نکات شیرینی گردویی

نکات شیرینی گردویی بازاری: 

  • برای تهیه ی این دستور گردو، سفیده و شکر باید از چرخ گوشت رد شه، از اونجائیکه همه در منزل چرخ گوشت ندارن، یکی از سوال های رایج در مورد این دستور، امکان استفاده از غذاساز به جای چرخ گوشته. با وجود اینکه غذاساز برای این دستور قابل جایگزینی هست ولی باید بدونید طرز کار این دو دستگاه و نتیجه شون کاملا با هم متفاوته.

نکات شیرینی گردویی

  • چرخ گوشت صرفا مواد رو منسجم و یکدست می کنه ولی مواد توی غذاساز کاملا لِه می شن و به خورد هم می رن. به خاطر همین تفاوت استفاده از غذاساز، بافت این شیرینی رو کمی متفاوت می کنه و ممکنه نتیجه ی کار کاملا شبیه قنادی نشه. در صورتیکه تهیه ی چرخ گوشت براتون مقدور نیست می تونید مواد رو فقط و فقط دو دقیقه توی غذاساز بریزید، ولی حواستون باشه که مواد توی غذاساز باید کِرم مانند شه نه خمیری.

نکات شیرینی گردویی

  • برخلاف بیشتر شیرینی های ایرانی که توشون از پودر قند استفاده می شه توی این شیرینی باید از شکر استفاده شه و شکر به هیچ وجه نباید با پودر قند جایگزین شه. توی این شیرینی پودر قند چه در مرحله ی چرخ کردن، چه در مرحله ی داغ زدن، مایه ی شیرینی رو چسبناک و گوله ای و شیرینی رو خراب می کنه.

 

  • اگر می خواید شیرینی رو به روش بازاری درست کنید و توش خرده کیک بریزید، از اونجائیکه این شیرینی هیچ گونه روغن و چربی نداره، بهتره از شیرینی های کم چرب مثل کیک اسفنجی، رولت، کیک شیفون و … استفاده کنید. به هیچ وجه به جای خرده کیک، خرده بیسکویت نریزید.این کار شیرینی رو خشک می کنه.

*** برای مشاهده رسپی شیرینی گردویی بازاری کلیک نمایید.

  • مهم ترین مرحله توی این شیرینی نحوه ی داغ زدنه. عبارت “داغ زدن” در شیرینی پزی به معنی حرارت دادن مایه ی شیرینی، قبل از قرار دادن تو فره. با داغ زدن، خمیرِ شیرینی مغز پخت می شه و مواد یکدست تر می شن. توی این شیرینی داغ زدن باید روی حرارت بسیار ملایم و با مدت زمان طولانی انجام شه،در تمام مدت، مایه باید هم زده شه تا از جوشیدن و ته گرفتنش جلوگیری شه. در واقع باید کاری کنیم که بدون از دست رفتن رطوبت شیرینی، شکر در مواد حل و مواد مغزپخت شه.

نکات شیرینی گردویی

  • در بسیاری از دستورهای شیرینی پزی از سرکه استفاده می شه. استفاده از میزان کمی سرکه، بافت شیرینی رو متخلخل و لطیف می کنه، حالت اسیدیش عمر شیرینی رو طولانی تر می کنه و باعث می شه شکرِ توی شیرینی دل رو نزنه. توی دستورات شیرینی پزی وقتی سرکه گفته می شه، باید از “سرکه ی سفید” استفاده شه و متاسفانه سرکه های تیره (خرما، انگور قرمز و بالزامیک) قابل جایگزینی نیستن.

 

  • این دستور هیچ نوع مواد لبنی نداره و برای کسایی که هضم قند موجود در مواد لبنی (لاکتوز) براشون مشکله قابل استفاده ست. اگر به گردو آلرژی دارید از این دستور استفاده نکنید چون گردو قابل جایگزینی نیست. در صورتیکه هضم گلوتن موجود در آرد گندم براتون مشکله پنجاه گرم خرده کیک رو با پنجاه گرم گردو و دو قاشق غذاخوری آرد برنج جایگزین کنید تا دستور بدون گلوتن (گلوتن فری) بشه. با این کار بافت شیرینی کمی نرم تر می شه.

منبع نکات شیرینی گردویی : سرکار خانم قاجار

 

*** برای مشاهده رسپی شیرینی گردویی بازاری کلیک نمایید.

مطالب مرتبط

دسته بندی ها: دانستنی های آشپزی

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.