواد دیگر مخلوط و پلو را تهیه می کنند. همچنین غذاهایی مانند آش و هریسه و جود دارند که با وجود برنج در آنها، با عنوان پلو یا چلو شناخته نمی‌شوند. در تعریف پلو در دهخدا آمده است: طعامی است که از برنج کنند و در آن گوشت و کشمش و خرما و مانند آن با ادویه کنند و آن را اقسام است

از انواع پلوهای ایرانی می‌توان به باقلاپلو، سبزی پلو، مرصع‌پلو، شیرین پلو، زرشک پلو، آلبالو پلو، ماش پلو، رشته پلو، استانبولی پلو، لوبیا پلو، نخودپلو، کلم‌پلو و عدس پلو اشاره کرد.

زرشک‌پلو یکی از انواع پلوها در آشپزی ایرانی است. این غذا را معمولاً با مرغ، گوشت بره و یا سردست و قلوه‌گاهِ گوسفند درست می‌کنند.

در این رسپی زرشک پلو با مرغ آموزش داده شده است. در هنگام پخت زرشک پلو با مرغ و برای تهیه زرشک، اگر آب مرغ در دسترس دارید یک الی دو قاشق آب مرغ را به مخلوط زرشک و شکر اضافه کنید تا زرشک ها خوش طعم تر شوند.

برای تهیه زرشک پلو با مرغ در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

(رسپی زرشک پلو با مرغ توسط تیم آشپزخانک ترجمه شده است. در صورت کپی برداریمنبع آن ذکر شود.)

  1. مرغ را پس از تکه کردن به قطعات کوچکتر و شستن، آن را داخل آبکش قرار دهید تا آب اضافیش برود. تکه‌های مرغ را با زردچوبه و ١ ق چايخوري غليظ از زعفران دم كرده در کمی روغن مخصوص سرخ کردنی و 80 گرم از مقدار کره، هر دو طرف آن ها را سرخ کنید تا طلایی شود.
  2. پیاز ها را پوست بگیرید و آن ها را حلقه حلقه کنید. مرغ ها را کف ظرف مناسب و در یک ردیف بچینید و آن ها را بچرخانيد تا دو طرف آن زعفراني شود سپس آن ها را براي مدت ١٠ دقيقه هر دو طرف آن ها را سرخ كنيد سپس پيازها را روی مرغ ها قرار دهید. (مي توانيد كمي رب نيز به آن اضافه كنيد و مرغ ها را به همراه آن سرخ كنيد)
  3. 2/3 لیوان آب بریزید و بعد از به جوش آمدن حرارت را کم کنید (حتما کم باشد) و بگذارید برای مدت 1-1.5 ساعت تا خوب بپزند. در طی این مدت درب ظرف را برندارید فقط گاهی ظرف را تکان دهید.
  4. زعفران را با 1/3 فنجان آب جوش ترکیب کنید و بگذارید دم بکشد. سپس 15-20 دقیقه مانده به سرو مرغ، پیازها را بردارید و 2 قاشق غذاخوری مخلوط آب و زعفران را به آن اضافه کنید و نمک آن را نیز اندازه کنید. آب لیمو ترش را نیز بیفزایید.
  5. برنج را به شیوه معمول دم کنید. زرشک ها را نیز با کره کمی تفت دهید (زیاد تفت دادن زرشک باعث تلخی و تیره شدن آن می شود.) سپس شکر و کمی زعفران دم کرده را اضافه کرده و هم بزنید.
  6. اگر آب مرغ در دسترس دارید یک الی دو قاشق آب مرغ را به مخلوط زرشک و شکر اضافه کنید.
  7. سپس در ظرفی به اندازه 1-1.5 کفگیر از برنج را با باقیمانده زعفران مخلوط کنید و بعد به زرشک اضافه کنید و به آرامی هم بزنید.
  8. برنج را بعد از دم کشیدن در ظرف بکشید و روی آن را با برنج مخلوط شده با زرشک و زعفران بپوشانید. در ظرفی دیگر مرغ را بچینید و در کاسه‌ای کوچک آب مرغ را سرو کنید.

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.