املت فرانسوی

زمان آماده سازی
2 دقیقه
زمان پخت و پز
2 دقیقه
سطح آشپزی
راحت
مناسب برای
2 نفر
وعده غذایی
صبحانه
ارسال شده توسط
ارسال شده در
3 عدد متوسط
تخم مرغ
50 گرم
کره
0 به میزان لازم
نمک
0 به میزان لازم
فلفل سیاه
املت فرانسوی

املت خوراکی است که مادهٔ اصلی آن تخم‌مرغ است. برای تهیهٔ املت در ماهیتابه روغن یا کره می‌ریزند. وقتی روغن داغ شد تخم‌مرغ‌های همزده شده را به آن اضافه می‌کنند. گاهی املت آماده را تا می‌کنند و داخل آن سبزیجات، پنیر، گوشت پخته شده یا ترکیبی از آنها را قرار می‌دهند.

نیمرو یکی از ساده‌ترین غذا‌هایی است که با تخم‌مرغ درست می‌شود و بیشتر در وعده صبحانه سرو می‌شود.

برای تهیه نیمرو تخم مرغ را در ظرف داغ حاوی کره یا روغن می‌ریزند و نمک و فلفل به آن اضافه می‌کنند. هنگامیکه تخم مرغ از حالت خامی درآمد و خود را گرفت نیمرو درست شده است.

نیمرو را می‌توان با نان تست نیز سرو کرد. همچنین در کنار نیمرو می‌توان از انواع مخلفات مانند پنیر، گوجه‌فرنگی، نخود، هویج استفاده کرد.

برای این که املت سبک و پفکی شود گاهی به سفیدهٔ تخم‌مرغ که جداگانه همزده شده (یا تمام تخم‌مرغ همزده شده) شیر، خامه یا حتی آب می‌افزایند. با این روش در مایع اولیه حباب‌هایی ایجاد می‌شود. چون تخم‌مرغ به سرعت پخته می‌شود، حباب‌ها درون آن حبس می‌شوند و بافتی نرم و سبک به املت می‌دهند.

نوع ایرانی املت با نام خاگینه نیز در برخی مناطق کشور تهیه میشود که به آن شکر نیز اضافه میکنند.

در این رسپی املت فرانسوی آموزش داده شده است.
آشپزی-طرز تهیه املت-طرز تهیه آموزش تصویری املت فرانسوی-آشپزخانک-عکس

 آموزش تصویری املت فرانسوی

برای تهیه املت فرانسوی در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

  1. تخم مرغ‌ها را در کاسهٔ کوچکی بشکنید. نمک و فلفل را به آن اضافه کنید و با چنگال و با حرکات سریع دست، آنها را هم بزنید تا زرده و سفیدهٔ آنها به خوبی مخلوط شوند. (در صورت تمایل می توان کمی جعفری خرد شده اضافه کنید.)
  2. ماهیتابهٔ کوچکی بر روی حرارت نسبتاً زیاد بگذارید و کره را در آن اضافه کنید. تمام سطح و دیواره‌های ماهیتابه باید چرب شود. زمانی که کره کف کرد و کف آن فرونشست، مایهٔ املت را که قبلاً آماده کرده بودید، در ماهیتابه بریزید.
  3. وقتی مایه در تمام ماهیتابه پخش شد، با دست چپ دستهٔ ماهیتابه را بگیرید و با حرکات منظم به عقب و جلو حرکت دهید تا مواد به ماهیتابه نچسبد. در همین حال با دست راست با چنگال - بطوری که چنگال با کف ماهیتابه موازی باشد - مایه املت را جابه‌جا کنید تا همهٔ قسمت‌ها بپزد.
  4. املت در مدت کوتاهی خواهد بست ولی روی آن همچنان شُل خواهد بود؛ بنابراین با حرکات چنگال بخش‌هایی که هنوز مایع هستند را از وسط به طرفین ببرید. با برشته شدن بخش زیرین املت و نرم شدن بخش رویی، تقریباً پخت آن به پایان رسیده است.
  5. ماهیتابه را کمی به سمت خود کج کنید و با چنگال بخشی از املت که به شما نزدیک‌ترست را گرفته و آن را از روی قطر دایره‌ای که املت تشکیل داده روی خودش برگردانید. کمی صبر کنید و سپس املت را با چنگال از ماهیتابه به درون بشقابی که آماده کرده‌اید، بلغزانید.
  6. نکات
  7. معمولاً پخت این املت بیش از یک دقیقه طول نمی‌کشد، بنابراین سرعت عمل راز خوب در آمدن املت فرانسوی است.
  8. در صورتی که می‌خواهید برای تعداد نفرات بیشتری این املت را آماده کنید، تعداد تخم‌مرغ‌ها را افزایش ندهید، بلکه چند مرتبه فرایند آماده‌سازی را تکرار کنید.
  9. می‌توانید برای اینکه املت زود سرد نشود، بشقاب آن را قبلاً حرارت داده و گرم کنید.
  10. می‌توانید بعضی چیزها را لای املت بگذارید؛ پنیر هلندی رنده‌شده، گوشت، مرغ یا قارچ سرخ‌شده و اگر باب میلتان است، ورقه‌های کالباس سرخ‌شده یا سوسیس خُردشده که اندکی تفت‌اش داده‌اید. توجه داشته باشید که چون املت فرانسوی را پس از اتمام پخت دم نمی‌کنند، بنابراین این مواد باید گرم باشند تا زمانی که قبل از برگرداندن لبهٔ املت روی خودش، آنها را وسط آن می‌ریزد، باعث سردشدن املت نشوند.

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.