تزیین هندوانه به شکل گربه

تزیین هندوانه مناسب شب یلدا

شب یلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.

شب یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود. خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه هندوانه را مهیا و دور هم صرف می‌کنند. پس از صرف تناولات، قصه‌گویی پیرترها برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال‌گیری با دیوان حافظ رایج است.

انار و هندوانه جزو مهم‌ترین ملزومات شب یلدا هستند. همچنین آجیل شب یلدا نیز در ایران طرفدار بسیاری دارد. برای نیاکان ایرانی‌ها که به آئین مهر دلبستگی داشتند، رنگ قرمز (نماد نور خورشید) گرامی بود. رنگ سرخ انار و هندوانه، و انتخاب سیب قرمز و سنجد در سفره شب یلدا چه بسا اشاره به همین موضوع است.

در این شکل نحوه تزیین هندوانه به شکل گربه آموزش داده شده است.  همچنین ابزار و وسایل مورد استفاده برای این تزیین نیز نشان داده شده است.

ابتدا شکل را بر روی هندوانه طراحی کنید سپس حکاکی را شروع کنید!

برای وصل کردن دم گربه، از سیخ های چوبی و یا از خلال دندان استفاده نمایید. همچنین برای چشم های گربه نیز می توان از بلوبری و یا آلبالو و یا دانه انگور ریز استفاده نمایید.

شب یلدا-تزیین هندوانه به شکل گربه-آشپزخانک1

شب یلدا-تزیین هندوانه به شکل گربه-آشپزخانک2

شب یلدا-تزیین هندوانه به شکل گربه-آشپزخانک3

شب یلدا-تزیین هندوانه به شکل گربه-آشپزخانک4

شب یلدا-تزیین هندوانه به شکل گربه-آشپزخانک5

دسته بندی ها: جشنواره هندوانه

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.