تزیین هندوانه به شکل اسب آبی

تزیین هندوانه مناسب شب یلدا

شب یلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.

شب یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود. خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه هندوانه را مهیا و دور هم صرف می‌کنند. پس از صرف تناولات، قصه‌گویی پیرترها برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال‌گیری با دیوان حافظ رایج است.

انار و هندوانه جزو مهم‌ترین ملزومات شب یلدا هستند. همچنین آجیل شب یلدا نیز در ایران طرفدار بسیاری دارد. برای نیاکان ایرانی‌ها که به آئین مهر دلبستگی داشتند، رنگ قرمز (نماد نور خورشید) گرامی بود. رنگ سرخ انار و هندوانه، و انتخاب سیب قرمز و سنجد در سفره شب یلدا چه بسا اشاره به همین موضوع است.

در این شکل نحوه تزیین هندوانه به شکل اسب آبی آموزش داده شده است.

برای تزیین هندوانه به شکل اسب آبی، هندوانه کشیده تری انتخاب نمایید. برای چشم های اسب آبی از بلوبری و یا دانه انگور ریز، و برای دندان های اسب آبی از مارشمالو استفاده نمایید. ابتدا شکل چشم ها و خطوط روی آن را با ماژیک و یا خودکار رسم کنید سپس با چاقوی مخصوص روی آن را حکاکی نمایید.

چشم ها و گوش ها را با خلال دندان بر روی هندوانه نصب کنید.

داخل هندوانه را خالی کنید و گوشت هندوانه را اسکوپ بزنید سپس داخل آن را با اسکوپ ها (از میوه های مختلف) پر نمایید.

شب یلدا-تزیین هندوانه به شکل اسب آبی-آشپزخانک100

دسته بندی ها: جشنواره هندوانه

نظر دهید.

شما باید logged in تا بتوانید نظر خود را ارسال نمایید.