استیک با تخم مرغ و مارچوبه

زمان آماده سازی
30 دقیقه
زمان پخت و پز
70 دقیقه
سطح آشپزی
متوسط
مناسب برای
6 نفر
وعده غذایی
ناهار
ارسال شده توسط
ارسال شده در
1 ق غذاخوری
کنجد
3/4 ق چایخوری
نمک
680 گرم
فیله گوشت
1/2 ق چایخوری
فلفل قرمز
3 ق غذاخوری
روغن کنجد
1/4 فنجان
سس سویا
2 قاشق غ (خرد)
پیازچه
2 ق غذاخوری
شکر سفید
1 ق غذاخوری
سرکه سفید
1/3 قاشق غ (خرد)
سیر (حبه)
680 گرم
مارچوبه
6 عدد بزرگ
تخم مرغ
2 ق غذاخوری
روغن مایع
6 فنجان
برنج سفید پخته
استیک با تخم مرغ و مارچوبه

استیک به قسمتی از گوشت راسته گاو گفته می‌شود که دارای رگه‌هایی از چربی است. این گوشت را یا بر روی آتش کباب می‌کنند و یا در روغن سرخ می‌نمایند. استیک را معمولاً در کنار سیب‌زمینی و انواع سبزیجات پخته‌شده و سالاد صرف می‌کنند.

در یک تقسیم بندی کلی، لاشه گوساله به قطعات زیر که بر حسب کیفیت و در نتیجه قیمت گوشت ذکر شده‌ است تقسیم بندی می‌شود.

 1. فیله : که حدود یک درصد از وزن لاشه را شامل می‌شود. هنگام استخوان گیری فیله را از استخوان‌های کمر جدا می‌کنند. فیله به سه قسمت سر، میانی و انتهایی تقسیم می‌شود.فیله استیک از قسمت سر فیله درست می‌شود. بخشی از گوشت کمر گاو است که در استرالیا و نیوزلند و آلمان و فرانسه فیله خوانده می‌شود.
 2. راسته : که حدود ده درصد از وزن لاشه را تشکیل داده و علاوه بر کباب که در کشور ما از راسته درست می‌کنند در کشورهای خارجی جهت تهیه رست بیف (Roast beeff) استفاده می‌شود.
 3. ران : این بخش حدود ۳۰ درصد از وزن لاشه بوده و از ماهیچه‌های پا و لگن تشکیل می‌شود که خود به قسمت‌هایی مانند گرد ران و کعب ران تقسیم می‌شود.
 4. سردست : این بخش حدود ۲۷ درصد از وزن لاشه را تشکیل می‌دهد و شامل ماهیچه‌های دست و شانه می‌باشد. قطعات سردست در کشورهای مختلف جهان به صورت متفاوت و به قطعات کوچک تر تقسیم شده و به فروش می‌رسد.
 5. گردن : این بخش نیز حدود ۱۰ درصد از وزن لاشه بوده و شامل ماهیچه‌هایی است که از مهره‌های یک تا هفت گردن را می‌پوشانند. این قسمت بیشتر مصرف صنعتی (سوسیس، کالباس، همبرگر) داشته و همچنین برای تهیه گوشت چرخ شده یا خورش نیز به کار می‌رود.
 6. قلوه‌گاه : شامل دنده‌ها و ماهیچه‌های شکم بوده و حدود ۲۲ درصد از وزن لاشه را تشکیل می‌دهد و در فراوردهای گوشتی مصرف می‌شود. البته از قلوه گاه برای مصرف گوشت به صورت چرخ کردن نیز استفاده فراوان می‌شود.

در این رسپی استیک با تخم مرغ و مارچوبه آموزش داده شده است.

برای تهیه استیک با تخم مرغ و مارچوبه ، در صورت مشکل داشتن در تبدیل واحد ها، از سایدبار سمت چپ این صفحه استفاده نمایید.

رسپی استیک با تخم مرغ و مارچوبه از sooran.com

 1. دانه های کنجد را داخل یک قابلمه کوچک بریزید و به مدت 3 دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا برشته و طلایی شوند. سپس به یک کاسه کوچک انتقال دهید تا خنک شوند. کنجدها، نمک و فلفل قرمز را در هاون بکوبید تا اینکه حداقل نصف کنجد ها خیلی ریز و پودر شوند و به کاسه کوچک برگردانید.
 2. اسیتک را به مدت یک ساعت داخل فریزر قرار دهید تا تکه تکه کردنش راحت تر باشد. بعد استیک را از عرض به اندازه های ضخیم نیم سانتیمتری برش دهید. سس سویا، دو قاشق غذاخوری روغن کنجد، پیازچه، شکر، سرکه و سیر را داخل یک کاسه بزرگ قرار دهید و مخلوط کنید و استیک را داخل کاسه سویا قرار دهید و بگذارید به مدت 30 دقیقه درون مواد در دمای اتاق بماند.
 3. مارچوبه ها را با دو قاشق چای خوری روغن گیاهی روی ظرف پیرکس بچینید و به مدت 4 دقیقه داخل فر قرار دهید تا مارچوبه ها برشته و نرم شوند. ظرف را از فرخارج کنید و روی آن کنجد و نمک پراکنده کنید و یک قاشق غذاخوری روغن کنجد باقیمانده را روی آن بریزید و سپس روی ظرف فویل بکشید تا گرم بماند.
 4. ماهی تابه را با روغن گیاهی چرب کنید و روی منقل قرار دهید و استیک را روی آن بپزید. هر طرف آن را به مدت یک دقیقه برشته کنید و به کاسه انتقال دهید و روی آن را با فویل ببندید تا گرم بماند.
 5. ماهی تابه دیگری را با روغن گیاهی چرب کنید. تخم مرغ ها را داخل آن بشکنید و به مدت 2 الی 3 دقیقه به صورت عسلی نیمرو کنید. استیک ها را به تکه های کوچک خرد کنید. برنج پخته را بین دو کاسه تقسیم کرده و مارچوبه ها را بین دو کاسه تقسیم کنید.
 6. سپس استیک ها را هم بین دو کاسه تقسیم کنید و روی هر ظرف کنار مارچوبه ها سه عدد نیمرو قرار دهید و سرو کنید.

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.