جواهر پلو (آجیل پلو مخصوص)

زمان آماده سازی
45 دقیقه
زمان پخت و پز
120 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
مناسب برای
6 نفر
وعده غذایی
ناهار
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1000 گرم
مرغ
1000 گرم
برنج
150 گرم
مغز پسته
100 گرم
زرشک
3 عدد کوچک
پیاز
3 عدد متوسط
هویج
150 گرم
بادام
100 گرم
کشمش
100 گرم
کره
1 پینچ
نمک
1 پینچ
فلفل سیاه
0 به میزان لازم
زردچوبه
0 به میزان لازم
روغن مایع
0 به میزان لازم
زعفران ساییده
جواهر پلو (آجیل پلو مخصوص)

مرصع پلو (جواهر پلو) یا پلو نگین‌کار یک ویزه پلوی مخلوطی است که به خاطر مخلفات درخشانی که در آن آمیخته است این نام را گرفته است. این پلو از چلو سفید و در حدود ۱/۳ چلو زعفران داده با درآمیختن چندین جور میوه تازه یا خشک کوچک چون آلبالو و کشمشهای سبز و قرمز و تکه‌های زردآلو خشک و خلال‌های خشک شده پسته سبز و بادام و خلال پوست مرکبات که همه آنها در روغن کره کمی تفت داده شده‌اند آماده می‌شود.

پلو (Pilaf) در آشپزی ایرانی، آذربایجانی، ترکیه، ازبکستان و بسیاری از کشورهای خاورمیانه به برنجی گفته می شود که با مواد دیگری مانند انواع گوشت، سبزیجات، حبوبات و خشکبار و حتی انواع ادویجات، طبخ می‌شود که تهیه آن به هر دو صورت کته و آب‌کش ممکن است. در برخی غذاها نیز ممکن است پس از طبخ کامل چلو (برنج ساده) آن را با مواد دیگر مخلوط و پلو را تهیه می کنند. همچنین غذاهایی مانند آش و هریسه و جود دارند که با وجود برنج در آنها، با عنوان پلو یا چلو شناخته نمی‌شوند. در تعریف پلو در دهخدا آمده است: طعامی است که از برنج کنند و در آن گوشت و کشمش و خرما و مانند آن با ادویه کنند و آن را اقسام است.

انواع پلوهای ایرانی

از انواع پلوهای ایرانی می‌توان به باقلاپلو، سبزی پلو، مرصع‌ پلو (جواهر پلو) ، شیرین پلو، زرشک پلو، آلبالو پلو، ماش پلو، رشته پلو، استانبولی پلو، لوبیا پلو، نخودپلو، کلم‌پلو و عدس پلو اشاره کرد.

در این رسپی جواهر پلو (آجیل پلو مخصوص) آموزش داده شده است.

برای تهیه جواهر پلو (آجیل پلو مخصوص) در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

  1. مرغ يا گوشت را با پياز، زردچوبه و فلفل سیاه بپزيد و كنار بگذاريد.
  2. همه آجیل ها را به صورت تک تک یا با هم ابتدا داخل آب جوش کمی بپزید تا نرم شوند.
  3. سپس پياز خلال و سرخ‌شده را با زرشک، کشمش، هویج رنده شده به صورت جداجدا همراه با كره و زردچوبه تفت دهيد و كنار بگذاريد.
  4. برنج را دم كرده و بعد از پخت، برنج و مرغ يا گوشت را در ظرف بكشيد. به اين صورت كه ابتدا برنج را كشيده سپس مرغ يا گوشت را به همراه مقداری از آجیل ها لابه‌لاي برنج قرار دهيد.
  5. در پايان با مابقی آجیل ها روی برنج را تزیین و سرو کنید.
  6. نکته: می توانید مرغ یا گوشت را ریش ریش کنید و به همراه آجیل ها روی برنج را تزیین کنید. **یک پینچ مقداریست که بین انگشت شصت و سبابه قرار می گیرد.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

  1. تصویر پروفایل mohamadreza
    عاليهههههه.آدم دوس داره عکسشم بخوره.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.